Nuklearni fizičar s Ruđera: 'Zaštita reaktora u Zaporožju je dobra, ali sad treba struju za hlađenje. Inače je moguća Fukushima'

Tonči Tadić komentira rusko granatiranje i preuzimanje najveće nuklearne elektrane u Europi

FOTO: Profimedia/Pixsell

Ruski napad na nuklearnu elektranu u Zaporožju i snimke požara u njenom krugu prestravile su noćas cijelu Europu. Iako su sukobi završili i vatra je ugašena, strah od ponavljanja černobilske katastrofe u ovoj ili nekog drugoj nuklearci u ratom zahvaćenoj Ukrajini još je jedna od prijetnji koje vise nad glavom lokalnog stanovništva, ali i svih zemalja u širem okruženju.

“Ruske snage nisu gađale sam reaktor, nego krug elektrane, ali i to je već vrlo, vrlo neodgovorno s njihove strane”, kaže Tonči Tadić, nuklearnih fizičar sa zagrebačkog instituta Ruđer Bošković. Kaže kako bi, da se nešto dogodilo, najprije nagrabusili i oni koji su napadali elektranu, a kontaminirana bi bila ne samo Ukrajina, nego i – Rusija.

‘Zaštita reaktora je dobra, ali samo lud čovjek se s tim može igrati’

No, elektrana u Zaporožju je jedna od nuklearki novije proizvodnje, sličan ovoj koju imamo u Krškom. Tadić kaže da su samo dvije nuklearke u Ukrajini, koje se nalaze na zapadu zemlje, bliže Lavovu, starog tipa, dok su ostale novije proizvodnje i s jako dobrom zaštitom samog reaktora. “Čak i da je pogođena zaštita reaktora, to je ne bi uništilo, ali samo lud čovjek se s takvom stvari može igrati”, veli Tadić.

No, osim direktnog pogotka, postoji još jedna sigurnosna opasnosti – hlađenje reaktora. Naime, za to je potrebna – električna energija. “Po svoj prilici su Ukrajinci elektranu odmah ugasili”, objašnjava Tadić što se vjerojatno događalo za vrijeme napada, “no onda ti treba struja sa strane da ohladiš reaktor”.

Černobil ne, ali prijeti li – Fukushima?

Problem je, međutim, što su dalekovodi vjerojatno u napadu oštećeni. “Možemo se nadati da nisu pogođeni agregati koji donose električnu energiju”, veli hrvatski fizičar. Jer, struja je nužna da se vrući reaktori ohlade. Inače se može ponoviti havarija slična onoj u Fukushimi.

“Vidjevši kud cijeli razvoj situacije može voditi, Ukrajinci su prekinuli borbu i prenijeli svu odgovornost oko eventualne havarije na Ruse”, procjenjuje Tadić i daje vrlo precizan savjet kako sačuvati sigurnost nuklearnih elektrana u Ukrajini: “Tako da se ruska vojska povuče iz te zemlje”.