Novi moment: Jesu li hrvatski policajci sredili lažne dokumente i za suradnika najvećeg mafijaša na Balkanu?

Pokrenut je postupak protiv Borisa Labana, Crnogorca kojeg Argentina traži zbog šverca gotovo pola tone kokaina

FOTO: AFP

Policija je u nastavku istrage protiv grupe koja je sređivala hrvatske dokumente za pripadnike balkanske mafije otkrila da ih je koristio i Boris Laban, suradnik optuženog balkanskog narko-bossa Darka Šarića. Ova grupa raskrinkana je lani u studenom, kada je uhićen i njezin navodni organizator Nusret Seferović.

Uhićeno je tada i nekoliko policajaca koji su, prema sumnjama istražitelja, pomagali kriminalcima doći do hrvatskih osobnih iskaznica. Sada je, pak, pokrenut postupak protiv Labana jer istražitelji vjeruju da je Seferovićeva grupa napravila hrvatske dokumente i njemu.

Kako su izrađivani dokumenti za mafiju?

Sumnja se da je Seferović, inače dugogodišnji čelnik Unije Roma u Hrvatskoj, sa sređivanjem dokumenata počeo još 2017. godine. Povezao se s jednim bivšim policajcem koji mu je bio posrednik prema kolegama koji su tada još radili u policijskom sustavu. Oni su, stoji u rješenju o provođenju istrage, iz službenog policijskog sustava vadili podatke o osobama na čija su imena pripadnici balkanske mafije trebali dobiti nove identitete. Među onima koji su dobili hrvatske dokumente osim Labana, navodno su bili i Igor Dedović, jedan od navodnih vođa škaljarskog kriminalnog klana iz Crne Gore, te Milan Vujotić, za kojeg srbijanski mediji tvrde da je pripadnik škaljarima suprotstavljenog “kavačkog klana”.

Istražitelji su mjesecima tajno pratili Seferovićeve kontakte s policajcima, kao i predaju dokumenata, te koverti u kojima se navodno nalazio novac.

Labanova fotografija na Interpolovoj tjeralici Interpol

Detalji tajno snimljenih razgovora

U tom lancu sudjelovala je, tvrdi USKOK, i tadašnja glasnogovornica Policijske uprave karlovačke Senka Staroveški. Kolege su ju tajno snimili kako traži provjere za određena imena i prezimena u službenom sustavu, te kako svojoj kolegici poručuje da će “doći k njoj jedan radi zamjene putovnice, opet srpska za hrvatsku”.

Da su mahom korišteni podaci izbjeglih Srba iz Hrvatske, što je već u više navrata viđen modus za izradu hrvatskih dokumenata za pripadnike krim-miljea iz regije, istražitelji su mogli čuti u razgovoru jednog od Seferovićevih suradnika koji pita: “Što je s onim mojim poslom s izbjeglim Srbima?”.

Osim u Policijskoj upravi zagrebačkoj, dokumenti su se izdavali i u Policijskoj upravi istarskoj. Tamo je zabilježeno nekoliko slučajeva izdavanja hrvatskih dokumenata na osnovu lažnih vozačkih dozvola Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske. Modus je ponovno bio gotovo identičan, jer policijski službenici nisu provjeravali autentičnost tih stranih dokumenata, već bi na osnovu njih jednostavno izdali originalne hrvatske putovnice ili osobne iskaznice.

Istraga protiv suradnika Darka Šarića

Do hrvatskih dokumenata izdanih na taj način došao je, prema posljednjim policijskim informacijama, i Boris Laban. Prijavljen je za krivotvorenje dokumenata, a odlukom Županijskog suda u Zagrebu određen mu je istražni zatvor, te je raspisana tjeralica.

Naime, Laban, kako doznajemo, u ovom trenutku nije dostupan hrvatskom pravosuđu. Gdje se trenutno nalazi nije poznato. Osim ove tjeralice iz Hrvatske za njim je na snazi i tjeralica što ju je izdao Interpol Buenos Airesa. Argentinske vlasti, kako stoji na crvenoj Interpolovoj tjeralici, traže ga zbog pokušaja krijumčarenja droge.

Kriminalni dosje Borisa Labana

Labanov kriminalni dosje prilično je impozantan. Slovi kao jedan od ljudi Darka Šarića, nepravomoćno osuđenog narko-bossa koji se povezuje sa švercom čak 5,7 tona kokaina iz Južne Amerike.

Da je sudjelovao u lancu krijumčarenja droge za balkanskog narko-bossa Laban je sam i priznao. U ožujku 2013. nagodio se s tužiteljstvom. Zbog šverca droge, krivotvorenja isprava i udruživanja u zločinačku grupu osuđen je na deset i pol godina zatvora. Bio je uhićen u 2010. u akciji “Balkanski ratnik”, a nakon što je dio kazne izdržao u Srbiji, 2014. mu je omogućeno da ostatak provede u zatvoru u rodnoj Crnoj Gori.

Zanimljivo je da je Laban, prema pisanju srbijanskih medija, izjavio kako u Argentini nije bio zbog šverca droge, već kako bi presadio kosu. Argentinska policija prijavila je njega i još četvoricu državljana Srbije i Crne Gore zbog pokušaja krijumčarenja 492 kilograma kokaina iz Južne Amerike. Droga je pronađena u jednom skladištu u predgrađu Buenos Airesa.

Inače lažne hrvatske dokumente, navodno je imao i sam Darko Šarić.