Novo otkriće Financial Timesa: ruske vojnike u Ukrajini ubijaju rakete koje je poslao Putinov saveznik

S obzirom na bliske veze s Rusijom, malo je vjerojatno da bi Pjongjang opskrbljivao Ukrajinu streljivom

DONETSK OBLAST, UKRAINE - JULY 10: Ukrainian soldiers of the 57th Brigade fire the MLRS RAK-SA-12 in the direction of Bakhmut, Donetsk Oblast, Ukraine, on July 10, 2023. Diego Herrera Carcedo / Anadolu Agency (Photo by Diego Herrera Carcedo / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)
FOTO: Anadolu Agency via AFP

Ukrajinske topničke posade koristile su projektile proizvedene u Sjevernoj Koreji za napad na ruske položaje, okrećući streljivo Pjongjanga protiv snaga njegovog saveznika predsjednika Vladimira Putina.

Financial Times je dobio uvid u korištenje sjevernokorejskog oružja od trupa koje upravljaju višecjevnim raketnim sustavima (MLRS) Grad iz sovjetske ere u blizini razorenog grada Bakhmuta.

Iako Ukrajina nije ranije izvještavala o korištenju ovog oružja, jasno je da je riječ o starijem tipu raketa, većinom su proizvedene u 1980-ima i 1990-ima, s poznatim problema s pouzdanošću, uključujući neuspjele eksplozije.

O kuda je i od koga došlo oružje?

Ukrajinski zapovjednik topništva, Ruslan, izjavio je za Financial Times da nije oduševljen sjevernokorejskim streljivom, no usprkos problemima, ukrajinske snage su ga koristile kako bi napale ruske položaje. To je samo jedan od primjera kako se ratno oružje iz različitih dijelova svijeta može naći na bojištu u Ukrajini, gdje se u isto vrijeme koristi zastarjela sovjetska oprema i moderno precizno oružje.

Fotografije koje su napravili novinari Getty Imagesa i Radio Free Europe/Radio Libertya potvrđuju da su ukrajinske snage posjedovale sjevernokorejsko streljivo.

Međutim, od kuda je i od koga to oružje došlo nije posve jasno, budući da su ukrajinski vojnici rekli da su rakete “zaplijenjene” s broda od strane “prijateljske” zemlje prije nego što su isporučene Ukrajini. Ministarstvo obrane Ukrajine sugerira mogućnost da je streljivo zaplijenjeno od ruskih snaga tijekom njihovih operacija.

Širi geopolitički kontekst

U kontekstu šire geopolitičke situacije, Bijela kuća je u ožujku tvrdila da ima dokaze da Moskva pregovara s Pjongjangom o razmjeni oružja za hranu, što samo pojačava složenost situacije na terenu. Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby također je naveo da je Pjongjang prodao rakete i projektile Wagnerovoj skupini Jevgenija Prigožina na vrhuncu bitke za Bakhmut. Prigožin je optužbe odbacio kao “tračeve i nagađanja”.

S obzirom na bliske veze između Rusije i Sjeverne Koreje, malo je vjerojatno da bi Pjongjang izravno opskrbljivao Ukrajinu streljivom. Podsjetimo, ruski ministar obrane Sergej Šojgu nedavno je posjetio Pjongjang kako bi proslavio obljetnicu primirja u Korejskom ratu i ojačao vojnu suradnju.

Unatoč problemima i nepouzdanosti sjevernokorejskog streljiva, Ukrajinci ga koriste kako bi se borili protiv ruske agresije. “Trebamo sve rakete koje možemo dobiti”, rekao je Ruslan. No, u ovom kompleksnom i dugotrajnom konfliktu, oružje iz raznih dijelova svijeta, uključujući i stare rakete iz Sjeverne Koreje, čini se da je postalo neizbježan dio vojne dinamike koja obilježava najveći europski kopneni sukob od Drugog svjetskog rata.