Novinar Financial Timesa šokiran Plenkovićevim ispadom: ‘Čuli smo što je rekao. To je glupost’

Novinar Olaf Storbeck dolazi iz uređene države gdje je ovakvo ponašanje političara nezamislivo

FOTO: Slavko Midzor/PIXSELL

Novinar uglednog Financial Timesa, Olaf Storbeck, jedan je od autora teksta koji je ovaj tjedan otvorio ozbiljnu aferu hrvatske Vlade. Kako smo prenosili, jedan od najuglednijih svjetskih medija otkrio je da je Vlada vršila pritisak na multinacionalnu kompaniju Allianz kada su se povukli iz najavljene kupovine udjela ruskih banaka u Fortenovi. I pritom se služila prijetnjama.

Premijer Plenković na to je ustvrdio kako, “Financial Times objavljuje smiješne teze”. Novinari uglednog medija, očito nenavikli na ovakve ispade političara, evidentno su ostali prilično šokirani. Olaf Storbeck u razgovoru za Deutsche Welle (DW) kazao je kako ga je istup premijera Plenkovića “jako razljutio i iznenadio”. Dodao je kako smatra da su prijetnje Vlade prema privatnim kompanijama nespojive s modernim državama.

Objasnio kronologiju cijelog slučaja

Storbeck naglašava kako su on i kolege priču istraživali nekoliko tjedana. Imaju, tvrdi, dokaze kako je pritiska na Allianz doista bilo, a “članke ne objavljuju po načelu rekla-kazala”. U razgovoru s novinarom Srećkom Matićem, Storbeck je naveo kronologiju slučaja. Prvo je, tvrdi, hrvatski veleposlanik u Berlinu Gordan Bakota molio Allianz da im pomognu riješiti problem.

Kada to nije urodilo plodom, intervenirao je i ministar vanjskih poslova Gordan Grlić-Radman koji je molio razgovor s jednim članom uprave koncerna Allianz SE. Nakon toga, ističe Storbeck, HANFA šalje pismo Allianzovoj firmi u Hrvatskoj. “Uprava koncerna pismo je shvatila kao prijetnju, a nekoliko tjedana nakon toga HANFA je doista počela provoditi inspekcije u mirovinskom fondu Allianza”, pojašnjava Storbeck.

Nitko iz vlade mu nije želio odgovoriti

Kasniju izjavu premijera Plenkovića opisao je kao “glupost”, ustvrdivši kako nema smisla. “Ali ono što nas je posebno pogodilo je činjenica da smo tjednima preko raznih kanala pokušavali stupiti u kontakt s hrvatskom Vladom. O rezultatima našeg istraživanja smo informirali nekoliko različitih službi u Zagrebu, odnosno konfrontirali smo ih s našim saznanjima. Ali nisu iskoristili priliku da nas uvjere da smo u krivu”, prepričava Storbeck.

Podcrtava i kako Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Berlinu uopće nije odgovorilo na njegov prvi upit, a ignoriralo ga je i Ministarstvo vanjskih poslova – sve dok im nije napisao da će objaviti kako mu nisu odgovorili. Potom su mu odgovorili da ne žele komentirati “špekulacije”.

“Ako su mišljenja da to nije istina, onda bi bio red da nam to i kažu tijekom istraživanja, tako da tu reakciju možemo ubaciti u članak. Ili da i mi posumnjamo u rezultate našeg istraživanja pa da sve još jednom provjerimo, uključujući i validnost naših izvora”, čudi se Storbeck te dodaje kako to nije profesionalno “pogotovo zato što se radi o zemlji koja želi biti u istoj razini s drugim članicama eurozone”.

‘Takvo što u Njemačkoj nisam doživio’

Novinar Deutsche Welle-a, Srećko Matić, na kraju razgovora Storbecka je pitao što mu je u cijeloj priči najspornije.

“Ključna stvar je ovdje instrumentalizacija regulatora, kako bi se na koncu konca zapravo prijetilo AZ-u zbog njihove poslovne odluke. Takvo nešto u tom obliku još nikada nisam doživio u Njemačkoj. Takvo nešto se zapravo ne bi smjelo događati u modernim, pluralističkim društvima u kojima postoji jasna trodioba vlasti. I ustvari se ni ne događa”, odriješit je novinar uglednog lista.

Istaknuo je i kako ima pouzdane informacije o tome da je to u Allianzu bilo shvaćeno kao prijetnja, odnosno da je Allianz predloženi deal smatrao de facto kršenjem sankcija. “Sama činjenica da je jedna europska vlada pokušala prisiliti jednu od najvećih svjetskih osiguravateljskih kompanija na jednu takvu transakciju je sama po sebi prilično nesvakidašnja”, zaključuje Storbeck.