Osječka sutkinja kojoj je netko zapalio auto navodno je 2021. bila izložena ozbiljnom pritisku

Prije gotovo dvije godine poslali smo oko toga upit šefu njezinog suda, Zvonku Vrbanu. Odgovorili su da je na godišnjem i više se nikada nisu javili

Sutkinja Županijskog suda u Osijeku Vlasta Šimenić Kovač, čiji je skupocjeni BMW na uskršnje jutro izgorio pred njenom kućom u središtu Osijeka, svojedobno je navodno bila izložena pritisku zbog presude koju je izrekla osječkom poduzetniku Dragi Tadiću.

Ona je, kako je rečeno Telegramu iz ozbiljnog izvora sredinom srpnja 2021., do posljednjeg dana prije izricanja presude kanila osloboditi Tadića, a onda je odluku navodno naglo promijenila. Tadića je, naime, na Županijskom sudu u Osijeku, 18. lipnja 2021. Vlasta Šimenić Kovač nepravomoćno osudila na tri godine i dva mjeseca zatvora, jer je kako je stajalo u presudi, svoju bivšu tvrtku, Osijek-Koteks, zajedno s austrijskim državljaninom Dietmarom Aluta-Oltyanom (nepravomoćno osuđenim na dvije godine zatvora), oštetio za više od dva milijuna eura.

‘Predsjednik suda je na odmoru’

Telegram se tada, odmah nakon što smo čuli kako je sutkinja Šimenić Kovač navodno bila izložena pritisku da osudi Tadića, obratio predsjedniku Županijskog suda u Osijeku, Zvonku Vrbanu. U e-poruci poslanoj 20. srpnja 2021. u 15:22, pitali smo je li točno da se spomenuta sutkinja požalila kako je osuđujuću presudu Tadiću donijela pod pritiskom. Pitali smo suca Vrbana i je li u vezi s tim eventualno išta poduzeo.

Odgovor nije stizao pa smo nakon mjesec i pol, 2. rujna 2021. u 7:41 ponovili upit i ponovno ga poslali na adresu predsjednika Županijskog suda u Osijeku, Zvonka Vrbana, ali i tadašnjeg ravnatelja sudske uprave, Jose Jovanovića. Također, u tom drugom upitu, zamolili smo da ga proslijede i sutkinji Šimenić Kovač, te zatražili da potvrde primitak e-poruke.

Istoga dana, u ranim popodnevnim satima, primili smo odgovor u jednoj jedinoj rečenici: ”Zaprimili smo vaš e-mail, no predsjednik suda se trenutno nalazi na godišnjem odmoru”. Odgovor je potpisala Suzana Tomac, upraviteljica pisarnice sudske uprave.

Odgovor nikada nismo primili

Predsjednik Županijskog suda u Osijeku vjerojatno se od tada vratio s godišnjeg odmora, ali Telegram odgovor nikada nije dobio. Bilo bi zanimljivo vidjeti hoće li se istraga, čiji je zadatak otkriti podmetača požara pod automobil sutkinje Šimenić Kovač, pozabaviti i tim detaljem kojeg je Telegram spomenuo u tekstu objavljenom 1. srpnja prošle godine.

Tada smo pisali kako je predsjednica općinskog suda u Osijeku Zrinka Šeks-Poštić izvijestila Ministarstvo pravosuđa i uprave te Vrhovni sud Republike Hrvatske o, kako je tvrdila, “nedopustivom ponašanju” predsjednika Županjskog suda u Osijeku, Vrbana, koji je prema njezinim optužbama pokušavao utjecati na rad i donošenje presuda sudaca nižeg, Općinskog suda u Osijeku.

Nastavak neugodnosti za sud

Nedavno paljenje automobila parkiranog pred kućom sutkinje Županijskog suda u Osijeku, samo je nastavak višegodišnjih neugodnih zbivanja vezanih uz tu pravosudnu instituciju. Kao što je cjelokupnoj javnosti poznato upravo su trojica sudaca tog suda, Zvonko Vekić, Ante Kvesić i Darko Krušlin 9. lipnja 2021. uhićeni pod optužbom da su primali mito od Zdravka Mamića, protiv kojeg je vođen postupak na tom sudu. Dvojica sudaca iz te skupine razriješena su sudačke dužnosti, dok je jedan, Ante Kvesić i dalje uskočki sudac, doduše pod suspenzijom.

Izvidi o navodnim pritiscima Zvonka Vrbana na suce Općinskog suda u Osijeku, koje provodi USKOK, o čemu je Zrinka Šeks Poštić izvijestila Ministarstvo pravosuđa i uprave, te Vrhovni sud, koliko je poznato, još nisu okončani.

Izabran unatoč negativnom mišljenju

Predsjednik Vrhovnog suda odlučio je pak u tom slučaju ne pokrenuti stegovni postupak jer je utvrdio da “u Vrbanovom postupanju nije bilo zloporabe ovlasti kao predsjednika suda, već je u konkretnom slučaju obavljao posao nadzora kao više tijelo sudske uprave”.

Kako god, Zvonko Vrban, na čijem se sudu redovito događaju skandali, u veljači ove godine ponovno je izabran za predsjednika. Tako je, unatoč negativnom mišljenju predsjednika Vrhovnog suda, Radovana Dobronića o sucu Vrbanu, odlučilo Državno sudbeno vijeće.