OPEC priprema veliki rast cijena nafte. Očekuju se ozbiljni potresi, automobilski giganti dogovorili zajednički odgovor

Zbog smanjenja proizvodnje nafte Saudijske Arabije i Rusije, čeka nas novo poskupljenje goriva

Saudi Energy Minister Prince Abdulaziz bin Salman bin Abdulaziz Al Saud (R) and Iraqi Oil Minister Ihsan Abdul-Jabbar Ismail, arrive at the 29th annual Middle East Petroleum and Gas conference in the Bahraini capital Manama on May 16, 2022. (Photo by Mazen Mahdi / AFP)
FOTO: AFP

Hrvatsku i Europu čeka novo poskupljenje benzina i dizel goriva: Brent cijena nafte ustaljuje se na više od 83 dolara po barelu, što je posljedica smanjenja proizvodnje nafte Saudijske Arabije i Rusije, ali i drugih članica naftnog kartela OPEC.

Od prošlog mjeseca, najveći svjetski izvoznici nafte smanjili su dodatno proizvodnju što je dovelo do rasta cijena nafte za 12 posto. I to unatoč zabrinutosti zbog usporavanja globalnog gospodarstva i mogućeg daljnjeg povećanja kamatnih stopa u SAD i EU.

Saudijska Arabija smanjila je proizvodnju nafte za milijun barela dnevno. Zamjenik ruskog premijera Alexander Novak rekao je da će Moskva u kolovozu smanjiti izvoz nafte za još 500.000 barela dnevno.

‘Tržište i rafinerije vapit će za naftom’

I Alžir je najavio da će smanjiti proizvodnju nafte za dodatnih 20.000 barela dnevno u kolovozu kako bi podržao napore Saudijske Arabije i Rusije da se povećaju cijene nafte. Libijski ministar nafte Muhamed Oun kazao je da njegova zemlja pozdravlja saudijsku odluku koja će imati „pozitivan utjecaj na tržišnu ravnotežu između globalnih proizvođača, potrošača i globalne ekonomije.“

Tamas Varga iz PVM Oil Associates tvrdi, pak, da Saudijska Arabija želi u što kraćem roku podići cijene nafte do 90 dolara po barelu. Problem za svijet je, međutim, u tomu što je i to preniska cijena za princa Muhammeda bin Salmana kojemu je potrebna cijena od 100 dolara po barelu kako bi uravnotežio državni proračun.

Zbog toga će Saudijska Arabija nastaviti i dalje izvoziti manje oko milijun barela naftne dnevno, a moglo bi se dogoditi i dodatno smanjenje proizvodnje za 250.000 do 500.000 barela dnevno. „Tržište i rafinerije vapit će za naftom, što bi moglo dodatno ubrzati rast cijena,“ smatra James Davis, direktor kratkoročnih globalnih naftnih usluga pri konzultantu FGE.

Zašto je važan razvoj mreže za brzo punjenje

Međunarodna agencija za energiju (IEA) predviđa da će manjak nafte biti oko 1,7 milijuna barela dnevno u drugoj polovici godine. Stručnjaci za naftu pri agenciji Standard Charteredu predvidjeli su da će globalna tržišta nafte u kolovozu zabilježiti deficit od 2,81 milijuna barela dnevno pa bi cijena nafte u četvrtom kvartalu mogla doseći cijenu od oko 93 dolara po barelu.

Ta neizvjesnost i nesigurnost na tržištu nafte potaknula je šest velikih proizvođača automobila da zajedno ulože milijardu dolara za razvoj mreže za brzo punjenje u SAD. Prema izvješću u Wall Street Journalu ta akcija ima za cilj ukloniti veliku prepreku snažnijem prihvaćanju električnih vozila. Po procjenama stručnjaka upravo nedostatak dovoljnog broja punjača, brojne kupce odvraća od kupnje električnih vozila.

Stoga automobilistički giganti Honda, BWM, Kia, Hyundai, Stellantis, General Motors i Mercedes-Benz namjeravaju u sljedećih nekoliko godina otvoriti u SAD 30.000 brzih punjača za električna vozila. Prvi punjači u novoj mreži u gradovima i na autocestama trebali bi biti instalirani i spremni za rad iduće godine.

Značajna prepreka za veću kupnju električnih vozila

Industrija električnih vozila prepoznala je nedostatak infrastrukture za punjenje kao značajnu prepreku za veću kupnju električnih vozila. No, tvrtke koje se bave električnim punjačima trenutno nisu spremne riskirati svoj potencijalni profit izgradnjom velike mreže punjača, bojeći se da neće biti dovoljno električnih vozila da bi bili profitabilni.

Problem je što neke države smanjuju ili ukidaju stimulacije za kupnju električnih automobila, što je odmah rezultiralo manjom prodajom. Takav razvoj događaja baca sjenu na dugoročnu profitabilnost industrije unatoč snažnoj državnoj potpori.