Ostvaruje se crni scenarij oko nafte koji se prognozirao prije godinu dana. Kako su Putin i saudijski princ izigrali Bidena

Cijena barela nafte uskoro bi mogla probiti psihološku granicu od 100 dolara. Analitičari otkrivaju koje bi mogle biti posljedice

FOTO: AFP

U petak 15. rujna cijena barela nafte popela se na čak 94,60 dolara po barelu, što je najviša cijena u posljednjih godinu dana. I što je najgore, trend rasta cijena koji je započeo prije tri tjedna nastavlja se jednakom brzinom te većina stručnjaka predviđa da će uskoro prijeći i psihološku granicu od 100 dolara po barelu.

Velika je to pobjeda Rusije i Saudijske Arabije koje su smanjenjem proizvodnje izazvale poremećaj na tržištu jer je potražnja premašila ponudu. Tako su ostvarili ono što su i naumili: smanjenom proizvodnjom dobili su više cijene. Do nove eksplozije cijena posljednjih dana došlo je nakon što su Moskva i Rijad objavili da odluka o smanjenju proizvodnje ostaje na snazi do kraja godine.

“Na tržištu je došlo do manjka od 1,3 milijuna barela nafte dnevno,” objasnio je Andrew Lipow, predsjednik Lipow Oil Associatesa iz Houstonu, jer su upravo za toliko Rusija i Saudijska Arabija smanjile svoju proizvodnju sirove nafte. Zbog toga je Bank of America predvidjela da će cijene uskoro prijeći prag od 100 dolara po barelu.

Kineske rafinerije obaraju rekorde

Međunarodna agencija za energiju istodobno je u svom posljednjem mjesečnom izvješću upozorila da će rezovi u proizvodnji dovesti tržište nafte u još dublju neravnotežu u četvrtom tromjesečju. Dodatan zamah sadašnjem rastu cijena nafte dale su najave da SAD ima dobre šanse prebroditi posljedice rata u Ukrajini i izbjeći potpunu recesiju.

A to će dakako povećati potražnju za naftom. Isto tako rast cijena ubrzala su izvješća o bržem rastu kineske industrijske proizvodnje u kolovozu od očekivanog. Kineske rafinerije u kolovozu su oborile rekordne stope rafiniranja. Dnevno su u prosjeku prerađivali 15,23 milijuna barela, što je 19,6 posto više nego godinu prije, pokazali su službeni statistički podaci.

S obzirom na to da početkom jeseni raste potražnja za dizel gorivom, zbog nadolaska zimske sezone kad se pune spremnici lož uljem a poljoprivredni radovi su u punom jeku, po prirodi stvari povećava se potreba za dizel gorivom. A kako se svaka ekonomija u velikoj mjeri pokreće dizelom, rast njegovih cijena poskupljuje sve ostale robe i usluge.

Urušavanje međunarodnog poretka

Uz to zbog globalno uspješne turističke sezone i povećanog broja zrakoplovnih letova došlo je do veće potražnje za mlaznim gorivom koje je zbog toga poskupilo gotovo za 50 posto. I kineska potražnja za mlaznim gorivom naglo je porasla jer je Peking ublažio ograničenja putovanja iz razdoblja pandemije. Sve to potiče podizanje cijena dizela i goriva za brodove budući da se sva tri goriva dobivaju iz istog dijela barela nafte.

Produženjem rezova u proizvodnji nafte saudijski princ Muhammed bin Salman zadao je još jedan težak udarac svom dugogodišnjem savezniku SAD-u. Saudijci su jasno pokazali da njihovi prioriteti više nisu u skladu s prioritetima njihovih prekomorskih prijatelja.

To je još samo jedan pokazatelj urušavanja dosadašnjeg međunarodnog poretka. Saudijska Arabija, pa i Sjeverna Koreja, više nemaju nikakva respekta prema Washingtonu i sve rade suprotno od onog što on traži od njih.

Ozbiljna šteta za Bidenovu kampanju

Naime, u kolovozu je u SAD, zbog rasta cijena benzina i dizela došlo do ukupnog povećanja cijena robe i usluga u SAD-u, prema podacima Ministarstva rada. Cijena dizela na crpkama porasla je 48 centi po galonu od srpnja, prema AAA, u usporedbi s 9 centi po galonu za benzin.

A to najozbiljnije šteti upravo američkom predsjedniku Joeu Bidenu koji je upravo započeo predsjedniku kampanju. Amerikanci su, naime, najosjetljiviji upravo na poskupljenja benzina i dizela pa će za povećanje njihovih cijena neminovno okriviti i sadašnjeg predsjednika.

“Saudijci trenutno nemaju puno prijatelja u Washingtonu. Apsolutno postoji rizik da počnu postati ‘dokaz A’ ako Washington želi nekoga okriviti za visoke cijene pumpi ili ponovno usporavanje gospodarstva,” izjavio je analitičar iz Eurasia Group.

Enorman rast cijena benzina i dizela

Iako je bilo puno upozorenja posljednjih godina kako je u svijetu prošao vrhunac potražnje za naftom zbog borbe protiv klimatskih promjena i rasta broja električnih vozila, ta se predviđanja nisu ostvarila. Umjesto toga, globalna potražnja za naftom nastavila je rasti, postigavši rekord ove godine.

Inače, agencija StanChart prognozirala je još prije godinu dana da će prosječne cijene Brenta u četvrtom tromjesečju 2023. iznositi 93 dolara po barelu i sada se pokazuje da su bili u pravu. Ostaje za vidjeti hoće li se ostvariti i njihova druga prognoza da će nafta u kasnu jesen 2023. prijeći cijenu od 100 dolara po barelu.

Što bi značilo za sve zemlje svijeta, pa i Hrvatsku, enorman rast cijena benzina i dizela, utjecalo bi na skok cijena hrane i usluga te spriječilo borbu za obuzdavanje inflacije.