Ovako je izgledao Branko Bačić kojeg su poslali da pred novinarima brani HDZ od afere s plinom

Kada su mu počeli postavljati konkretna pitanja, kazao je kako on, citiramo, 'baš i nije stručnjak za plin'

Nakon sastanka vladajuće koalicije, koji se održao usred velike plinske afere, pred novinare je stao potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Branko Bačić. Iz njegovog istupa najzanimljivija je izjava kako, citiramo, “HEP prodajom viškova samo smanjio uštedu”.

Na početku je naširoko govorio o vladinoj uredbi koja je, ponovio je, uvedena u vremenu “energetske krize” te istaknuo da je Vlada tada reagirala da zaštiti građane i poduzetnike.

“Zahvaljujući takvoj odluci, HEP je 8, 9 mjeseci kupovao domaći plin po 47 eura. Time je HEP uštedio oko 370 milijuna eura, jer bi cijena inače na tržištu bila 455 milijuna eura. Time je našim sugrađanima omogućena ušteda”, kazao je Bačić.

O gubicima u HEP-u

“Kao što znate, proteklih mjesec dana došlo je do pada cijena na svjetskom tržištu, a HEP je i dalje otkupljivao plin od Ine i u određenom trenutku je bio primoran višak plina plasirati na tržište i jasno. HROTE je je taj plin stavio na tržište i došlo je do činjenice da je manji bio prihod nego što je on plaćao Ini. U mjesec dana taj iznos penalizacije koju je doživio HEP je oko 10 milijuna eura. Kada se to gleda u cjelokupnom kontekstu, sam HEP je smanjio tu uštedu od 370 milijuna eura za 10 milijuna eura”, rekao je.

“Premijer je zatražio izvješće od svih relevantnih tijela i ona su nam dostavljena. Ona su u međuvremenu dostavljena i predsjedniku saborskog Odbora za gospodarstvo”, dodao je.

“Mi smo danas na sjednici utvrdili da se tu ne radi o namjernoj šteti niti pokušaju pogodovanja bilo komu”, kazao je Bačić.

Je li HEP obavijestio Vladu?

“HEP je bio primoran na tržište staviti, isporučiti, one količine plina koje nije mogao više skladištiti. Zato su temeljem zakona, provođenjem prodaje aukcijom od strane HROTE-a, postignute cijene koje su postignute. Jedan, vrlo mali dio, prodan je po cijeni od jednog centa”, kazao je.

Na pitanje je li HEP upozorio Vladu na potencijalne gubitke, rekao je: “To što se dogodilo HEP-u, događa se u brojnim državama članicama EU-a koje provode politiku plinskog biznisa… To nije dobro, to je jasno. Ali to je proces koji se događa. HEP je obavijestio ministra gospodarstva da će u nekom trenutku doći do popunjavanja skladišta plina Okoli. Iz izvješća i onoga što nam je ministar gospodarstva rekao, nije se dalo iščitati da će to onda biti dostupno na aukciji i po cijenama koje bi predstavljale gubitak HEP-u”.

“Dakle, ministru gospodarstva je proslijeđen dopis iz HEP-a. On je i sazvao krizni tim za energente. Međutim, iz onoga što je rekao, nije se dalo iščitati da će to rezultirati prodajom, odnosno manjom cijenom prodanog megavata plina”, dodao je.

‘Ispitat ćemo sve okolnosti’

Na pitanja novinara je li odgovornost na HEP-u, rekao je: “Mogao je HEP, ako je to bio u stanju, taj višak na drugačiji način riješiti. Ispitat ćemo sve te okolnosti jer se radi o stručnom pitanju. Olako nekog optuživati i tražiti njegovu političku odgovornost bi bilo neozbiljno.”

“Mi smo sad uvjerenja da to nije napravljeno namjerno”, ponovio je. Na pitanje o dokapizalizaciji HEP-a s 900 milijuna eura, Bačić je ponovio da su građani imali plin po povlaštenoj cijeni. Novinar Hrvoje Krešić referirao se na Bačićevu rečenicu kako je prodajom viškova ispod cijene HEP samo smanjio uštedu od 370 milijuna eura za 10 milijuna eura. Ako HEP tako dobro stoji, zašto onda građani moraju plaćati spomenutu dokapitalizaciju? Bačić je na to rekao da će se “o tome kada dođe za to vrijeme”.

‘Mi nemamo što skrivati’

Na pitanje je li Vlada namjerno ostavila uredbu na snazi, kako bi Ini kompenzirala gubitak iz prijašnjeg razdoblja, rekao je da je Vlada, kada je doznala da to stvara dizbalans u HEP-u, promptno reagirala. O izjavi predsjednika Zorana Milanovića da netko mora politički odgovarati, ponovio je da je sve o tomu rekao. “Mi tu nemamo što skrivati, u našem je interesu da se sve okolnosti raščiste i utvrde”, poručio je. Kada su mu novinari počeli postavljati konkretna pitanja, kazao je kako on, citiramo, “nije stručnjak za plin”.

Ponovno, upitan je li pogledao dopise HEP-a prema premijeru i ministru, a koje je jučer objavio Nacional, rekao je da “je, ali ne vrlo detaljno”. “Veliki je to plik materijala, pogledao sam određene dokumente. Nisam baš plinski stručnjak da bih mogao ulaziti u detalje”, dodao je.

Uskok upao u HEP

Podsjetimo, istražitelji su jučer po nalogu Uskoka upali u HEP kako bi izuzeli dokumente koji se tiču navoda da je ta državna kompanija kupovala plin od Ine po cijeni od 47 eura po megavatsatu, a zatim ga zbog viškova prodavala i po jedan cent.

Naime, HEP je prema uredbi Vlade bio dužan otkupljivati domaći plin od Ine po spomenutoj cijeni, a Vlada je nakon izbijanja afere tu uredbu ukinula.

Tjednik Nacional objavio je jučer ekskluzivne dokumente koji dokazuju da je predsjednik Uprave HEP-a Frane Barbarić puno prije ovog lipnja, kada su prodavani ti viškovi, u četiri navrata upozoravao ministra gospodarstva Davora Filipovića da se hitno nešto poduzme jer će doći do ogromne financijske štete za HEP.