Ima li kraja ilegalnim luksuznim kampovima? Otkrivamo još jedan, suvlasnik zemljišta slavni je nogometaš

Telegramu su tvrdili kako imaju sve dozvole i da će nadzor Inspektorata to i potvrditi. Nadzor je potvrdio sve suprotno

Nakon desetljeća devastacije, država je konačno počela nešto poduzimati po pitanju divlje turističke gradnje na Murteru. Zbog dva ilegalna kampa na sjeveru otoka policija je na nalog Uskoka uhitila petero ljudi, među njima poduzetnika Zorana Pripuza i Darija Filipija o kojem je Telegram pisao još u ožujku. Filipi je na svoje parcele uz more bio postavio devet luksuznih mobilnih vila i iznajmljivao ih iako nije imao dozvolu za kamp. Nije je ni mogao imati, jer je riječ o poljoprivrednom zemljištu u ekološki zaštićenoj zoni gdje nije dozvoljena gradnja.

Niti 15 minuta vožnje od Pripuzovih i Filipijevih kampova, na istoj zapadnoj obali Murtera, inspektori su konačno obišli i kamp Golden Haven. Kroz više godina tamo je bespravno sagrađeno čak 36 ugostiteljsko-turističkih građevina, ustanovio je očevidom Državni inspektorat. Građevinska inspekcija je vlasniku Florijanu Mariću naredila uklanjanje tih objekata.

Zločin nad prirodom

Kamp je sazidan u uvali Podjasenovac, kraj jedne od naljepših plaža na Murteru. Zločin nad prirodom tim je veći što se u prostornom planu to područje vodi kao šuma. Nalazi se izvan građevinske zone, u zaštićenom obalnom pojasu te unutar ekološke mreže Natura 2000.

Ništa od toga nije spriječilo vlasnike da tamo postave kućice s bazenima, glamping bungalove, prokrče staze i dvorišta te sagrade restoran. Bespravno su gradili čak i na dvije javne ceste koje vode do uvale.

Inspektorat je pronašao bespravnu gradnju na čak 16 čestica, a turistička inspekcija ustanovila da kamp nije imao niti minimalne uvjete za obavljanje turističke djelatnosti. Vlasniku su naplatili i novčanu kaznu jer goste nije u roku prijavljivao i odjavljivao u sustav eVisitor.

Lani zaradili milijun kuna

Kamp Golden Haven se reklamira kao luksuzni resort i nudi osam smještajnih jedinica – tri vile, jednu kamenu kuću, bungalov te tri glamping drvene kuće. Tu su i privatni bazeni, privatna dvorišta s roštiljima te električna golf vozila.

Boooking.com pokazuje da boravak za dvije osobe u špici sezone, od 20. srpnja do 27. srpnja, košta od 1,949 eura do 3,207 eura, ovisno o objektu. To je 278 do 458 eura po danu. Posao je dobro išao jer je tvrtka Golden Haven 2021. ostvarila 47.999 eura dobiti, a lani gotovo triput više – 129.965 eura.

Progresija ilegalne gradnje – 2011. / 2017. / 2020.

Telegramu su iz Upravnog odjela za turizam u Šibeniku potvrdili da kamp ima dozvolu za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu i usluge smještaja za 10 kamp jedinica. No, vlasniku to očito nije bilo dovoljno, pa se proširio iako od Upravnog odjela za prostorno uređenje nikad nije ni zatražio građevinsku dozvolu. Kako smo naveli, nije je ni mogao dobiti.

Na upit Telegrama, koji smo poslali još u ožujku, iz kampa su odgovorili da imaju sve potrebne dozvole i rješenja za zakonit rad i pružanje usluga te da će nadzor Državnog inspektorata to i potvrditi. Nadzor je potvrdio upravo suprotno.

Leko: ‘Ne znam što se tamo događa’

Sudski registar otkriva da je tvrtka Golden Haven osnovana u lipnju 2020. godine, a iz recenzija s Booking.coma vidljivo je da su već iduće godine u kampu boravili gosti. Moguće je da su gosti dolazili i ranije jer je Facebook stranica kampa pokrenuta 2018.

Suvlasnik jedne čestice u kampu na kojoj je utvrđena bespravna gradnja je bivši nogometni reprezentativac Jerko Leko. Vlasnik kampa Florijan Marić inače je prijatelj mnogih bivših nogometaša i kum Darija Srne. Kada smo ga kontaktirali, Leko je rekao da Marića poznaje od ranije ali da ne zna što se događa u kampu. Prema zemljišnoknjižnom izvatku, Leko i Marić su česticu kupili 3. veljače 2010.

Iskoristio akciju legaliziranja

“Mi smo prijatelji, ali to sam prepustio njemu. Ja imam u Betini apartman. Tako da za ovaj dio ne znam točno o čemu se radi. Nisam neke stvari prebacio ranije”, rekao nam je Leko, vjerojatno misleći na svoj suvlasnički dio na spornoj čestici.

U Upravnom odjelu za prostorno uređenje u Šibeniku za Telegram su potvrdili da je na lokaciji kampa i ranije građeno bez dozvole. No, Marić je 2014. iskoristio mogućnost legalizacije i dobio rješenje o izvedenom stanju, čime mu je legalizirana jedna manje zahtjevna stambena zgrada, dvije nadstrešnice, jedna kućica za agregat, dva bazena, osam potpornih zidova i dva portala. No, to mu očito nije bilo dovoljno pa je nastavio graditi.