Objavljen opsežan dokument o planu cijepljenja; kako izgleda raspored i tko pripada kojoj prioritetnoj skupini

Opsežan dokument pokriva sve od prioritetnih skupina pri provođenju cijepljenja do komunikacijske strategije zdravstvenih vlasti

13.11.2020.Z,agreb - Ilustracija za cjjepljenje protov gripe. Ove je godine nabavljeno 460.000 doza, sto je nesto vise od procijenjenih potreba pocetkom godine. Hrvatski zavod za javno zdravstvo ove godine je narucio cetverovalentno cjepivo protiv sezonske gripe koje ce kao i dosadasnjih godina biti besplatno za osobe koje imaju povecani rizik od komplikacija gripe. Sastav ovogodisnjeg cjepiva protiv gripe sukladan je preporuci Svjetske zdravstvene organizacije za ovu sezonu, a temelji se na rezultatima kontinuiranog pracenja genskih i antigenskih osobina cirkulirajucih virusa gripe u prethodnoj sezoni.Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Zeljko Lukunic/PIXSELL

Vlada RH usvojila je na današnjoj sjednici plan cijepljenja protiv bolesti Covid-19 u Hrvatskoj. Dodatne detalje o cjepivu i kampanji kojom se građane želi uvjeriti kako je cijepljenje korisno predstavljeni su na presici nakon sjednice premijer Andrej Plenković, ministar zdravstva Vili Beroš i šef HZJZ-a Krunoslav Capak. Odluke Vlade koje se odnose na ova pitanja objavljene su u dokumentu naziva Plan uvođenja, provođenja i praćenja cijepljenja protiv bolesti COVID-19 u Republici Hrvatskoj.

U uvodu opsežnog dokumenta daje se pregled razvoja pandemije u Hrvatskoj i u svijetu, kao i nastojanja Vlade RH u suzbijanju bolesti i ograničavanju krize izazvane širenjem zaraze. „Dugoročno rješenje za suzbijanje pandemije je ponajprije cjepivo, kao najdjelotvorniji način prevencije bolesti i njenog širenja“, navodi se u vladinom planu. U nastavku se ponavlja da je Hrvatska naručila 5,9 milijuna doza cjepiva, i pojašnjava kako će teći vakcinacija.

Tri faze cijepljenja

Cijepljenje će se odvijati u tri faze, stoji u dokumentu: „Nakon prve faze u kojoj će se cijepiti navedene rizične skupine, cijepljenje će biti usmjereno prema ostalim osobama s uvećanim rizikom, ponajprije osobe starije životne dobi i kronični bolesnici kroz aktivni pristup populaciji. Zatim će obuhvatiti i osobe u pojedinim kolektivima, poput odgojno-obrazovne ustanove i pojedine radne kolektive. U trećoj fazi omogućit će se cijepljenje i svim ostalim zainteresiranim građanima.“

Kao što je već objašnjeno na presici nakon sjednice Vlade, Hrvatska će se osloniti na sustav cijepljenja kod uobičajenog sezonskog cijepljenja, koji će međutim biti pojačan s obzirom na velik broj građana koji trebaju u kratkom vremenu biti obuhvaćeni cijepljenjem. „Cjepitelji su liječnici obiteljske medicine, liječnici školske i adolescentne medicine i epidemiolozi te drugi liječnici i zdravstveni djelatnici koji sukladno Zakonu mogu cijepiti pod nadzorom liječnika“, objašnjava se u planu.

Posebna pažnja posvećuje se uvjeravanju građana da je cijepljenje bezopasno i korisno, pa se objašnjava kako cjepivo udovoljava zahtjevnim sigurnosnim kriterijima EU. „Određene nuspojave, osobito one rijetke ili vrlo rijetke, mogu se pojaviti, primjerice, kada se cijepe milijuni ljudi“, stoji u Planu. Na kraju uvodnog dijela autori dokumenta ističu važnost transparentnog informiranja javnosti i najavljuju pokretanje nacionalne informativna kampanje „tijekom koje će se građane informirati o cjepivu na temelju znanstveno utvrđenih činjenica i na transparentan način.“

Raspored cijepljenja

U nastavku dokumenta prikazuje se kako je postavljena prioritizacija određenih populacija prilikom planiranja cijepljenja, pri čemu se vodilo računa o pravednoj raspodjeli cjepiva s obzirom na očekivani ritam njegove dostave u Hrvatsku. Ističe se kako je poredak prioritetnih skupina privremen, a raspored cijepljenja prikazan je u tablici koju je izradio Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

HZJZ

„U smislu zaštite pučanstva, najveću razinu zaštite pružilo bi cijepljenje cijele populacije, a svakako treba težiti obuhvatu 70% populacije cijepljenjem. Cjepivo će za sve građane biti dobrovoljno i besplatno. Od ukupno naručenih 5.905.000 doza, prema trenutno dostupnim informacijama cijepljenje će se prvenstveno provoditi u dvije doze (izuzetak je cjepivo proizvođač J&J) čime je rezervirano cjepivo za 3.402.500 osoba što pokriva potrebe odraslog stanovništva Hrvatske“, zaključuje se na kraju tog poglavlja Plana cijepljenja u RH.

Gotov je plan distribucije po županijama

U dokumentu su detaljno prikazane sve logističke zapreke s kojima će se zdravstveni sustav susresti prilikom distribucije cjepiva. „Za distribuciju cjepiva ne predviđamo pull sistem – da liječnici naručuju cjepivo, već push sistem – da im dostavimo cjepivo uz naputak koga treba cijepiti“, pišu autori plana. Slijede tehnički detalji koju obuhvaćaju temperature na kojima se cjepiva različitih proizvođača moraju skladištiti, te upute za postupanje s cjepivom kada spremnici u kojima će ga se dopremati budu otvoreni.

Preliminarni plan distribucije COVID cjepiva po županijama prikazana je u još jednoj tablici. Napominje se kako će količine cjepiva koje će se distribuirati zavodima za javno zdravstvo jedinica područne (regionalne) samouprave (ZZJZ) i dinamika distribucije biti naknadno definirana, kada ćemo imati informacije o tome kada će i u kojim količinama koje cjepivo biti distribuirano.

Ministarstvo zdravstva

U planu cijepljenja razrađena je i struktura cjepitelja. Predviđeno je da će cijepljenje provoditi liječnici obiteljske (opće) medicine, liječnici školske i adolescentne medicine, epidemiolozi, specijalisti medicine rada i sporta i drugi liječnici. „Većina cjepiva neće biti registrirana za djecu u ovoj početnoj fazi pa ostaje otvoreno pitanje uloge pedijatara“, napominje se u planu. U cijepljenju bi trebalo sudjelovati oko 18 tisuća liječnika, odnosno nešto manje od toga ako se ne računaju pedijatri.

Računa se na velik broj liječnika i drugog osoblja

Napominje se kako je cijepljenje moguće organizirati tako da cijepe drugi zdravstveni radnici, poput medicinskih sestara/tehničara ili sanitarnih tehničara/inženjera, ali pod nadzorom doktora medicine. „Posebno kod grupnog cijepljenje većeg broja osoba, cijepiti može više zdravstvenih radnika pod nadzorom jednog doktora medicine. Može se organizirati i cijepljenje u ljekarnama prema procjeni Hrvatske ljekarničke komore uz nadzor doktora medicine“, planira Ministarstvo zdravstva.

U nastavku pana detaljno je razrađeno cijepljenje svake od kategorija predviđenih za vakcinaciju. Pišući o cijepljenju korisnika i radnika pružatelja usluge smještaja, autori dokumenta planiraju da jedan cjepitelj može u 1 satu cijepiti 12 osoba ako se proces organizira u prostorima pružatelja usluge smještaja. Ako se pak osobe koje se cijepe dolaze k cjepitelju, takav način iziskuje 10 minuta po osobi, pa ga treba nastojati izbjeći, upozorava se u planu.

Komunikacijska strategija

Kao što je objavljeno danas, pripremljen je i plan informiranja javnosti kako bi se dosegao željeni broj od 70 posto cijepljenih stanovnika Hrvatske. Moto kampanje je glasi „Misli na druge, cijepi se“, a sam je premijer Plenković medije pozvao da se uključe u promoviranje cijepljenja. Na istom tragu su i autori plana, koji navode kako je „neophodna intenzivna kampanja promicanja cijepljenja te otvorena i transparentna komunikacija putem medija (portali, novine, TV, radio, promotivni materijali)“.

Uz to, najavljeno je i organiziranje posebnih edukacija zdravstvenih radnika i radnika u socijalnoj skrbi (HZJZ i ZZJZ-i). „Edukacije će se organizirati na daljinu u suradnji s odgovarajućim stručnim društvima Hrvatskog liječničkog zbora. Prva edukacija zdravstvenih radnika je provedena, te je odgovarajući video materijal distribuiran putem društvenih mjera uz, između ostalog, aktivnu ulogu Hrvatske liječničke komore“, konstatira se u Planu cijepljenja protiv Covida 19 u RH.