Odvjetnica žene kojoj ne daju da pobaci za Telegram: ‘Abortus je u njenom slučaju legalan. Borit ćemo se’

Odvjetnica Vanja Jurić zastupa Mirelu Čavajdu koja se suočila s bešćutnom državom

26.3.2021.,  Zagreb - Vanja Jurić, odvjetnica. "nPhoto: Tomislav Cuveljak/NFoto/PIXSELL
FOTO: Tomislav Cuveljak/NFoto/PIXSELL

Javnost danas prati slučaj Mirele Čavajde, trudnice čije još nerođeno dijete ima ogroman maligni tumor. Liječnici s kojima je do sada bila u kontaktu redom su je uvjeravali kako trudnoću, s obzirom na to da je u 25. tjednu, više ne može zakonito prekinuti. Poznato je da prema zakonu u Hrvatskoj nema zapreka za prekid trudnoće do 10 tjedna. Kasnije je to moguće pod određenim, medicinski indiciranim uvjetima. No, liječnici s kojima je razgovarala Mirela Čavajda smatraju da joj ni u tom slučaju prekid trudnoće neće biti dopušten. Šalju ju zato u Sloveniju gdje bi taj zahvat mogla obaviti. Nakon serije objava za sutra je pozvana na pregled u Kliničku bolnicu Merkur.

Odvjetnica Vanja Jurić koja zastupa Mirelu Čavajdu smatra da je hrvatskim Zakonom o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece ipak legalno napraviti prekid trudnoće i u ovom trenutku. S tim se slaže i ginekologinja Jasenka Grujić koja je danas već javno potvrdila da je prekid trudnoće i još moguć.

Što kaže hrvatski zakon?

Zakon je, kaže nam odvjetnica Jurić, jasan. Njegov Članak 22. navodi da se prekid trudnoće može odobriti i nakon isteka 10 tjedana od dana začeća u slučaju “kad se na temelju medicinskih indikacija i saznanja medicinske znanosti može očekivati da će se dijete roditi s teškim prirođenim tjelesnim ili duševnim manama”. Drugim riječima, upravo ogroman tumor koji je utvrđen na glavi Mireline bebe spada, po mišljenju odvjetnice, u te medicinske indikacije koje dopuštaju prekid trudnoće i u 25. tjednu, odnosno nakon 10. tjedna.

“Ovdje je riječ o malignom tumoru veličine djetetove glave. Prije mjesec dana, kada je moja klijentica zadnji puta bila na kontroli, taj tumor nije bio vidljiv. Očito je progresivan”, opisuje odvjetnica.

Kako izgleda procedura?

“U slučaju takvog teškog stanja djeteta trudnica se sa zahtjevom za prekidom trudnoće treba obratiti bolnici. Zatim bolnica osniva komisiju i o tome donosi odluku. Moja klijentica je prošli petak podnijela zahtjev u nekoliko bolnica, no danas nam se nitko nije javio. Tek nakon medijskih objava naručena je na pregled u Kliničku bolnicu Merkur bez prejudiciranja konačne odluke. Iako je zakonski rok za odgovor osam dana mislim da je opravdano očekivati žurnost”, rekla nam je odvjetnica Jurić.

U međuvremenu je Mirela Čavajda razgovarala s brojnim liječnicima koji su joj, kako tvrdi njezina odvjetnica, svi od reda rekli kako ne vjeruju da će joj ijedna komisija u Hrvatskoj odobriti prekid trudnoće, jer je to u ovoj fazi, dakle u 25. tjednu, navodno nezakonito.

“Osim toga, svi su joj rekli da potraži pomoć u Sloveniji”, dodaje odvjetnica Jurić koja je uvjerena da se Zakon u ovom slučaju krivo tumači.

Što će sada napraviti Mirela?

“Kod nas nema gornje vremenske granice za prekid trudnoće u zakonom propisanim slučajevima, a to je ugroza života majke, ovako teška bolest djeteta, te u slučaju silovanja ili rodoskvrnuća”, naglašava još jednom odvjetnica Jurić.

Prema njezinim riječima Mirela Čavajda odlučila je istupiti u medijima kako bi pomogla drugim ženama koje se nađu u sličnoj situaciji. Na pitanje hoće li tužiti bolnicu odvjetnica Jurić kaže kako će njezina klijentica poduzeti sve pravne korake koji su joj na raspolaganju.