Telegram otkriva: Studentima podijelili golemih 590.000 eura, nitko ne zna tko o tome odlučuje ni koji su bili kriteriji

Otkrivamo kako se dijeli novac koji Studentski centar kao posrednik ubire od studentskog rada na godišnjoj razini

U netransparentnoj proceduri i okolnostima koje zalaze u sferu sukoba interesa, zagrebački Studentski centar (SC) je početkom veljače ove godine dodijelio 589.420 eura (4.440.989 kuna) raznovrsnim studentskim projektima. Riječ je o podjeli novca koji SC kao posrednik ubire od studentskog rada na godišnjoj razini. Međutim, cijela priča za sobom ostavlja repove, počevši od toga da nigdje nije javno objavljen sastav komisije koja je ovaj nemali iznos dodijelila.

Nisu objavljena ni obrazloženja za dobitne projekte kojima su raspoređeni iznosi od par desetaka tisuća eura, kao niti razlozi odbijenice za one koji nisu dobili ništa. Zamijetili smo i da je 135.477 eura – što je 23 posto od ukupnog iznosa natječaja – dodijeljeno studentskim udrugama Fakulteta strojarstva i brodogradnje (FSB). Ne bi to bilo sporno da u idućem koraku nismo otkrili kako u tajnovitom povjerenstvu za dodjelu sjede dva studenta baš s FSB-a.

Jedan od njih je Ivan-Pavao Boras, predsjednik Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu, a drugi Nikola Kordić, također član Zbora. Obojica su, kada ih se biralo za Zbor, imali službenu podršku udruga s FSB-a, onih kojima su sada dodijelili pozamašne iznose. Boras za Telegram otklanja sukob interesa i tvrdi da su se on i Kordić izuzeli iz odlučivanja o projektima sa svog faksa. Inzistira da su projekti s FSB-a zapravo bili zakinuti zbog njihovog članstva u povjerenstvu.

Sportskim aktivnostima 200.000 eura

SC-ovo izrazito visoko financiranje studentskih projekata proizlazi iz Zakona o obavljanju studentskih poslova. On propisuje da se iz iznosa svakog studentskog ugovora u Republici Hrvatskoj izdvaja naknada od 0,5 posto koja ide posredniku, SC-u. Tako prikupljen novac iz svih studentskih ugovora tijekom jedne godine, SC mora utrošiti strogo namjenski; vratiti ga studentima kroz financiranje njihovih projekata i aktivnosti.

Krajem prosinca 2022., zagrebački SC raspisuje javni poziv i najavljuje da će pozitivno ocijenjenim studentskim projektima podijeliti ukupno 589.420 eura, odnosno 4,4 milijuna nekadašnjih kuna. Nešto više od mjesec dana kasnije, 9. veljače 2023., stiže odluka o dodjeli kojom se odobrava financiranje 163 studentska projekta, dok njih 87 dobiva odbijenicu.

U odluci o dodjeli, samo su taksativno navedeni projekti i iznosi koji im se dodjeljuju, bez obrazloženja zašto su odabrani, zašto su dobili baš taj iznos, i koliko su inicijalno novaca tražili. Analizom dodijeljenih sredstava došli smo do zanimljivih podataka. Na primjer, 34 posto sredstava od ukupno raspoloživog iznosa, dodijeljeno je Zagrebačkom sveučilišnom sportskom savezu. Precizno, dobili su 200.070 eura (1,5 milijuna kuna) za organizaciju različitih sportskih prvenstava.

Iznosi za projekte s FSB-a

23 posto od ukupnog iznosa – 135.477 eura – skupno su dobile studentske udruge s Fakulteta strojarstva i brodogradnje. Primjerice, udruga mehatroničara dobiva 12.400 eura za odlazak na Robocup, Hrvatskoj studentskoj asocijaciji strojarskih fakulteta otišlo je preko 15.000 eura za autonomno trkaće vozilo i testiranje bolida, a za razvoj i proizvodnju dijelova bolida dobivaju još gotovo 20.000 eura.

Hrvatsko udruženje studenata brodogradnje dobiva gotovo 10.000 eura za projekt izrade autonomnog broda, a Hrvatska udruga studenata zrakoplovstva gotovo 9.000 eura za bespilotnu letjelicu za potragu i spašavanje. Riječ je o projektima koji su, u pravilu, već godinama prepoznati u akademskoj i široj javnosti, međutim, u radu peteročlanog povjerenstva koje je ove iznose dodijelilo, sudjelovala su dva studenta s FSB-a, Ivan-Pavao Boras i Nikola Kordić.

Novac udrugama koje ih podržale

Do njihovih imena došli smo inzistirajući prema SC-u jer ona, naime, nigdje nisu javno dostupna. Boras i Kordić članovi su zagrebačkog Studentskog zbora, pri čemu je Boras na njegovom čelu. Dodatno je sporna činjenica da su i jedan i drugi, kada su se kandidirali za svoje studentske funkcije, imali podršku studentskih udruga s FSB-a kojima su sada – kao članovi SC-ova povjerenstva – dodijelili izdašne iznose.

O svemu smo upitali Borasa, predsjednika zagrebačkog Studentskog zbora. U podužem razgovoru, objasnio nam je da su se on i Kordić tijekom dodjele financijskih sredstava izuzimali kod dodjele projektima s FSB-a. Na jednak se način, kaže, izuzela članica povjerenstva Dora Cesarec, studentica Medicinskog fakulteta, u slučajevima kada se odlučivalo o dodjeli projektima s Medicine.

‘Doveli svoje fakseve u nezgodan položaj’

“Međutim, kod provjere projektne dokumentacije i odlučivanja o troškovnicima, kolega Kordić i ja sudjelovali smo u njihovoj provjeri i odlučivanju u tom dijelu. Dolazimo s tog faksa i znamo što na takvim projektima može ući u troškovnik, što ne može. To nam je struka. Na primjer, sudjelovao sam u provjeri dokumentacije za udrugu čiji sam bivši član i prvi sam rekao da ih treba rušiti jer nisu imali potpunu dokumentaciju”, objašnjava Boras i tvrdi da je situacija čista.

Da je bio drugi sastav povjerenstva, nastavlja, vjeruje da bi njegov faks dobio i više novaca. “Ovako smo projektima sa svojih fakseva skidali sredstva da budemo u budžetu, kolega Kordić i ja za FSB, a isto je radila i kolegica Cesarec za Medicinu. Prvo smo skidali svojim fakultetima da se ostali ne bi bunili kako smo ih zakinuli. Time smo zapravo svoje fakultete doveli u nezgodan položaj”, veli Boras.

‘Problem su raznorazne konferencije’

Na našu opservaciju da cijela ova situacija ulazi u sferu sukoba interesa i to kod podjele više milijuna kuna, Boras priznaje da to može tako izgledati, “ali kada netko želi da tako izgleda”. Inzistira kako su pazili da novac podijele na što više projekata i to onih koji imaju izraženije istraživačke ciljeve i svrhu. Takav način raspodjele, nastavlja, smeta prijaviteljima koji apliciraju za financiranje studentskih konferencija i plaćanje promidžbe u medijima.

“Velik sam protivnik toga i taj dio s konferencijama me ljuti. Imate udruge koje žele da im se, za studente iz Zagreba, organizira konferencija na jugu Hrvatske, u ljetnim mjesecima, sa smještajem u hotelima s četiri ili pet zvjezdica, sa svečanim salama… Onda traže hrpu promo materijala po osobi pa je tu i stavka promidžbe u medijskim kućama. Protivnik sam toga i mislim da bi naglasak trebao biti na projektima s istraživačkom svrhom i znanstvenom perspektivom”, argumentira.

U konačnici ga pitamo vidi li prostora da se ovakve situacije preveniraju. Jedinu opciju, kaže, vidi u širenju SC-ova povjerenstva na više članova, no boji se da bi u tom slučaju bilo teže skupiti kvorum. Zaključuje kako mu nije problem proći projekt po projekt odabran za financiranje i objasniti zašto je nešto financirano, a nešto nije. Šteta što takva praksa nije formalizirana službenim obrazloženjima. Ovako se kod dodjele novca studentskim udrugama uvijek vuku neki repovi.