Nobilo prvi put svjedočio o dokumentu u kojem ga se povezuje s mafijom: 'Po zvukovima iz mobitela bio sam siguran da me prisluškuju'

Na Županijskom sudu u Zagrebu očekuje se svjedočenje bivše zamjenice Mladena Bajića

12.03.2018., Zagreb, Zupanijski sud - Odvjetnici dolaze na sjednicu Optuznog vijeca u slucaju Agram. Anto Nobilo. r Photo: Jurica Galoic/PIXSELL
FOTO: Jurica Galoic/PIXSELL

Optužbe protiv poduzetnika Rudolfa Krpine, kojeg se teretilo da je sudjelovao u trgovini informacijama iz tajnih USKOK-ovih akcija, pale su u zastaru. Novi je to detalj iz golemog procesa za trgovinu povjerljivim informacijama iz tajnih USKOK-ovih istraga koji ni deset godina od uhićenja glavnih aktera, među kojima je bio i Krpina, nije sasvim okončan.

U pitanju je afera koja je svojevremeno predstavljala dokaz o sprezi politike i policije s mafijom u Hrvatskoj, no s obzirom da se suđenje odužilo, čak do zastare za dio optužbi, postaje sve manje zanimljiva javnosti. Unatoč tome radi se o školskom primjeru trgovine tajnim podacima na koje hrvatski policijsko-pravosudni sustav nije ni nakon te velike akcije postao imun.

Tko je sve trgovao tajnim podacima?

Krpina je bio optužen kao član skupine koju je vodio Vlado Rajić, također privatni poduzetnik čiji je kum Vinko Žuljević Klica likvidiran pod još uvijek neriješenim okolnostima. Ova trgovina informacijama godinama je opstruirala najsloženije istrage među kojima su one vezane za trgovinu drogom, za malverzacije u HAC-u, za Milana Bandića, Ivu Sanadera, Hrvoja Petrača

I dok je Rajić, zajedno s Igorom Mlinarom, Damirom Ivićem, Stipom Barišićem zvanim Moljac, te Željkom Bilošem priznao krivnju, Krpina je od početka procesa u listopadu 2012. sve negirao. Sada je dočekao i zastaru optužbi, tako da se suđenje još nastavlja protiv troje optuženih policajaca Marka Svaline, Selme Abadžić i Tomislava Jerkića.

Oni su, tvrdi USKOK, u zamjenu za mito, davali Rajiću i njegovim ljudima tajne podatke.

Tajni dokument kod poznatog odvjetnika

USKOK tvrdi da im je Jerkić dao OCTA-u (Organised Crime Threat Assessment), tajni dokument kojem je on kao policijski službenik imao pristup. U OCTA-i su bili navedeni nositelji organiziranog kriminala u Hrvatskoj, a jednog je dana taj dokument osvanuo u poštanskom sandučiću odvjetnika Ante Nobila.

“Nakon što sam vidio taj dokument podnio sam kaznenu prijavu protiv nepoznatih policijskih službenika zbog zlouporabe položaja i ovlasti. Podnio sam ju jer sam na par listova tog dokumenata bio stavljen u kontekst nekih svojih ranijih klijenata. Smatrao sam to zlouporabom”, izjavio je jučer na nastavku suđenja odvjetnik Nobilo. Objasnio je i kako je zbog određenih zvukova koje je čuo u mobitelu bio siguran da je i on sam pod tajnim mjerama. Zbog toga je, svjedočio je, bio kod ondašnjeg glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića, te Ranka Ostojića, koji je tada bio ministar unutarnjih poslova.

“Tražio sam da se provede unutarnji nadzor nad policijskim službenicima”, izjavio je Nobilo. Otkrio je zatim kako mu je Bajić nedugo nakon toga javio da mu se ljudi iz MUP-a ispričavaju, te kako se nadaju da neće ustrajati na kaznenom postupku protiv njih.

Veze s Jelavićem i Pripuzima

“Ja sam po sadržaju zaključio da je u pitanju MUP-ov dokument. Tamo sam stavljen u kontekst s Nikicom Jelavićem i Zoranom Pripuzom, a mislim i Petrom Pripuzom. Uz imena su bile i fotografije, a izgledalo mi je kao da je to dio nekog većeg dokumenta”, rekao je Nobilo prisjetivši se da je nešto ranije u Jutarnjem listu bio objavljen članak koji se pozivao na taj isti dokument.

Ovaj sudski proces nastavlja se krajem mjeseca kada bi trebala biti pročitana Nobilova kaznena prijava, a očekuje se i svjedočenje Višnje Lončar, koja je ranije bila zamjenica ondašnjeg glavnog državnog odvjetnika Mladena Bajića.