Otkrivamo novi debakl obnove. Zbog neshvatljivih poteza uprave Šumarstvo i Agronomija ostaju bez novca koji su dobili iz EU-a

Odluku kojom se, od mogućih 3,5 milijuna kuna, s EU financiranja skida 2,3 milijuna, potpisao je ministar Fuchs

Pune dvije trećine utrošenog iznosa od ukupno 3,5 milijuna kuna za hitnu sanaciju paviljona Šumarskog i Agronomskog fakulteta nakon potresa, ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs proglasio je neprihvatljivima za financiranje iz Fonda solidarnosti Europske unije. Zbog nepravilnosti u javnoj nabavi, od 3,5 milijuna kuna koje su ova dva fakulteta imala na raspolaganju za hitne sanacije nakon potresa, čak je 2,3 milijuna kuna odbijeno za EU financiranje. Proizlazi tako iz opsežnog dokumenta u posjedu Telegrama.

Riječ je o Fuchsovoj odluci kojom obavještava dekana Agronomskog fakulteta Ivicu Kisića i dekana Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Tibora Penteka o financijskim korekcijama u stopostotnom iznosu na brojne nabave koje su vršili u sklopu hitnih sanacija nakon potresa, a za koje sad potražuju novac iz Fonda solidarnosti. Sve uočene nepravilnosti zbog kojih se uskraćuje EU financiranje proizlaze iz, kako navodi Fuchs, potencijalne umjetne podjele nabave.

Izostao transparentniji postupak

U opsežnom dokumentu na tridesetak stranica, detaljno se popisuju problematične nabave koje su vršili Agronomija i Šumarstvo, kao korisnik i partner na projektu, za obnovu IV. paviljona Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije nakon potresa u Zagrebu. Riječ je o nabavama kojima su se nabavljali radovi na električnim instalacijama, zidarski i radovi na termoinstalacijama, oni na uređenju prostorija i slično.

U svima njima, kako nalazi resorno Ministarstvo, problem je u tome što su se nabave, umjesto objedinjeno, provodile kroz više manjih nabava. Kako se argumentira u službenom dokumentu, pojavila se sumnja da su naručitelji radova – dva zagrebačka fakulteta – odvojenim provođenjem manjih nabava izbjegli obvezu provođenja otvorenog postupka javne nabave radova male vrijednosti.

Takav bi postupak, argumentira dalje Ministarstvo, fakulteti u ovom slučaju bili obvezni provesti kao transparentniji postupak. “Nabava se ne smije dijeliti, s ciljem izbjegavanja primjene odredaba koje se primjenjuju na transparentniji postupak nabave. Zabranjeno je, dakle, manipuliranje procjenom vrijednosti nabave kako bi se primijenio drugi, jednostavniji nabavni režim”, pišu.

Kršenje načela tržišnog natjecanja

Provođenjem puno manjih postupaka, radovi su se nabavljali ispostavom narudžbenica ili dostavljanjem poziva na dostavu ponuda gospodarskim subjektima. U 16 postupaka nabava koje su vršili Agronomski i Fakultet šumarstva i drvne tehnologije, Ministarstvo nalazi da su takvi postupci bili neopravdani. Osim više razine transparentnosti postupka, koja bi bila ostvarena otvorenim postupcima nabave, Ministarstvo tvrdi da je propustima onemogućen i puno veći broj potencijalnih prijavitelja u sudjelovanju u postupku.

Time je, navodi se, “prekršeno načelo transparentnosti i načelo tržišnog natjecanja”. Da su u ovim slučajevima provedeni transparentniji i uključiviji postupci javne nabave, stoji u dokumentu Ministarstva, to bi “u konačnici imalo rezultat manjeg trošenja proračunskih sredstava” jer bi bilo više ponuditelja koji bi se međusobno natjecali i prilagali što povoljnije ponude.

Sukus je ovo gusto pisanog dokumenta kojeg potpisuje resorni ministar. U konačnici obavještava ova dva fakulteta da “ukupni utvrđeni nepravilni iznos neće biti odobren u okviru Zahtjeva za nadoknadom sredstava, u slučaju da predmetni iznos još nije isplaćen, odnosno da će se izvršiti povrat, u slučaju da je predmetni iznos isplaćen”.

Nepravilni iznosi na teret fakulteta

Drugim riječima, od 3,5 milijuna kuna koje su ova dva fakulteta imala na raspolaganju iz Fonda solidarnosti za pokrivanje hitnih sanacija nakon potresa, 65 posto tog iznosa – 2,3 milijuna kuna – neće biti refundirano iz dostupnih EU sredstava. Nepravilni iznosi ići će na teret tih fakulteta, odnosno javnog novca, osim ako fakulteti ove troškove ne pokriju iz vlastitih sredstava ostvarenih na tržištu.

Spomenimo i kako se dio utvrđenih nepravilnosti u nabavi odnosi na nabavu Agronomskog fakulteta u sklopu njihove samostalne obnove zgrada fakulteta. Iz ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava, na konto kojeg im je na raspolaganju 69,2 milijuna kuna, ovim je dokumentom utvrđeno 45.750 kuna neprihvatljivih troškova u slučaju dva postupka nabave. Protiv odluke ministra Fuchsa, fakulteti imaju pravo izjaviti prigovor ministru prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Ivanu Paladini.