Telegram otkriva: vlasnici poznatog luksuznog kampa u Dalmaciji ilegalno izgradili 106 objekata

Uz to su gradili na pomorskom dobru, a Inspektorat je otkrio i da su postavili previše mobilnih kućica

Telegram doznaje kako su u luksuznom kampu Olivia Green Camping, nedaleko mjesta Tisno, vlasnici bez dozvole izgradili 106 objekata. Nakon upita našeg portala, građevinska inspekcija utvrdila je da su na česticama koje se u katastru vode kao pašnjaci i oranice, mimo propisa sagrađeni bazeni, sportsko igralište, parking i glamping šatori. Inspektori su pritom utvrdili i da je postavljeno previše mobilnih kućica, takozvanih mobil-homeova, te su im u njima zabranili daljnji najam.

Vlasnici kampa, braća Mislav i Domagoj Pereković, koji kamp reklamiraju kao ekološki i koji na službenim stranicama navode kako će se “za svaku rezervaciju posaditi jedno stablo”, nisu pak previše pazili na ekologiju pa su tako izmijenili dobar dio obližnjeg brda kako bi tu ilegalno gradili.

No, to nije sve. Telegramu je pak Lučka kapetanija u Šibeniku potvrdila da su na obližnje pomorsko dobro postavili građevine i pontone iako nemaju koncesiju. Pritom su nadogradnjama i nasipavanjem pijeska i šljunka trajno izmijenili izgled obale.

Kamp na ortofoto snimci 2011. godine
Satelitske snimke od ove godine pokazuju razmjere gradnje na česticama na jugoistoku kampa – nema više brda i drveća, već su tu sada glamping vile i mobilne kućice

Noćenje od 300 eura na više

Kako stoji na službenim stranicama, kamp nudi nekoliko vrsta smještaja – od parcela za šatore do luksuznih glamping lođa i luksuznih vila (napravljenih od prirodnih materijala) koje se razlikuju veličinom i opremljenošću. Noćenje se plaća od 300 eura pa naviše, u devet različitih vrsta kamping vila.

Novi dio kampa iz zraka / fotografija: YouTube video korisnika DJJ Adventure

U ponudu je uključeno i korištenje privatnog bazena, koji dijele dvije vile, ali postoji mogućnost doplate da bude potpuno privatan. Na plaži kampa nalazi se teren za odbojku na pijesku, a moguće je unajmiti opremu za more i plažu, te brodicu za koju je osigurano i privezište.

Vlasnici su između vila bez dozvola sagradili i bazene / Fotografija: službeni promo video kampa

Kako smo naveli ranije, građevinska inspekcija otkrila je da je niz tih građevina izgrađeno bez dozvole. Riječ je o prizemnicama natkrivenim trijemom, suterenskim građevinama, bazenima, potpornim zidovima, parkingu, sportskom igralištu, glamping šatorima i građevinskim sklopovima. Vlasnicima su stoga naredili njihovo uklanjanje. Ako ih sami ne uklone i nakon tri novčane kazne, to će učiniti država.

Sportski teren u kampu izgrađen bez građevinske dozvole / fotografija: Virtualna šetnja kroz kamp sa službenih stranica kampa

Nije u zoni turističko-ugostiteljske namjene

Pritom se kamp prema prostornom planu uređenja Općine Tisno uopće ne nalazi u zoni turističko ugostiteljske namjene već u zoni koja se vodi kao poljoprivredno tlo. Telegram je stoga zanimalo kako je moguće da su na tom području vlasnici uopće mogli imati ugostiteljsku djelatnost?

Iz Ministarstva turizma i sporta nam objašnjavaju da je kamp u procesu razvrstavanja i kategorizacije, ali da su za njega 6. srpnja 2020. godine donijeli rješenje o privremenom obavljanju ugostiteljske djelatnosti, budući da su zadovoljeni minimalni tehnički uvjeti. Konkretnije, navode kako je Upravni odjel za prostorno uređenje Šibensko-kninske županije, 5. travnja 2013. rješenjem o izvedenom stanju ozakonio ranije ilegalno izgrađene zgrade recepcije, sanitarnog čvora i vešeraj u bivšem kampu “Dalmacija”.

Glamping lođa postavljena bez dozvole / Fotografija: Virtualna šetnja kroz kamp sa službenih stranica kampa

Potom je 2. srpnja 2018. godine Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja dalo mišljenje da se temeljem toga Olivia Gren Campingu može izdati rješenje o obavljanju ugostiteljske djelatnosti jer se rješenje o izvedenom stanju smatra uporabnom dozvolom. Ministarstvo turizma i sporta je to na kraju i napravilo.

Sami priznali da su postavili previše kućica

Turistička inspekcija u odgovoru Telegramu tvrdi i da su vlasnici po tom rješenju mogli postaviti 52 mobilne kućice, a da su u kampu zatekli njih 54. Iz intervjua koji su vlasnici dali Slobodnoj Dalmaciji u travnju 2021., jasno je da se uvjeta propisanih dozvolom Ministarstva turizma i sporta nisu držali od početka.

Očito je da ove kućice nisu mobilne kao ni sazidani bazeni uz njih / Fotografija: Virtualna šetnja kroz kamp sa službenih stranica kampa

“Proširili smo luksuzniji dio kampa, dodali dosta mobilnih kućica – prve godine 24 na postojećih 12. Lani smo ih uzeli još 13, a ove godine novih sedam. Ukupno je to 55 mobilnih kućica i 70 parcela za kampere”, izjavio je tada Mislav Pereković, de facto priznajući da su već tada imali više kućica od dopuštenog.

Nakon što im je turistička inspekcija zabranila da iznajmljuju kućice koje su postavili mimo dozvole, naknadnom kontrolom su utvrdili da se vlasnici toga nisu držali te su im, kažu za Telegram, napisali kaznu i za to. Građevinska inspekcija nam je pak najavila da će poslati nalaz Ministarstvu turizma i sporta kako bi oni utvrdili hoće li im zbog svega utvrđenog ukinuti rješenje o obavljanju ugostiteljske djelatnosti.

Gradili na pomorskom dobru bez koncesije

Ilegalna gradnja, kršenje dozvole o ugostiteljskoj djelatnosti te oglušivanje na naputke Inspektorata nisu jedini sporni potezi vlasnika kampa.

Naime, Lučka kapetanija Šibenik nam je odgovorila kako su 6. srpnja 2021. utvrdili kako su vlasnici na pomorsko dobro postavili pontone te drvene konstrukcije na čeličnim nosačima u dijelu koji služi kao privezište bez prethodno ishođene koncesije. Stoga su im naredili da ih uklone te protiv vlasnika pokrenuli prekršajni postupak izdavanjem prekršajnog naloga.

Vlasnici su na pomorskom dobru sagradili pontone i uredili molove iako nemaju koncesiju na njega / Fotografija: Virtualna šetnja kroz kamp sa službenih stranica kampa

Dodaju i da nadzorom provedenim 19. travnja ove godine nije utvrđeno ograničavanje opće upotrebe pomorskog dobra, ali je utvrđeno je da su uklonjena dva službena znaka zabrane postavljena u prijašnjem nadzoru pa će zbog toga protiv vlasnika podnijeti kaznenu prijavu. Navode i da će Inspektoratu i lokalnom komunalnom redaru naložiti nadzor pomorskog dobra jer su utvrdili da su na pomorskom dobru, u većem dijelu ili u cijelosti, u zemljišne knjige upisani privatni vlasnici.

Vlasnici su samoinicijativno uredili plažu nasipavanjem i tako izmijenili izgled obale / Fotografija: Virtualna šetnja kroz kamp sa službenih stranica kampa

‘Odrastali u kampovima’

Iza kampa stoji tvrtka Zelena Luka d.o.o. iz Tisnog u kojoj su braća Pereković postali direktori u ožujku 2019. godine. Potom su započeli investicijski ciklus u već postojeći kamp. U ranije spomenutom intervjuu za Slobodnu Dalmaciju mogli smo doznati kako je Mislav Pereković završio turistički menadžment, nakon čega je specijalizirao održivi razvoj turizma, dok mu je brat Domagoj po struci ekonomist.

Unutrašnjost glamping lođe ne djeluje kao da ste u šatoru već u apartmanu / Fotografija: službeni promo video kampa

Navodi se i kako su s roditeljima odrastali u kampovima te su “praktički iz ničega, od 2002., podizali nagrađivani kamp ‘Straško’ na Pagu”. U 2020. Zelena luka imala je 13 zaposlenih i gubitak od 132.171 eura. No, već iduću godinu su završili u plusu – s dobiti od 110.197 eura. Prošlu godinu su zaradili 89.383 eura. Broj zaposlenih narastao je na 28.

Doznajemo i kako je tvrtka Zelena luka d.o.o. 2020. godine preko državne agencije HAMAG BICRO dobila i sufinanciranje iz Europskog fonda za regionalni razvoj upravo za nabavku kućica. Doduše, Mislav Pereković se u medijima hvalio kako su iz fondova 2019. dobili solarnu elektranu te da su “jedna od rijetkih privatnih tvrtki u Hrvatskoj koja ima vodeni pročistač trećeg stupnja”.

Nevini su, proganja ih inspektorica

Unatoč svemu navedenom vlasnici u odgovoru Telegramu ističu da su različite inspekcije u više su navrata provjeravale sve aspekte poslovanja kampa i našli uredno stanje i poslovanje, da kamp postoji već 40-ak godina te da su dignuli kategorizaciju s 3 zvjezdice na 4. Doduše, Ministarstvo turizma i sporta Telegramu tvrdi da je postupak kategorizacije još u tijeku te spominju ranije izdane dozvole za kamp, od čega je prva iz 2004. godine.

Ovaj isječak iz videa pokazuje kako su vlasnici načičkali smještajne jedinice te kako su gradili na pomorskom dobru bez koncesije / Fotografija: : YouTube video korisnika DJJ Adventure

Braća Pereković tvrde i kako su već godinama u sukobu s građevinskom inspekcijom. “Druge inspekcije potvrdile su da se radi o tzv. mobilhome-ovima kao što i stoji u važećoj kategorizaciji od Ministarstva turizma i sporta”, pravdaju se vlasnici.

Tu tvrdnju podupiru i navođenjem presude Upravnog suda u Splitu koji je poništio rješenje građevinske inspekcije. “No, niti navedena presuda, a niti drugačiji stav svih drugih nadležnih tijela, nije promijenilo stav građevinske inspekcije”, jadaju se vlasnici pritom ne obrazlažući zašto su unatoč tome nastavili postavljati sporne građevine – ili, primjerice, bazene za koje nitko ne spori jesu li mobilni ili ne.

‘Estetski uredili’ molove

Objašnjavaju i kako unatoč tome što nemaju koncesiju nad pomorskim dobrom imaju koncesijsko odobrenje za terasu restorana te ležaljke i suncobrane na plaži te da uredno plaćaju tu naknadu. Tvrde da molovi postoje više od 40 godina, a oni su ih samo “estetski uredili”. Dodaju da je sve postojeće na pomorskom dobu dostupno za javnu upotrebu bez naplate.

Žale nam se kako natječaj za dugogodišnju koncesiju još nije objavljen jer se čeka ucrtavanje granica pomorskog dobra naglašavajući da su druge građevine u kojima se posluje ozakonjene ili su u tijeku postupci. “Postupci u tijeku nisu dovršeni zato što još nije ucrtana granica pomorskog dobra, što zasigurno nije naša krivnja”, zaključuju vlasnici.

Kamp slikan iz zraka / Fotografija: Virtualna šetnja kroz kamp sa službenih stranica kampa

Inače, ova lokacija zračno je svega četiri kilometara udaljena od kampa The View i općini Murter-Kornati o kojem je Telegram nedavno izvještavao. No uz bespravnu gradnju, također na poljoprivrednom području, tamo je bio problem i taj što vlasnik kampa uopće nije niti imao potrebno rješenje za tu djelatnost. Nakon Telegramovog upita Državni inspektorat tamo je naredio rušenje bespravno izgrađene infrastrukture.