Orešković u Saboru pokušala govoriti o aferama rektora Borasa. Reiner ju izbacio iz sabornice

Željko Reiner je ustvrdio kako je skrenula s teme, opomenuo je a potom je i udaljio sa sjednice

19.01.2021., Zagreb - Aktualnim prijepodnevom pocela je 6. sjednica Hrvatskom sabora. Dalija Oreskovic Photo: Igor Soban/PIXSELL
FOTO: Igor Soban/PIXSELL

Zastupnik Damir Bakić (Klub zeleno-lijevog bloka) kritizirao je u četvrtak način na koji je saborski Odbor za znanost i obrazovanje predložio osam kandidata za Nacionalno vijeće za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj, jer je to bilo bez rasprave i uz pomoć papirića. “Je li Odbor odvagnuo znanstveni doprinos prijavljenih kandidata – nije, je li vodio brigu o regionalnoj zastupljenost, ravnomjernoj zastupljenosti znanstvenih i umjetničkih područja ili o rodnoj ravnopravnosti – nije, je li uopće raspravljao – naravno da nije”, ustvrdio je Bakić.

Kazao je kako je riječ na Odboru dobio tek kada je glasanje bilo završeno, ocijenivši takav postupak „nezamislivim i negacijom parlamenta”. “Četrdeset i pet kandidata je svoje znanje i stručnost i karijere stavilo nama na dispoziciju, a tu spremnost smo spakiranu vratili i zaokružili osam imena prema uputi s papirića iz hlača i sakoa”, kazao je Bakić pitajući kakva je poruka time poslana znanstvenoj i akademskoj javnosti.

Desetogodišnja praksa

Predsjednica Odbora za znanost, obrazovanje i kulturu Vesna Bedeković (HDZ) odgovorila je kako nije istina da Odbor nije analizirao sve kandidate jer su materijali poslani svakom članu tjedan dana ranije i svi su imali vremena analizirati svaki pojedini životopis. Istaknula je da je Odbor pri izboru kandidata slijedio uobičajenu praksu prethodnih 10 godina.” Odbor čine zastupnici pozicije i opozicije i HDZ niti predlaže niti bira sam”, kazala je ocijenivši da je Bakić omalovažio Odbor i kandidate.

„Riječ je o destrukciji na sve što se predlaže”, ustvrdila je. Priznala je da su izostali kandidati iz tehničkih i umjetnički područja te da su podzastupljeni instituti i sveučilišta izvan Zagreba i obećala da će se ubuduće o tome voditi računa.

Orešković o Borasovim aferama

Govoreći o ovlastima Nacionalnog vijeća za znanost i visoko obrazovanje, o čijim se kandidatima danas raspravljalo, Dalija Orešković je kazala da se ono bavi, između ostaloga, raspodjelom proračunskih sredstava u znanosti, etikom u znanosti i visokom obrazovanju, uvjetima Rektorskoga zbora za stjecanje znanstvenih zvanja, itd. “A ja se pitam što mi uopće imamo raspravljati u državi u kojoj imamo jednog rektora lika i djela kao što je to gospodin Boras“, kazala je Orešković i dodala da je, pripremajući se za raspravu, čitala o aferama rektora Borasa.

Neke od njih je i nabrojala, a u tom ju je trenutku potpredsjednik Sabora Željko Reiner prekinuo i kazao joj da danas “nije tema nijedan rektor nijednog sveučilišta”. Potom joj je dao opomenu i poručio joj da se drži teme. Orešković je ubrzo dobila i drugu opomenu uz oduzimanje riječi, a kada je nastavila govoriti, Reiner joj je izrekao mjeru udaljenja sa sjednice. Podsjetimo, Reiner je član Sveučilišnog Savjeta Sveučilišta u Zagrebu, nadzornog tijela zagrebačkog sveučilišta koje brine o zakonitosti rada Sveučilišta. Reiner je u Sveučilišnom savjetu predstavnik Hrvatskoga sabora.

Za osam članova Nacionalnog vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj, predloženi su Zdenko Franić iz redova znanstvenih savjetnika u trajnom zvanju, Tomislav Dobranić, Milan Oršanić, Alen Stojanović iz redova profesora u trajnom zvanju, Sanja Gongeta i Đuro Njavro iz redova profesora visokih škola, Mladen Pejković iz redova osoba iz gospodarstva i Roberto Kutić iz redova osoba iz poduzetništva. Sabor svake dvije godine imenuje po osam članova Vijeća, a predsjednika svake četiri godine.