Novi krak skandala: nadležna državna tvrtka nema pojma gdje je plin izvučen iz Ine, sumnja se da je spremljen u Okoli

Na pomolu je novi krak skandala s aferom u Ini

FOTO: Pixsell

Danas je u Saboru, kako smo ranije javljali, održana sjednica Odbora za gospodarstvo na kojoj je tema bila afera u Ini. U raspravi se, među ostalim, čulo da Inin plin kojim se prema sumnjama USKOK-a nezakonito trgovalo, nikada nije napustio Hrvatsku. Potvrdio je to direktor HROTE-a, Hrvatskog operatera tržišta energije, Boris Abramović. Naime, prema njegovim riječima HROTE nikada nije dobio markice kojima se evidentira izvoz plina iz Hrvatske.

“Dakle, ovaj plin nikada nije napustio zemlju”, rekao je Abramović.

USKOK-ova istraga

Od ranije je poznato da USKOK sumnja da je Damir Škugor, koji je u Ini bio zadužen za trgovinu plinom, prodavao domaći plin po cijeni od 19,46 eura tvrtki OMS Upravljanje čiji su vlasnici Goran Husić i donedavni odvjetnik Hrvatske odvjetničke komore Josip Šurjak. Oni su pak dalje taj plin prodavali tvrtki DXT iz Luxemburga, koja je njime trgovala na burzi plina. Utvrđeno je da je manji dio tog plina od DXT-a kupila Ina, no za preostali dio nije poznato gdje je završio.

Riječ je o ukupno, kako stoji u izvještaju što ga je HROTE dostavio Saboru, 1,85 teravat sati plina. Toliko je Ina od sredine 2021. do kraja kolovoza ove godine prodala OMS Upravljanju. Prodaja je išla djelomično izravno iz Ine, a djelomično preko Plinare istočne Slavonije.

Gdje je jeftin plin?

Nakon što je Abramović potvrdio da izvoz plina nije evidentiran, saborska zastupnica Vesna Vučemilović zaključila je kako su očito kolali samo dokumenti, ali ne i plin. To je informacija što ju je i Telegram odbio od izvora bliskih istrazi, a sada je to pitanje i javno otvoreno.

Je li moguće da je dio plina završio u skladištu plina Okoli što ga Hrvatska puni kako bi osigurala opskrbu zbog poremećaja s dostavom plina iz Rusije nakon izbijanja rata u Ukrajini, pitala je Vučemilović, no, Abramović je uzvratio kako u ovom trenutku doista ne zna gdje je plin završio.

‘Nije zvonilo za uzbunu’

Na dodatno pitanje zastupnice Sandre Benčić Abramović je kazao kako je prema njihovim evidencijama krajnji kupac plina bio DXT. Objasnio je da se inače na njihovoj platformi trguje s oko 40 milijardi kilovat sati plina, pa podatak o prodaji 1,85 milijardi kilovat sati Ininog plina OMS Upravljanju nije bilo ‘zvono za uzbunu’.

Zastupnicu Uršu Raukar Gamulin zanimalo je na kraju može li HROTE iako utvrditi gdje je ovaj plin završio, a Abramović je još jednom kazao kako oni takvih mehanizama nemaju.

Je li plin u Okoliju?

“Plin može biti samo u skladištu Okoli, jer je to jedino mjesto u Hrvatskoj gdje se plin može skladištiti”, zaključila je zastupnica Anka Mrak Taritaš. Podsjetila je da je Vlada za plin za interventno punjenje tog skladišta ponudila cijenu od 140 eura po megavat satu, a zamjenik ministra gospodarstva Ivo Milatić dodao je kako je na kraju postignuta cijena od 119,99 eura. Je li to bio upravo Inin plin prodan najprije za 19,46 eura nakon rasprave u Saboru nije poznato.

Nije isključeno da će i to istraživati USKOK u nastavku procesa protiv Škugora i ostalih osumnjičenih u aferi Ina.