Zapad u par dana naglo promijenio stav o naoružavanju Ukrajine, predomislio se i Scholz. Otkrivena pozadina iznenadnih odluka

Kijev konačno počinje dobivati ono što je priželjkivao od početka rata

A French army AMX 10 RC tank is pictured during an exercice at the French army urban area training site (CENZUB) on November 29, 2012 in Sissonne, northern France. AFP PHOTO FRANCOIS NASCIMBENI (Photo by FRANCOIS NASCIMBENI / AFP)
FOTO: AFP, Profimedia

Velike zapadne sile konačno su odlučile poslati oklopna vozila u Ukrajinu, na što vodstvo Kijeva poziva praktički od početka rata. Novi tenkovi i oklopna vozila će, prema nadanju Ukrajinaca, pružiti veliki poticaj borbi protiv trupa Vladimira Putina.

Počelo je u srijedu kada je francuski predsjednik Emmanuel Macron objavio da u Ukrajinu šalje “lake tenkove” – ​​oklopna borbena vozila AMX-10 RC. Macron je odlučio “pojačati pomoć kao odgovor na potrebe koje je izrazila Ukrajina”, priopćilo je francusko predsjedništvo.

Francuska je odluka označila “prvi slučaj da će tenk sa zapadnim oznakama biti isporučen Ukrajini. Simbolički, to je važno”, rekao je François Heisbourg, viši savjetnik za Europu na Međunarodnom institutu za strateške studije za portal POLITICO.

Njemačka je bila pod pritiskom

Pariz je time izvršio pritisak na ostale zapadne zemlje. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u srijedu je zahvalio Francuskoj na slanju AMX-10 i pozvao druge saveznike da osiguraju tenkove, kao i drugo teško naoružanje. “Nema racionalnog razloga zašto Ukrajina još nije opskrbljena zapadnim tenkovima”, rekao je Zelenski.

Nekoliko sati kasnije, Njemačka i SAD najavili su vlastite poteze. Njemačka će osigurati svoje borbeno vozilo pješaštva Marder, stoji u zajedničkom priopćenju sa SAD-om, koji će Ukrajini poslati borbeno vozilo Bradley. Marder je borbeno vozilo pješaštva koje koristi njemačka vojska od ranih 1970-ih, ali se konstantno unapređuje. Dok je njemačka vojska u procesu postupnog izbacivanja tog vozila iz upotrebe, stotine su još uvijek u službi.

“Njemačka će Ukrajini️ osigurati borbena vozila pješaštva Marder. Također ćemo se pridružiti SAD-u u opskrbi dodatnom baterijom protuzračne obrane Patriot”, napisala je na Twitteru njemačka veleposlanica u SAD-u Emily Haber.

Slanje superiornijih tenkova sve realnija mogućnost

Nijedno od tih vozila nije tip modernog borbenog stroja koji je Ukrajina zaista priželjkivala, poput najsuvremenijeg francuskog Leclerca, njemačkog Leoparda ili američkog M1 Abrams. Ti tenkovi su mobilniji, precizniji i imaju veći domet u usporedbi sa starim sovjetskim tenkovima – a njih za sada nitko nije bio spreman poslati Ukrajini. No, nedavni potezi signaliziraju da isporuke tenkova, možda, više nisu zabranjene.

Berlin će se također pridružiti SAD-u u doniranju baterije protuzračne obrane Patriot američke proizvodnje, čime se broj Patriota koji stižu Kijevu popeo na dva nakon što je Bijela kuća prošlog mjeseca objavila slanje prvog, navodi se u izjavi od četvrtka.

Nakon sastanka s njemačkom šeficom diplomacije Annalenom Bärbock, britanski ministar vanjskih poslova James Cleverly nije potvrdio da će se i Britanija uključiti u isporuku sličnih sustava, već je neodređeno rekao: “Osigurali smo onu vrstu vojne opreme koja je u stanju izvršiti odlučujući udar na ruske mete iz daljine. Nastavit ćemo razgovarati s Ukrajincima o tome što im je potrebno za sljedeću fazu njihove samoobrane i nastavit ćemo raditi s našim međunarodnim partnerima kako bismo to osigurali. Tenkovi bi mogli biti dio toga. Odakle dolaze, koji saveznici ih daju, nešto je na čemu naravno radimo u koordinaciji jedni s drugima”.

Dramatična promjena Scholzovog stava

Financial Times (FT) se u svojem newsletteru Europe Express pozabavio time zašto je njemački kancelar Olaf Scholz tako naglo i dramatično odustao od svog dugotrajnog odbijanja slanja teškog ofenzivnog naoružanja u Ukrajinu, pristajući na slanje oklopnih borbenih vozila pješaštva i obrambenog raketnog sustava Patriot.

Dopisnica FT-ja iz Berlina Laura Pitel Scholzov preokret naziva “ogromnim pomakom”. Njemački kancelar prošao je dug put otkako je počeo rat u Ukrajini. U njega je polako uvučen, premda se i nije previše opirao uvlačenju. S vremenom, Scholz je imao niz promjena u svom stavu oko slanja oružja Ukrajini.

Prvo se protivio slanju bilo kakvog oružja. Zatim je odustao od tog stava i nova crvena linija bila je teško naoružanje, još jedno ograničenje koje je kasnije poništio.

Scholz najavio odlučnu politiku

No, odluka o slanju Mardera predstavlja najdramatičniji obrat od svih. Scholz, koji je od početka bio oprezan i koji je naglašavao da bi radije uzeo vremena nego požalio zbog ishitrenih odluka, također se obvezao pridružiti SAD-u u slanju baterije Patriot za obaranje ruskih projektila.

Prisegnuvši kao kancelar manje od tri mjeseca prije nego što je Putinova vojska prešla ukrajinsku granicu, socijaldemokrat je dugo inzistirao na tome da Njemačka ne bi trebala slati tenkove u Ukrajinu jer bi bilo pogrešno “ići sam” u suočavanju s Putinom. “To je mjerilo za našu odlučnu i također razboritu politiku. I također će se primjenjivati ​​sljedeće godine”, rekao je za Süddeutsche Zeitung nedavno, vikend prije Božića.

No, najava francuskog predsjednika Macrona u srijedu da će Pariz opskrbiti Kijev oklopnim vozilima AMX-10 izazvala je veliki pritisak na Scholza da promisli, a pritisak je došao i iz dviju drugih članica njegove trostranačke vladajuće koalicije.

Ozbiljan sa svojim ‘Zeitwendeom’

FT ističe da je Scholzov zaokret veliki korak prema uvjeravanju međunarodne i domaće javnosti da je ozbiljan u vezi sa svojim Zeitenwendeom, prilično snažnom njemačkom riječju koja bi se u slobodnom prijevodu mogla protumačiti kao “promjena iz jedne epohe u drugu”. Tu je promjenu Scholz najavio govorom u Bundestagu, samo nekoliko dana nakon Putinove invazije. Tada je obećao veću ulogu Njemačke u europskoj sigurnosti i obrani te ogromna ulaganja u vojsku, ali neki su ga optužili da dosad u tome nije uspio.

Među analitičarima postoji ‘zabavna’ rasprava o tome može li se AMX-10 ispravno klasificirati kao tenk ili samo kao oklopno borbeno vozilo, kaže FT. No, to možda nije niti važno. Kao što je europska vanjskopolitička analitičarka Liana Fix izjavila: “Crvena linija na zapadnim tenkovima je nestala”.

Ruska doktrina ostala je vjerna sovjetskoj

Premda se linija bojišnice nije mnogo pomaknula posljednjih tjedana, fokus europskih saveznika se okreće na pitanje što slijedi. Za Francusku je to “moguća ruska ofenziva u proljeće”, rekao je savjetnik francuskog ministra oružanih snaga Sébastiena Lecornua, ponavljajući upozorenja NATO-a u prosincu. AMX-10 RC su francuske snage u prošlosti koristile kao izvidničko vozilo i ubojicu tenkova, uključujući i tijekom operacije Barkhane u Africi, koja je službeno završila u studenom prošle godine. Njegova manevarska sposobnost i brzina omogućili bi Ukrajini da udari snažno i brzo u manjim angažmanima.

Međutim, njegov relativno lagani oklop je nedostatak u odnosu na teške ruske topove. Vozilo bi se moglo rasporediti ispred kolone glavnih borbenih tenkova tijekom operacija, prema umirovljenom generalu Jérômeu Pellistrandiju, direktoru časopisa National Defense Review. “To je vozilo koje je dizajnirano 70-ih i 80-ih godina za praćenje napredovanja sovjetskih oružanih kopnenih snaga. Paradoks je da će se danas koristiti baš za svrhu za koju je izgrađen, jer su Rusi pokazali da se njihova doktrina nije mnogo promijenila od sovjetskih vremena”, rekao je Pellistrandi.

Heisbourg u razgovoru za POLITICO smatra da odluka o slanju takve vojne opreme ukida još jedan zapadni tabu nakon isporuke sofisticiranih sustava protuzračne obrane Ukrajini posljednjih mjeseci. “Tenk je napravljen da ide naprijed, posebno ovaj model. To je oklopno izvidničko vozilo i to je doprinos namijenjen pomoći Ukrajini u povratku okupiranih teritorija”, rekao je.

Ukrajinci zaista žele njemačke tenkove

Točan broj isporuka iz Francuske nije naveden, Pellistrandi je procijenio da ima otprilike 30 AMX-10 RC dostupnih odmah za slanje u Ukrajinu jer se zamjenjuju novijom generacijom oklopnih vozila. Postoje, međutim, sumnje koliki utjecaj oni mogu imati na bojnom polju. “Može pomoći, ali što se tiče brojki, to nije puno s obzirom na to da se u Ukrajini nalaze stotine tenkova i tisuće oklopnih vozila. Ukrajinci će ih dobro iskoristiti, ali oni ne pucaju tako daleko kao ruski tenkovi”, rekao je Michel Goya, umirovljeni pukovnik i savjetnik za obranu.

Odluka o slanju “lakih tenkova” ipak označava promjenu u francuskim stajalištima nakon što je Macron najavio da će Francuska “pomagati Ukrajini do pobjede” tijekom novogodišnjeg obraćanja. Nadolazeće isporuke mogu biti samo početak. Ukrajinci i dalje traže od Francuske da Ukrajini pošalje tenkove Leclerc, koji su teži, snažniji i bolje zaštićeni od AMX-10. Upitan planira li Francuska poslati takvu opremu, vladin savjetnik rekao je da se zahtjev razmatra i da odluka ovisi o tome može li Francuska poslati tenkove, kao i o tome mogu li Ukrajinci biti na vrijeme obučeni da ih koriste.

No, prema Heisbourgu, bilo bi logičnije da Ukrajinci treniraju na njemačkim tenkovima Leopard 1 i 2, koji se još uvijek proizvode i koriste u mnogim različitim europskim zemljama, umjesto na tenkovima Leclerc, koje bi bilo teško održavati u Ukrajini. “Ukrajinci stvarno žele Leoparde”, rekao je Heisbourg.