Rat u Ukrajini naglavačke okrenuo globalni poredak: dvije siromašne zemlje šalju najmodernije oružje Rusiji, a SAD im ne može ništa

Stanovništvo Sjeverne Koreje umire od gladi, ali ta država proizvodi najsofisticiranije naoružanje

FOTO: AFP

SAD su neuobičajeno oštro reagirale na najave sjevernokorejskog lidera Kim Jong-una, koji je tri dana obilazio vojne tvornice, da njegova zemlja mora povećati proizvodnju oružja. Razlog: Washington je već ranije optužio Pjongjang za slanje naoružanja Rusiji, uključujući topničke granate, ručne raketne bacače, dronove i raketne projektile.

S obzirom na to da u medijima nisu do sada objavljivane fotografije Kima dok obilazi vojne tvornice, očito je u Pjongjangu procijenjeno da se svijetu, a posebno Rusiji, moraju prikazati postignuća obrambene industrije zemlje i njen arsenal nuklearnog oružja. Stoga je u sjevernokorejskim medijima posebno istaknuto kako je Kim upoznat s proizvodnjom topničkih sustava i lansirnih vozila za balističke projektile koji mogu nositi nuklearno oružje.

Kim je također naredio tvornicama koje proizvode topničke i raketne motore da povećaju svoje kapacitete. Pregledao je također višecijevne raketne sustave i motore za bespilotne letjelice, objavili su državni mediji te dodali kako je Kim zahtijevao od tvorničkih radnika da „oslobode svoju kreativnu mudrost i entuzijazam.“

Sjeverna Koreja očajnički treba hranu i energiju

Istodobno objavljene su i fotografije koje prikazuju Kima kako testira nove snajperske puške te prolazi pokraj lansera dizajniranih za ispaljivanje interkontinentalnih balističkih raketa koje mogu doseći kopno SAD-a. Sve to potvrđuje da Sjeverna Koreja želi dodatno povećati izvoz oružja u Rusiju.

Cho Han-bum, viši istraživač na Korejskom institutu za nacionalno ujedinjenje, objasnio je da je Rusija očajna te da je spremna bogato nagraditi Pjongjang. „Situacija u Aziji je savršeno okruženje za poslovanje između te dvije države. Sjeverna Koreja će zasigurno udvostručiti napore da poveća proizvodnju oružja, a u zamjenu očekuje da će joj Moskva isporučiti dovoljno hrane i energije kako bi ublažila patnje svog gladnog i nesretnog naroda.“

Jačaju veze između Moskve i Pjongjanga

Istodobno Kim je s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom razmijenio pisma u kojima se inzistira na razvoju „dugoročnih strateških odnosa“. Kim je napisao kako prijateljstvo Sjeverne Koreje i Rusije u potpunosti pokazuje njihovu nepobjedivost i snagu u borbi usmjerenoj na slamanje samovolje i hegemonije imperijalista.

„Čvrsto sam uvjeren da će se prijateljstvo i solidarnost naših dviju zemalja i dalje razvijati u smjeru stvaranja dugoročnih strateških odnosa koji su u skladu sa zahtjevima novog doba.“ Ruski je pak predsjednik odgovorio kako je siguran da će zajedno ojačati bilateralnu suradnju na svim poljima za dobrobit dvaju naroda te stabilnosti i sigurnosti Korejskog poluotoka i cijele sjeveroistočne Azije.

Kim ima nove, moćne interkontinentalne rakete

Upravo sadržaji tih poruka najviše zabrinjavaju Washington. Naime, ruski ministar obrane Sergej Šojgu bio je i višednevnom posjetu Sjevernoj Koreji te je posjetio golemu prodajnu izložbu najmodernijeg naoružanja. Američki državni tajnik Antony Blinken odmah je komentirao kako „Rusija očajnički traži potporu i oružje gdje god ga može pronaći.“ Američki dužnosnici procjenjuju da Rusija želi kupiti što više oružja od Sjeverne Koreje kako bi obnovila svoje zalihe.

A siromašna Sjeverna Koreja, kojeg li paradoksa, ima što ponuditi. Osim streljiva i topničkih granata, može isporučiti Moskvi dronove i interkontinentalne balističke rakete. Prošli mjesec Sjeverna Koreja je zaprepastila Washington i Seul testirajući interkontinentalni projektil Hwasong-18 koji ima domet letenja do američkog kopna.

Iranski dronovi su velik problem Ukrajini

No ne zadaje samo Pjongjang glavobolje Washingtonu zbog izvoza oružja u Rusiju. SAD su prisiljene zatražiti i od Irana da prestane prodavati naoružane bespilotne letjelice Moskvi. Teheran i Washington već neko vrijeme tajno pregovaraju Kataru i Omanu o takozvanom „nepisanom sporazumu“ o deeskalaciji napetosti i obuzdavanju dugotrajne nuklearne krize. Na tim razgovorima SAD su izravno zatražile od Teherana da prestane isporučivati bespilotne letjelice Rusiji, koje Moskva koristi u ratu u Ukrajini, kao i rezervne dijelove za te dronove.

Teheran službeno niječe da se njegove bespilotne letjelice koriste u Ukrajini, ali je Washington saznao kako je Iran zatražio od Moskve da prestane njegove dronove razmještati u prostoru sukoba s Ukrajinom. Zacijelo nitko u svijetu nije mogao ni pretpostaviti da bi SAD, najmoćnija sila svijeta, došla u situaciju tražiti od dvije tako siromašne zemlje kao što su Iran i Sjeverna Koreja, da ne isporučuju oružje Rusiji.

Južna Koreja zavladala velikim dijelom tržišta oružja

Ključno pitanje nameće se samo od sebe: kako je moguće da Sjeverna Koreja, zemlja od 25 milijuna stanovnika, od kojih polovica pati od nestašice osnovnih prehrambenih artikala, proizvodi toliko kvalitetnog oružja da ga može prodavati vojnoj velesili kao što je Rusija? I što se to događa sa svjetskim poretkom kad Washington mora strepiti zbog izvoza sjevernokorejskog i iranskog oružja u Rusiju, a da pri tomu ne može ništa poduzeti?

Fenomenu Sjeverne Koreje valja pridodati i drugu polovicu Korejskog poluotoka, Južnu Koreju. Nekoć jedna država, podijeljena je poslije Drugog svjetskog rata na dva dijela, a Južna Koreja, koja ima 50 milijuna stanovnika, postala je 2022. jedna od najuspješnijih svjetskih izvoznica oružja. Baza podataka Stockholm International Peace Research Institute o prometu oružja pokazuje skok Južne Koreje s 31. mjesta na 7. mjesto najvećih svjetskih izvoznika oružja od 2000. do 2020.

Te godine Seoul je u inozemstvu prodao oružja u vrijednosti od 3 milijarde dolara, a već 2021. za 7 milijardi dolara, pa je izvoz oružja prvi put premašio uvoz. Izvoz je zatim eksplodirao 2022. s neviđenom prodajom autohtone korejske vojne opreme Poljskoj u vrijednosti od 15-20 milijardi dolara, kao i poslovima s Egiptom, Saudijskom Arabijom i Australijom.

Ekonomsko čudo u pedesetak godina

Uz to što je Južna Koreja napravila neviđeno ekonomsko čudo, od jedne od najsiromašnijih zemalja svijetu šezdesetih godina prošlog stoljeća, uvrstila se i među jedanaest najrazvijenijih zemalja svijeta, sada je i među desetak najvećih izvoznika oružja. Seoul ima pak snažnu obrambenu industrijsku bazu koja je kompatibilna sa SAD-om te vrhunsku znanost koja omogućuje kontinuirana istraživanja i razvoj.

Naposljetku, vlastita tehnologija omogućuje Republici Koreji lakšu prezentaciju prijenosa tehnologije nego sa strogo kontroliranim američkim komponentama – što je privlačan prijedlog za države koje žele razviti vlastitu industriju oružja.

Vidjevši što radi Seoul, koji učvršćuje svoju poziciju jednog od najbrže rastućih svjetskih izvoznika oružja, Pjongjang je odlučio krenuti stopama svog južnog susjeda. Stoga dogovara dodatne isporuke oružja Rusiji, ali i još nekim državama Afrike. Pri tomu valja imati na umu da Južna Koreja ima BDP po glavni stanovnika čak 35.000 dolara, dok Sjeverna Koreja jedva 1.300 dolara.

Korejci su nevjerojatan narod

Gotovo je nemoguće objasniti kako Sjeverna Koreja, s jednim od najnižih BDP po glavi stanovnika u svijetu, može proizvoditi najsofisticiranije industrijske proizvode. A proizvodi doslovce sve: od kozmetičkih proizvoda i odjeće do automobila, motocikla, kućanskih aparata. Također ima tvornice koje proizvode željezničke lokomotive i vagone, autobuse, tenkove, najsuvremenije rakete, podmornice, brodove, zrakoplove…

Korejski narod koji je rascjepkan u dvije države postiže nevjerojatne uspjehe zahvaljujući svojoj fanatičnoj marljivosti, visokom obrazovanju i lojalnosti, vrijednostima kojima se ne može pohvaliti baš previše država. Stoga ne čudi što se svi, od Kine i Rusije do Japana i Australije, žestoko protive ujedinjenju Južne i Sjeverne Koreje. Ta bi zemlja, naime, preko noći, izrasla u jednu od najmoćnijih ekonomskih i vojnih sila svijeta, kao što se to dogodilo s Njemačkom nakon ujedinjenja. A to niti jednom njenom susjedu u Aziji ne odgovara.

Dok je Washington pojačao vojnu suradnju sa Seoulom i Tokijom kako bi se suprotstavio sve većoj nuklearnoj i raketnoj prijetnji Pjongjanga, Sjeverna Koreja je u tomu prepoznala priliku za produbljivanje veza s Kinom i Rusijom. A to će spasiti njeno gospodarstvo i biti zaštita od dodatnih sankcija međunarodne zajednice.