Šef agencije koja je dala dozvolu firmi preko koje se pljačkalo Inu: 'Pa imali su knjigovođu, sve drugo je stvar tržišta'

Gospodin Žamboki bio je u Saboru, na sjednici na kojoj je Grmoja napravio manji incident

FOTO: Screenshot Sabor YouTube

Malverzacije s preprodajom plina, koje se oštetile Inu za više od milijardu kuna, tema su sjednice Odbora za gospodarstvo Hrvatskog sabora. Točnije, na Odboru se formalno raspravlja o izvješću Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA-e) i Hrvatskog operatera tržištem energijom (HROTE-a) o okolnostima Ininog plinskog poslovanja.

Na sjednici se nije pojavio resorni ministar Davor Filipović, nego Ministarstvo gospodarstva predstavlja državni tajnik Ivo Milatić. HERA-u predstavlja predsjednik njezina Upravnog vijeća Danijel Žamboki, a HROTE Boris Abramović.

Zastupnici su htjeli znati kako je moguće da nisu uočili ništa sumnjivo oko preprodaje plina iz Ine, a Žamboki je konstatirao da HERA ne regulira odnose između Ine i trgovaca plinom. “To je stvar tržišnih principa, poslovnih odluka, bilateralnih ugovora. Jesu li odluke Ine bile u interesu kompanije ili ne i što se tu dogodilo, to će utvrditi sud”, poručio je.

‘OMS je imao knjigovođu’

Žamboki se zatim osvrnuo na to tko može dobiti dozvolu za trgovanje plinom ustvrdivši kako prate zakone i pravilnike. “Dosta je bilo članaka kako je HERA izdala dozvolu Hrvatskoj svemirskoj zakladi… Tko ispuni uvjete, zahtjeve, tehničke i financijske kvalifikacije dobije dozvolu”, konstatirao je, pa komentirao dozvolu koju su izdali tvrtki OMS Upravljanje, koja je upletena u aferu u Ini.

Ustvrdio je kako se dozvolom ne ograničava “do kojih iznosa energetski subjekt može trgovati”. “Za trgovanje prema bilateralnim ugovorima dvije strane dogovaraju uvjete i sredstva za plaćanje… HERA to ne nadzire”, ustvrdio je. Komentirao je i činjenicu da je OMS Upravljanje imalo samo jednog zaposlenog pravdajući se kako se moraju pridržavati EU direktive.

“Kao uvjet stručne osposobljenosti traži se najmanje jedna osoba zaposlena u subjektu koji traži dozvolu… Podnositelj može osnažiti stručnu osposobljenost kroz važeće ugovore s drugim pravnim subjektima, a to je korišteno u konkretnom slučaju. Osim jednog radnika, stručnu sposobljenost je dokazivao sklopljenim ugovorom sa subjektom koji će voditi financijsko poslovanje, knjigovodstvo, računovodstvo…”

‘Dozvola nije ekskluzivitet’

“Dozvola za trgovinu plinom nije nekakav ekskluzivni dokument, ekskluzivitet, da onaj tko je ima dođe u Inu i po defaultu traži 20 milijuna kubika plinom. Sva trgovina plinom je stvar bilateralnih ugovornih odnosa, koliko ste vi uspješni u dostavi plina s jedne i s druge strane”, poručio je Žamboki.

Ustvrdio je da HERA ne analizira pojedinačne ugovore o prodaji plina, nego cijelo tržište. “Nije uočen negativan utjecaj na cjelokupno veleprodajno tržište… Za nadziranje je nadležna Agencija za suradnju energetskih regulatora, a nismo po predmetnim transakcijama dobili nikakva upozorenja od njih niti ikakve prijave”, rekao je Žamboki.

Tvrdi kako HERA nije dobila nikakve informacije kako bi posumnjala da se radi o zlouporabi povjerenja u gospodarskom poslovanju. U nastavku sjednice uslijedila su pitanja zastupnika, koji su kritizirali Žambokija i HERA-u.

Grmoja: ‘Meni nije bitno što se krade novac jer znam da kradete’

Na sjednicu Odbora se naknadno uključio Nikola Grmoja koji je ispričao da kasni jer je bio u Petrinji na Danu branitelja tog grada. Nastavio je govoriti o Ini. “Meni uopće nije bitno što se krade novac, nije mi bitno. Jer znam da kradete. Meni je puno gore da tamo gdje su u pitanju nacionalni interesi, čak ni tu se, dakle, ne možete suzdržati”, počeo je.

“Pa je li moguće da u Ini, gdje se tamo borimo s Mađarima u najvažnijoj energetskoj kompaniji, i da mi tamo, barem tamo, ne postavimo ljude s integritetom koje Mađari ne mogu kupiti”, pitao je. Kritizirao je imenovanje u Upravu Nike Dalića rekavši da je on jedini koji nije svjedočio u korist Hrvatske na arbitraži, a potom i imenovanje Markotića za kojeg kaže da je primao naloge od MOL-a.

“Pa kako vas nije sramota? Pa ljudi su ginuli za ovu zemlju”, rekao je i lupio šakom o klupu pred sobom. Na njoj je bila boca vode koja je pala na pod, a Grmoja je potom uzeo mobitel, otišao sa sjednice i glasno zalupio vratima na izlasku.