Otkrivamo novu muljažu sa službenim stanom u Zagrebu. Policajac ga ilegalno koristi od '92., a MUP sve zna

Općinski građanski sud u Zagrebu naložio je policajcu da iseli iz gradskog stana u Španskom

25.11.2015., Zagreb - Policijsko osiguranje oko hotela Westin zbog dolaska kolone s americkim potpredsjednikom Joeom Bidenom koji je u Hrvatsku stigao na summit Brdo-Brijuni. Americki potpredsjednik Biden trebao bi tijekom posjeta Zagrebu biti smjesten u hotelu Westin. 
Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL/Ilustracija

Telegram je nedavno otkrio kako sisačko-moslavački župan Ivo Žinić ne želi napustiti državni stan u Zagrebu iako na njega više nema pravo pa ga država pokušava izbaciti putem suda. Sada smo dobili uvid i u proces protiv djelatnika Ministarstva unutarnjih poslova RH koji još od 1992. ilegalno koristi gradski stan.

Žinić je do stana na zagrebačkom Borovju došao kao ratni stradalnik ali ga se ni sada ne želi odreći. Policijski službenik iz ovog novog slučaja dobio je stan 1992. od Grada Zagreba i to na čuvanje. Međutim, nikada ga nije vratio pa se grad s njim od prošle godine nateže na sudu.

Ugovor o čuvanju stana na par mjeseci

Riječ je o stanu od oko 42 kvadrata u naselju Špansko, koji policajac, inače hrvatski branitelj, u ovom trenutku nezakonito koristi. Općinski građanski sud u Zagrebu, koji je prije par dana prihvatio tužbu Grada Zagreba, naložio mu je da iseli. No kako je presuda još nepravomoćna nije izvjesno da će se to doista i dogoditi.

Ovaj slučaj seže, dakle, u ljeto 1992. kada je policajac stan dobio na čuvanje. U ugovoru je stajalo da mu se stan daje na čuvanje “u svrhu pripreme zemljišta za izgradnju objekta”. Potpisao mu ga je ondašnji predsjednik Izvršnog vijeća Skupštine Grada Zagreba Mladen Vedriš. Rok za čuvanje isticao je 10. studenog 1992. godine.

No, policajac tada nije napustio gradski stan već je s obitelji ostao živjeti u njemu. Najamninu nije plaćao, jer mu grad stan i nije dao u najam. Režije je, proizlazi iz nepravomoćne presude koju je na uvid dobio Telegram, cijelo vrijeme uredno podmirivao. I uređivao je stan.

Policajac: ‘Imam pravo na ovaj stan’

“Imao sam pravo useliti u stan na osnovu ugovora o čuvanju. Plaćao sam režije i održavao ga. Uložio sam i značajna sredstva. Imam status hrvatskog branitelja i 20 posto invaliditeta”, nabrajao je policajac sve razloge protiv zahtjeva grada da iseli iz stana u Španskom.

“U više se navrata obraćao sam se Gradu Zagrebu sa željom za stambenim zbrinjavanjem jer imam četveročlanu obitelj”, objašnjavao je.

No, 1. lipnja 2016. dobio je od grada odbijenicu. Nije mu, naime, prihvaćen zahtjev da mu se stan u Španskom dodijeli u najam.

Zašto mu Zagreb nije želio pomoći?

“Utvrdili su da sam 2001. nakon smrti oca naslijedio jednu trećinu, točnije 23,37 kvadrata njegovog stana. Taj svoj dio prodao sam sestri i zapravo nisam imao riješeno stambeno pitanje. A grad je upravo zbog tog nasljedstva odbio moj zahtjev”, prisjećao se. Ogorčen je što njegov slučaj nije dovoljno cjelovito sagledan.

Predstavnici Grada Zagreba priložili su sudu ugovor iz kojeg je proizlazilo da je policajac u studenom 2007. svoj dio nasljedstva prodao za 20 tisuća eura. Zbog toga nije dobio pravo na stambeno zbrinjavanje, a nakon što je na tu odluku uložio prigovor gradonačelnik Milan Bandić odbija ga u listopadu 2016. godine.

Policajcu 14. studenog te godine konačno stiže i dopis Grada Zagreba kojim ga se poziva da iseli budući da stan koristi bez valjane pravne osnove. To se, dakle, događa, pune 24 godine od kada je ovaj nekadašnji hrvatski branitelj već trebao napustiti stan u Španskom.

Policajac je napravio istu stvar kao Žinić

On tada, na prelazu s 2016. na 2017., odlučuje povući još jedan potez. Predlaže gradu da mu proda stan. To isto učinio je tijekom spora s državom i župan Žinić. Zbog toga je proces iseljavanja Žinića zaustavljen.

Policajac je svoj zahtjev za otkupom stana argumentirao činjenicom da već dugo živi u toj nekretnini. Kaže i kako je puno uložio u njega. Opisuje kako je stan do prije par godina dijelio s kćerkom i sinom. Na početku i sa suprugom od koje se u međuvremenu razveo.

Ne bi li pokazao koliko je ozbiljan izrađuje i procjenu stana. Prema toj procjeni iz travnja 2017. stan je vrijedio 336 tisuća kuna. Grad Zagreb 2018. i sam izrađuje elaborat s procjenom stana, te javlja policajcu da će imati priliku otkupiti ga. Međutim, na raspisani natječaj ne javlja se nitko.

Za muljažu svog zaposlenika znao je i MUP

U prosincu 2018. iz Grada Zagreba obavještavaju Ministarstvo unutarnjih poslova RH da njihov djelatnik ne želi iseliti iz stana u Španskom kojeg bespravno koristi. Unatoč tome, ni idućih 12 mjeseci ponovno se ne događa ništa.

Tek u prosincu 2019. predstavnici grada dolaze na očevid u Ulicu Drage Gervaisa da vide u kakvom je uopće stanju stan. Utvrđuju da policajac živi sam, te da je nekretnina uredna i održavana.

Podsjećaju ilegalnog stanara da stan koristi bespravno i da se nije javio na natječaj za kupnju stana. To što je svih ovih godina u njega ulagao značajna sredstva ne daje mu, tvrde, za pravo da i dalje nezakonito u njemu boravi. Zato protiv njega 2020. podnose tužbu za iseljenje.

Što je na kraju odlučio zagrebački sud?

Općinski građanski sud u Zagrebu koji je donio presudu protiv policajca, nije prihvatio njegov prijedlog da se utvrdi koliko je doista uložio u stan kako bi mu grad vratio ta financijska sredstva. Vještačenje tog iznosa je odbijeno. Naime, tijekom postupka policajac nije pokazao nikakve račune, niti je doveo svjedoke koji bi dali iskaze o tome što je sve platio.

“Policijski službenik nije dobio pravo na najam stana, a kada je raspisan natječaj za prodaju nije se na njega javio. Zato nema pravo više ostati u ovoj gradskoj nekretnini”, zaključio je u presudi Općinski građanski sud u Zagrebu. Na odluku suda policajac je već uložio žalbu.