Obranom Bahmuta do posljednje kapi krvi upropastio veliku protuofenzivu. Zelenski ga unaprijedio i sada isto radi u Avdiivki

General Sirski je zasjeo na čelo ukrajinske vojske kako bi pod svaku cijenu proveo političke ciljeve Zelenskog

IZIUM, KHARKIV, UKRAINE - SEPTEMBER 14: Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy attends flag hoisting ceremony in Izium after the Ukrainian forces took control of the city from the Russian forces in Kharkiv, Ukraine on September 14, 2022. Commander of the Ukrainian Land Forces Oleksandr Syrskyi, Head of the Presidential Office Andriy Yermak, Governor of the Military Administration of the Kharkiv Region Oleg Sinegubov also attended the ceremony. Metin Aktaş / Anadolu Agency (Photo by Metin Aktaş / ANADOLU AGENCY / Anadolu via AFP)
FOTO: Anadolu via AFP

Ruske snage već mjesecima pokušavaju osvojiti Avdiivku, strateški važan grad na istoku Ukrajine. Za ukrajinsku vojsku situacija je sve teža. Nekoliko dana nakon što je predsjednik Volodimir Zelenski smijenio glavnog zapovjednika svojih oružanih snaga Valerija Zalužnog, a njegovim nasljednikom imenovao Oleksandra Sirskog, Ukrajina šalje pojačanja u taj ključni grad iako Reuters danas javlja o strateškom pregrupiranju koje uključuje i povlačenje vojnika s nekih položaja u gradu, ali nipošto i odustajanje od njegove obrane.

“U ovom trenutku situacija se može ocijeniti kao teška. Neprijatelj sada napreduje duž gotovo cijele crte bojišnice, a mi smo prešli s ofenzivnih na provođenje obrambenih operacija”, rekao je novi načelnik ukrajinskog Glavnog stožera njemačkoj televiziji ZDF. To je za njega ujedno i prvi veliki test, piše Bloomberg.

“Činimo sve što je moguće kako bismo spriječili neprijatelja da prodre dublje u naš teritorij i zadržali položaje koje držimo”, rekao je Sirski u posjetu trupama na prvoj crti bojišnice. Rusija iskorištava prednost dok ukrajinskoj vojsci nestaje streljiva, a ključna potpora SAD-a je zapela u Kongresu.

Pojačanje stiže

Kremlj je zauzimanje Avdiivke postavio kao prioritet u godini kada se ne očekuje da će ijedna strana ostvariti velike strateške dobitke na bojnom polju, tvrde zapadni dužnosnici koji žele ostati anonimni. Može se, dakle, reći da je zauzimanje malog industrijskog grada s 32.000 stanovnika postalo opsesija ruskog predsjednika Vladimira Putina.

U međuvremenu, ukrajinska vojska priopćila je da je u srijedu rano ujutro uništila ruski ratni brod u blizini obale Krima, što je posljednja u nizu operacija usmjerenih na brodove ruske mornarice. “Ukrajinske oružane snage, zajedno s obavještajnom jedinicom ministarstva obrane, uništili su desantni brod Cezar Kunikov”, objavio je Kijev. No, kopnene akcije ne miču se s mjesta.

Avdiivka, grad smješten sjeverno od Donjecka, regionalne prijestolnice koja je pod kontrolom Kremlja još od 2014., pogođen je bombardiranjem i teškim borbama od proljeća 2022. “Nemamo dovoljno kapaciteta da držimo grad, ali pojačanje stiže i računamo na prijateljske jedinice”, rekao je Ivan Sekač, glasnogovornik ukrajinske 110. mehanizirane brigade.

Usporedbe s Bahmutom

Pad ovog gradića znatno bi otežao samu ideju eventualnog vraćanja Donjecka pod ukrajinsku kontrolu, što je strateški ratni cilj Kijeva, a vojska generala Sirskog bi usto ostala i bez krucijalnih položaja s kojih artiljerijom tuku po važnim ruskim opskrbnim linijama. Bitku za Avdiivku mnogi uspoređuju s onom za Bahmut, u kojoj je uz enormne gubitke pobjedu u konačnici odnijela ruska strana predvođena Wagnerovim plaćenicima.

Iako su u Bahmutu, 50-ak kilometara sjeverno od Avdiivke, Ukrajinci isprva imali daleko manje gubitke od Rusa, s vremenom se razlika smanjila i Kijev je ondje ostao bez ogromnog broja najboljih vojnika i tako si dobrim dijelom upropastio mjesecima najavljivanu protuofenzivu prošlog ljeta. Vojni analitičar Henry Schlottman procjenjuje da bi se inzistiranje na obrani Avdiivke za Ukrajince moglo pokazati jednako skupim u trenutku kada država planira dodatnu masovnu mobilizaciju. “Još u listopadu, a možda čak i u prosincu i siječnju, činilo se da u Avdiivki Ukrajinci više iscrpljuju Ruse nego oni njih. Ali, danas to više nije tako”, napisao je na Substacku, kako prenosi Financial Times.

Upravo je general Sirski u Bahmutu provodio političku naredbu Zelenskog da se grad brani do posljednje kapi krvi i pod svaku cijenu zbog čega ga neki u vojsci vole napadati tvrdeći da je zapovijed o povlačenju donio prekasno.

Upitna cijena taktike

S druge strane, Schlottman kaže da ipak još uvijek postoje racionalni argumenti za slanje pojačanja u Avdiivku s ciljem da se grad pokuša zadržati u ukrajinskim rukama. “To bi Kijevu dalo na vremenu da pripremi nove obrambene položaje prema zapadu, a usto bi predstavljalo i snažan simbol ukrajinske sposobnosti pružanja otporu ruskim snagama, što je važno za podizanje morala”, smatra ovaj analitičar.

Ključno pitanje za Zelenskog i Sirskog je cijena takve taktike, upozorava za FT analitičar Mikola Bjeljeskov s ukrajinskog Nacionalnog instituta za strateške studije. “Njih dvojica će morati napraviti delikatan balans između čuvanja vlastitih snaga i nanošenja veće štete neprijatelju a da pritom sačuvaju suverenitet nad svojim teritorijem. Nadam se da je ukrajinsko vodstvo izvuklo pouku i da u donošenju odluka važu sve aspekte, i političke i vojne”, rekao je.

Vojnici ga ne vole od 2015.

Inače, novi glavni zapovjednik Sirski proslavio se sudjelovanjem u uspješnoj obrani Kijeva u prvim mjesecima rata i protjerivanju ruskih snaga iz dijela sjeveroistočne Harkovske oblasti nekoliko mjeseci kasnije. “Cilj naše obrambene operacije je iscrpiti neprijatelja i nanijeti mu maksimalne gubitke”, kazao je, govoreći o obrani Avdiivke.

Njegovo imenovanje za novog načelnika Glavnog stožera nije najbolje dočekano među svim vojnicima. Neki su ga otprije prozvali Mesarom zbog navodne sklonosti da iz taktičkih razloga šalje svoje ljude u pogibelj, tu je već spomenuta epizoda iz Bahmuta s navodno prekasnim povlačenjem, a mnogi mu zamjeraju i nevolje u koje su ukrajinske trupe upale još 2015. godine u gradu Debaljceve, sjeveroistočno od Donjecka, kada se 6000 vojnika pod zapovjedništvom Sirskog našlo u okruženju Rusa i proruskih militanata te su bili prisiljeni na kaotično povlačenje pri čemu je njih 260 izgubilo živote.

Bitka za Avdiivku će, ocjenjuje umirovljeni australski general-pukovnik Mick Ryan za Financial Times, pružiti uvid u sposobnost Sirskog da se nosi s raskorakom između željenih političkih ishoda na kojima inzistira Zelenski i realnosti u kojoj ukrajinska vojska kuburi s resursima. “Kao i s Bahmutom, izgleda da predsjednik ne želi predati Avdiivku čak i ako je situacija na terenu takva da je najbolja opcija povlačenje. Međutim, zadržavati položaje i istovremeno čuvati vlastite snage u trenutnim se okolnostima čini izuzetno teško ostvarivim”, izjavio je.

‘To nije nogometna utakmica’

Dmitro Lihovij, glasnogovornik operativnog i strateškog udruženja vojnika Tavria, poručio je da je prioritet spasiti živote vojnika. “U vrijeme kad je situacija na bojišnici najteža, najvažnije je spasiti živote vojnika i prebaciti ih na drugi položaj, djelovati fleksibilno i sačuvati ljude za sljedeće borbe”, rekao je, prenose tamošnji mediji.

Rekao je i da ne žele komentirati događaje u Avdiivki u stvarnom vremenu “jer se ne radi o nogometnoj utakmici”. Ukrajinske trupe, kaže, ulažu sve moguće napore kako bi zadržale svoje položaje. U međuvremenu, kako bi ublažio zabrinutost vojnika, novi glavni zapovjednik Sirski im poručuje: “Poduzimamo sve moguće mjere kako bismo smanjili gubitke”, prenosi The Telegraph.