Novi prizori iz Ukrajine pokazuju da je Putin radikalno promijenio taktiku, kreće uništavanje

Dopisnici i vojni analitičari upozoravaju da je Rusija sve agresivnija i destruktivnija

U prvih nekoliko dana invazije, ruske su snage bile razmjerno suzdržane: nije bilo velikih bombardiranja ni raketiranja gradova, a osim nekoliko zalutalih raketa koje su pogodile stambene zgrade i bolnice, uglavnom se udaralo na infrastrukturu i vojne ciljeve. Ruske zračne snage i bombarderi uglavnom su se klonili fronte, piše analitičar Michael Kofman na Twitteru.

Razlog za to nije Putinov altruizam, već pragmatičnost. Uvjeren da će brzo slomiti ukrajinski otpor, inicijalna strategija oslanjala se raketne napade na vojne baze i aerodrome, te brzinski prodor u teritorij s nekoliko pravaca. Da se Ukrajina brzo predala kako je zamišljao, postavio bi svoju vladu i odmah potpisao mirovni sporazum, te pričekao da bijes zapadnih zemalja prođe.

Kreće destruktivno ratovanje i uništavanja

Ruski se diktator vodio fantazijom kako su Rusi i Ukrajinci jedan narod, te da će njegove trupe biti dočekane kao osloboditelji od nesposobne vlasti Volodimira Zelenskog. Kako je računao na brzu pobjedu i mir, nije htio koristiti grube taktike koje bi antagonizirale lokalno stanovništvo, a koje liberalno primjenjivao na drugim bojištima. Poput sirijskog, u kojoj bi čitave dijelove gradova sravnio sa zemljom.

“Rusija je primarno artiljerijska vojska, to je njihova snaga. Ako stvari ne idu dobro, a ne idu, promijenit će taktiku i krenuti udarati na sve zgrade, uz puno civilnih žrtava i uništavanja”, smatra Kofman. To smo vidjeli već jučer na ratovanju u Harkivu, drugom najvećem ukrajinskom gradu, kaže dopisnik Financial Timesa Henry Foy.

“Zapadni obavještajni izvori upozoravaju da Rusi kreću u destruktivno ratovanje, nakon što im je propao prvi pristup fokusiranih napada”, piše Foy. “To vidimo u današnjem uništenju vladine zgrade u Harkivu”. Izvori također kažu da je Putin izuzetno bijesan na dosadašnji tijek rata, za što okrivljuje nesposobne suradnike.