Novcem koji im je dala ministrica Obuljen geodeti uredili vikendice i, malo pomalo, dizali 744.000 kuna s bankomata

Ministrica je platila Geodetskom fakultetu 19 milijuna kuna za snimanje zgrada nakon potresa. Onda je Geodetski fakultet kao podizvođače uzimao tvrtke koje su neosnovano uvećavale cijene poslova

Novac koji je Geodetskom fakultetu osobnom odlukom i bez javnog natječaja dodijelila ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, uhićeni bivši dekan Almin Đapo i profesor Boško Pribičević trošili su na izgradnju svojih vikendica i izvlačenje gotovine s bankomata.

Sumnjaju to istražitelji Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) po čijem je nalogu, zbog malverzacija s europskim fondovima, u srijedu uhićeno 29 osoba. Dobro uigrana shema dekana Đape i profesora Pribičevića, korištena na nizu projekata, temeljito se primjenjivala i na projektu fakulteta s Ministarstvom kulture.

Nakon što je, naime, ministrica Obuljen Koržinek geodetima odlučila direktno dodijeliti 19,1 milijuna kuna bez javne nabave, oni su aktivirali svoju mrežu tvrtki preko kojih su neosnovano uvećavali cijene poslova ili im isplaćivali novac za kompletno fiktivne poslove koji bi im onda nazad bio isplaćivan. Pozamašnu stavku u ovoj shemi izvlačenja novca činili su i putni nalozi.

Novac završio u vikendicama

Na poslu koji im je dodijelila ministrica, bivši dekan Đapo imao je ulogu voditelja, a profesor Pribičević koordinatora projekta. Pa je dvojac, navode istražitelji, namjestio niz nabava sebi bliskim tvrtkama koje bi onda, navodno, odradile neke poslove na radovima očuvanja kulturne baštine koju su geodeti skenirali za Ministarstvo kulture. Na primjer, u dobro uigranoj shemi namještaju da nabavu za “sanacijske radove nužne pri izvođenju 3D dokumentiranja objekata kulturne baštine” dobije tvrtka Popularna arhitektura koja, za isplaćenih 306.250 kuna radove uopće nije izvršila.

Čelni ljudi te tvrtke potom su isplaćivali novac po fiktivnim fakturama tvrtki Cognition, kuma profesora Pribičevića. Europski novac ministrice Obuljen Koržinek u ovom je konkretnom slučaju potom iskorišten za elektroinstalacijske radove u kući u Selinama, koju su zajedno gradili i opremali profesor Pribičević i njegova partnerica Vesna Šeketa. Na isti način, europski novac ministrice Obuljen utrošen je za uređenje okoliša i hortikulture, demontažu utičnica i stropnih lampi, plaćanje bračkog kamena i ostale radove na kući u Selinama.

Podizali gotovinu s bankomata

Osim toga, profesori su dio nabava za “usluge izmjere zgrada” u sklopu projekta Ministarstva kulture namjestili za tvrtku Geofocus, u kojoj su obojica prikriveni i stvarni vlasnici. Prvo su osigurali da se cijena javne nabave neosnovano uveća, a potom su u stvarnosti svojoj tvrtki isplaćivali 250.000 kuna pa još 1,2 milijuna kuna pa opet 250.000 kuna.

Istražitelji navode kako je potom direktor Geofocusa Krunoslav Boc s bankomata podizao 120.000 kuna pa 510.000 kuna pa još 5000 kuna i 14.500 eura (oko 109.000 kuna). Taj je novac, tvrdi EPPO, podijelio s Alminom Đapom i Boškom Pribičevićem, prikrivenim i stvarnim vlasnicima Geofocusa.

Profesori su novac Fonda solidarnosti, namijenjen za popis štete od potresa, obilato krali i na putnim nalozima. Tako je bivši dekan Đapo, ispostavio 31 putni nalog na konto sredstava projekta s Ministarstvom kulture. Lažno je prikazivao da je obavljao putovanja koja u stvarnosti nisu obavljena, putovanja koja nisu bila u službene svrhe, a varao je i neistinitim prikazivanjem trajanja putovanja i prijeđenih kilometara. Đapo je na ovaj način, navode istražitelji, oštetio Fond solidarnosti za 7757 eura.

Kako su krali na putnim nalozima

Profesor Pribičević ispostavio je pak 41 lažni putni nalog na konto projekta koji je odobrila Obuljen Koržinek. Štetu za Fond solidarnosti EU istražitelji u slučaju njegovih putnih naloga procjenjuju na 17.444 eura. Osim toga, Pribičević i Đapo su, dodatno, od fakultetskih suradnika na ovom projektu tražili da im potpisuju bjanko putne naloge na svoja imena.

To je funkcioniralo tako da bi dvojac, bez njihova znanja, u ove putne naloge upisivao neistinite podatke, nakon čega bi suradnicima na račune sjedale visoke cifre od kojih su dio novca morali isporučivati Đapi i Pribičeviću.

Shema izvlačenja novca Ministarstva

Kako je Telegram u srijedu objavio, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek osobnom je odlukom i bez javnog natječaja isplatila 19,1 milijuna kuna s PDV-om Geodetskom fakultetu za dubinsko snimanje zgrada nakon velikih potresa koji su 2020. pogodili Hrvatsku. Međutim, ugledni profesori Geodezije tvrdili su nam kako je taj posao radikalno preplaćen, a privatne tvrtke od kojih smo zatražili ponude, pojedine zgrade skenirale bi i za drastično manji iznos. istražitelji sada sumnjaju da je na tom poslu ukradeno 579.000 eura.

Odluku da izbjegne javnu nabavu, ministrica je pravdala hitnošću zbog elementarne nepogode. No, upravo je Telegram otkrio kako Fakultet taj posao nije odrađivao samostalno, već su Đapo i Pribičević angažirali tobožnje podizvođače. Sada je razotkrivena shema izvlačenja novca kroz angažirane tvrtke i putne naloge na poslu koji je ministrica bez javne nabave dodijelila geodetima.