Nova tužba protiv Hrvatske: 'Nisu mi dali da predam zahtjev za azilom, kupili su mi kartu za bus i poslali me u Grčku'

Kurd iz Turske uspio je pokrenuti postupak protiv RH zbog postupanja prema ilegalnim migrantima

Protiv Hrvatske je na Europskom sudu za ljudska prava pokrenut još jedan postupak zbog odnosa prema ilegalnim migrantima. Hrvatsku je tužio Kurd iz Turske, čiji je identitet zaštićen, koji je u više navrata pokušao podnijeti zahtjev za azilom, no to mu nije bilo omogućeno. Nije mu, tvrdi, bilo dopušteno da kontaktira odvjetnika, a na kraju su mu samo dali autobusnu kartu do Sjeverne Makedonije i poslali ga iz Hrvatske.

Sve se to zbivalo početkom ove godine kada je Hrvatska već bila na meti kritika zbog postupanja prema ilegalnim migrantima. Ovaj Kurd je tužbu podnio u srpnju, a sada je i službeno pokrenut postupak protiv Hrvatske. Potvrđeno je to u ponedjeljak i priopćenjem objavljenim na stranicama Europskog suda za ljudska prava.

Progon zbog političkog aktivizma

Prema detaljima tužbe koji su u priopćenju citirani, Kurd je još 2019. pobjegao iz Turske gdje je, tvrdi, bio proganjan i mučen zbog političkog aktivizma. U Hrvatsku je, kako je naveo u tužbi, ušao u veljači ove godine. Odmah je uhićen i smješten u Prihvatni centar za strance u Ježevu. Iako je u više navrata pokušao podnijeti zahtjev za azilom, službenici su ga, tvrdi, ignorirali. Jednostavno mu nije bilo dopušteno da zatraži međunarodnu zaštitu.

Ipak, jednom prilikom kada su u posjetu Ježevu bili predstavnici ureda Pučke pravobraniteljice uspio je reći da želi azil u Hrvatskoj, da bi zatim još nekoliko puta uspio to učiniti i putem svog odvjetnika. Kopiju pisma Pučke pravobraniteljice, kao i e-mail korespodenciju između odvjetnika i nadležnih institucija priložio je u tužbi.

Unatoč svemu tome, njegovom odvjetniku nije bilo dopušteno da ga posjeti u Prihvatnom centru za strance, a potpuno je ignoriran i zahtjev odvjetnika koji je tražio da mu se dostavi rješenje o udaljenju ovog Kurda iz Hrvatske. Poznato je, naime, da se protiv tog rješenja može pokrenuti upravni spor, odnosno da ono nije konačno u trenutku kada ga Ministarstvo unutarnjih poslova donese.

Dali su mu kartu za autobus

U tužbi je Kurd još naveo i da su mu predstavnici hrvatskih vlasti rekli da će u slučaju da zatraži azil morati provesti godinu dana u zatvoru, te da su ga zatim prisilili da potpiše izjavu kojom pristaje na dragovoljni povratak u zemlju iz koje je ušao u Hrvatsku. Na kraju su mu 25. ožujka dali autobusnu kartu za Sjevernu Makedoniju i rekli mu da se vrati u Grčku. On se pak, iz autobusa iskrcao u Srbiji.

“Hrvatske vlasti su mi uporno odbijale dati mogućnost da zatražim međunarodnu zaštitu, a na to sam imao pravo prema Članku 3. Europske konvencije o zaštiti ljudskih prava”, naveo je Kurd u tužbi.

Opisao je koliku je nesigurnost i tjeskobu osjećao zbog pravne situacije u kojoj je bio, odnosno zbog činjenice da je želio tražiti azil a nije mu bio omogućen kontakt s odvjetnikom. I time mu je, ističe u tužbi, prekršeno konvencijsko pravo koje brani ponižavajuće ponašanje i mučenje.

Što će reći RH na sudu?

Hrvatsku je tužio i zbog kršenja Članka 13. Konvencije, odnosno prava na djelotvorni pravni lijek. Navodi, naime, kako uopće nije imao mogućnost pravno preispitati odluku MUP-a da ga se udalji iz zemlje, niti je njegov odvjetnik mogao pogledati rješenje o protjerivanju koje ne stupa automatski na snagu. Na kraju još jednom podsjeća da uopće nije mogao kontaktirati s odvjetnikom.

Hrvatska predstavnica na Europskom sudu za ljudska prava Štefica Stažnik sada će morati odgovoriti na pitanje suda je li ovom Kurdu Hrvatska prekršila pravo na zaštitu od ponižavajućeg ponašanja i mučenja zato što mu nije omogućila da zatraži azil. Preispitivat će se i je li Kurd doista rekao predstavnicima hrvatskih vlasti da mu u Turskoj prijeti progon, te da ni Grčka ni Sjeverna Makedonija nisu za njega dovoljno sigurne zemlje.

U nastavku postupka očekuje se i odgovor na pitanje je li Kurd, nakon što je potpisao pristanak na dragovoljni povratak izgubio status žrtve, te je li uopće imao mogućnost pokrenuti ikakav postupak u Hrvatskoj nakon što mu je onemogućen kontakt s odvjetnikom.