Ako je premijer Plenković u pravu, europski tužitelji bez veze gone geodete za 590.000 eura

N1 je pak iz izvora bliskih europskom tužiteljstvu dobio još jednu potvrdu: oni su svakako nadležni istraživati krađu na projektu koji je naručilo Ministarstvo kulture

Premijer Andrej Plenković pokušava stvoriti dojam da Ured europskih tužitelja nije nadležan istraživati isplatu 19,1 milijun kuna ministrice Nine Obuljen Koržinek Geodetskom fakultetu.

“Ako se doista uspostavi da europski tužitelji nisu nadležni, što će biti s istragom slučaja Geodetskog?”, pitala je stoga novinarka Večernjeg Iva Boban Valečić iskusnog odvjetnika Veljka Miljevića. No on je uvjeren da do takvog raspleta neće doći. Komentirajući premijerove napore odgovorio je: “Što se babi ’tilo, to joj se i snilo”. Dodao je kako je glavna Europska tužiteljica Laura Kovesi dosta tvrdoglava te da, za razliku od Zlate Hrvoj Šipek, ne vidi koliko je “naš premijer velik”.

‘EPPO je svakako nadležan’

Novinarka Ana Raić s N1 potom je iz izvora bliskih europskom tužiteljstvu dobila još jednu potvrdu: mogućnost da se ne radi o novcu iz Europske unije, gotovo ne postoji. “Istraga u slučaju Geodetskog fakulteta pokrenuta je nakon što je prema internim pravilima EPPO-a dokaze analiziralo vijeće tužitelja koji sjede u Luksembourgu. Tek nakon što oni odobre pokretanje postupka, lokalni tužitelji kreću u istragu”, pojasnili izvori biski EPPO-u.

Osim toga, prema tim istim pravilima, EPPO može voditi i slučaj u kojem je dio sumnji vezan za izvlačenje novca iz EU fondova, a dio iz nacionalnog proračuna. Zbog navedenog načela jedinstvo dokaza njihova se nadležnost ne može se dovesti u pitanje. “Zato će, i u slučaju da se dokaže da novac za 3D skeniranje doista nije bio iz Fonda solidarnosti kako se u ovom trenutku sumnja, EPPO i dalje ostati nadležan za taj slučaj, budući da su druga dva projekta preko kojih su čelni ljudi Geodetskog fakulteta također izvlačili novac sufinancirana sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj”, doznala je novinarka Raić.

Novac za vikendice

Upravo na snimanju zgrada nakon potresa za Ministarstvo kulture, profesori Geodetskog fakulteta stekli su ogromnu osobnu korist. Kako smo već izvještavali, istražitelji sumnjaju da je najmanje 470 tisuća eura iz Fonda solidarnosti na ovom poslu izvučeno kroz tvrtke koje je Fakultet angažirao, a još 120 tisuća eura kroz mnogobrojne putne naloge dekana, profesora i suradnika na projektu. Taj je novac, tvrde istražitelji, završio u izgradnji i opremanju vikendica bivšeg dekana Đape i profesora Boška Pribičevića s fakultetske Katedre za hidrografiju.

Aktivirajući svoju mrežu tvrtki, koju su koristili i na drugim EU projektima koje istražuju europski tužitelji, uhićeni bivši dekan i profesor neosnovano su uvećavali cijene poslova pa sebi bliskim tvrtkama isplaćivali novac za fiktivne poslove. Primjerice, dekan i profesor angažirali bi tvrtku da postavi skelu navodno nužnu za 3D skeniranje kulturne baštine. Skela nikada ne bi bila postavljena, ali bi tvrtka bila uredno isplaćena.

Keš s bankomata

Osim ulaganja novca u vikendice, istražitelji su zabilježili i izvlačenje gotovine s bankomata. Tako je, primjerice, kroz tvrtku u njihovom prikrivenom vlasništvu koja je također angažirana na ovom poslu, novac izvlačen i u gotovini s bankomata. Konkretno, istražitelji bilježe podizanje gotovine u iznosima od 120.000 pa 510.000 pa još 5000 kuna te još 14.500 eura. Iz Ureda europskog javnog tužitelja detaljno su zabilježili i izvlačenje novca kroz putne naloge.

Tako je bivši dekan Đapo ispostavio 31, a profesor Pribičević 41 lažni putni nalog na konto projekta koji je odobrila Obuljen Koržinek. Lažno su prikazivali obavljanje putovanja, a osim toga su i od fakultetskih suradnika na ovom projektu tražili da im potpisuju bjanko putne naloge pa su i na taj način, bilježe istražitelji, oštetili Fond solidarnosti. Međutim, ako je premijer Plenković u pravu – a s obzirom na to da javno sugerira kako treba vjerovati isključivo njemu – europski istražitelji bez razloga gone detaljno inkriminirane profesore Geodezije.