Ostojić o miniranju rasprave o smjeni šefa SOA-e: 'Ono što su Most i HDZ danas napravili udar je na demokraciju'

Šef Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost gostovao je na RTL Direktu

21.01.2016., Zagreb, Ilica 335, Ravnateljstva policije - Ministar unutarnjiih poslova Ranko Ostojic odrzao je konferenciju za medije na temu migracijske krize u Hrvatskoj.
Photo: Igor Kralj/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost odlučio je danas da se neće baviti pitanjem razrješenja ravnatelja SOA-e Dragana Lozančića. Za taj prijedlog SDP-a glasovalo je šest članova Odbora, dok je njih sedam bilo protiv, a među njima i Ines Strenja Linić iz Mosta.

Za raspravu su bili SDP i HDSSB, a HDZ i Most protiv, jer smatraju da premijer Tihomir Orešković o tome mora sam odlučiti. Strenja Linić glasala je protiv iako je prošlog je tjedna u Saboru zastupala suprotni stav. Čak dapače, zatražila je od predsjednika Sabora Željka Reinera da na dnevni red u Saboru uvrsti prijedlog imenovanja Ranka Ostojića predsjednikom Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost te dodala kako Most očekuje da Odbor sasluša ravnatelja SOA-e Dragana Lozančića.

Cijelu situaciju komentirao je u večerašnjem RTL Direktu Ranko Ostojić. Istaknuo je kako ga nije iznenadilo što je Most danas promijenio mišljenje. “Oni često mijenjaju stav, to me nije iznenadilo. Ono što je za mene važno jest da, iako imaju većinu u Odboru, odbijaju raspravu, što je udar na demokraciju.

Javnost ima pravo znati

Odbili su ikakav razgovor na tu temu u situaciji u kojoj već 17 dana imamo najavu smjene čelnih ljudi u sigurnosno-obavještajnom sustavu, a da nismo spremni o tome razgovarati. A obaveza je Odbora da prati zakonitost rada sigurnosno-obavještajnoj službi”, kazao je Ostojić.

“U obrazloženju jasno stoji da je Lozančić navodno povrijedio zakon. Ako to nije tema za raspravu na saborskom odboru… Ja se s tim ne mogu nikako složiti. Ponavljam, oni imaju većinu u odboru i mogu odbiti bilo koji prijedlog koji dođe, ali bilo je potrebno da to napravimo.”

Dragan Lozančić (desno)
Dragan Lozančić (desno) PIXSELL

Istaknuo je kako je sve moglo već biti okončano da su predsjednica i premijer zajednički donijeli odluku o šefu tajne službe. No, dodao je kako u zakonu piše da mogu tražiti mišljenje saborskog odbora. “To ne sprječava saborski odbor da razgovara o toj temi, jer ako netko navede da je šef tajne službe povrijedio zakon, onda je bitno da se vidi radi čega. Ovako javnost ostaje uskraćena za informaciju zašto je smijenjen šef SOA-e, pogotovo šef Ureda vijeća za nacionalnu sigurnost, gospodin Panenić“, istaknuo je Ostojić.

Povod za razrješenje Lozančića

Upitan što je po njemu povod ili razlog za razrješenje Lozančića odgovorio je: “Moram biti iskren da ne znam, a nije ni dozvoljeno da bilo tko drugi to zna”.

Ured predsjednice prvotno je pustio informaciju da je predsjednica ljuta na Lozančića jer je bila zahvaćena mjerama tajnog nadzora Zdravka Mamića tijekom njihovog druženja, a po zadnjim se informacijama sada ipak čini da ona uopće nije bila zahvaćena tim mjerama jer s Mamićem nije kontaktirala izravno telefonom, nego preko posrednika, o čemu je izvijestio i Telegram.

Samo se nadzorom može utvrditi što se dogodilo

No, Ostojić o tome također nije mogao ništa reći. “Zaista to ne znam. Ja se čudim svima onima koji raspolažu s puno više podataka od nas u Odboru. Smatram da je put takav da napravimo ili direktan nadzor ili stručan nadzor pa da imamo podlogu za raspravu.”

“Jedino se nadzorom može utvrditi što se zapravo dogodilo. To što netko izgubi povjerenje u nekoga ne ulazeći u razloge, nije po zakonu osnova za smjenu”, istaknuo je Ostojić te dodao: “SDP će pronaći načina sukladno poslovniku da možemo kroz parlament, koji je definiran kao jedno od tijela koje vrši nadzor, doći do pravih činjenica zašto se ovo dogodilo”.