Nova sramota na maturi, naveli pogrešan glavni grad Turske. Evo kako se brane: 'Ne ispituje se sadržaj, to je jezično pitanje'

Umjesto Ankare, za njih je Istanbul glavni grad Turske

04.06.2020., Zagreb -  Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, koji ja nadlezan za organizaciju drzavne mature , dozvolio je ulaz za  novinare i kamere u svoje prostorije na Zagrebackom velesajmu , gdje stotine profesora i drugog osoblja priprema ispite za maturu te se od tamo distriburiraju u sve skole u Hrvatskoj. "nRavnateljica centra Ivana Katavic. Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Još jedna ozbiljna pogreška potkrala se sastavljačima pitanja za ovogodišnju državnu maturu, ovoga puta u ispitu iz Hrvatskog jezika. U 44. zadatku maturanti su morali zaokružiti slovo ispred rečenice koje su napisane u skladu s pravilima o pisanju velikoga i maloga početnoga slova.

Točan odgovor, barem što se pravopisa tiče, bio je “Prijestolnica Istočnoga Rimskog Carstva bio je Carigrad, grad koji se danas zove Istanbul i glavni je grad Turske.”

Četiri osobe pregledale ispit

Međutim, ovaj odgovor nije sadržajno točan s obzirom na to da je Ankara glavni grad Turske. Za portal Srednja.hr iz Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja rekli su da se spornim pitanjem ispituje pravopis, te sadržaj s tog stajališta nije bitan.

“U takvim se zadacima ne ispituje sadržaj te je posve jasno da je to jezično pitanje i koji je odgovor sa stajališta jezične norme točan. Dakle, u ovome zadatku sadržaj ne može utjecati na pravopisnu točnost, tj. sadržaj je sa stajališta jezične norme irelevantan”, odgovaraju iz NCVVO-a.

Ispit je sastavilo šest članova stručne radne skupine za Hrvatski jezik. Ispit je bio na metodološkoj recenziji, sadržajnoj recenziji te je još jedan srednjoškolski profesor pregledao i književnost i jezik.

Ovo nije jedina pogreška ove godine

Iz NCVVO-a kažu da pitanje neće poništiti. “S obzirom na to da u ovome zadatku sadržaj ne može utjecati na pravopisnu točnost, tj. sadržaj je sa stajališta jezične norme irelevantan te da za ovaj zadatak nije zaprimljen niti jedan prigovor, nema osnove za poništenje zadataka”, rekli su iz NCVVO-a.

Ovo nije bila jedina greška autora ovogodišnje mature. Prva se dogodila na ispitu više razine matematike gdje su u jednom zadatku svi ponuđeni odgovori bili su netočni, odnosno odgovori su bili izraženi u krivoj mjernoj jedinici.

Druga greška dogodila se na ispitu iz Politike i gospodarstva. Na nju je ukazao maturant zagrebačke II. gimnazije Niko Mađerić koji se zbog toga javio i Telegramu.

Pitanje iz PiG-a je poništeno

Riječ je o 32. zadatku koji je glasio: “Kako se naziva ured Vlade Republike Hrvatske specijaliziran za borbu protiv korupcije?”. Među odgovorima je bio ponuđen i USKOK, unatoč tome što bi prema Ustavu to tijelo trebalo biti potpuno neovisno i samostalno.

Zbog svega su se oglasili i iz samog USKOK-a, a nakon što je slučaj dospio u javnost, iz NCVVO-a su pitanje na kraju ipak poništili.