Plenković na Vladi donio novi zgodan zaključak. Ukratko, da nema Putina, ne bi bilo ni afere s plinom

Pratimo sjednicu Vlade

U tijeku je sjednica Vlade, na kojoj se premijer Andrej Plenković uvodno osvrnuo na privremeno rješenje oko čelne osobe VSOA-e. “I da ponovim da je pozicija Vlade i dalje čvrsta na prijedlogu Mije Validžića, sa svim kompetencijama koje ima, da preuzme tu dužnost. Vodit će se razgovori s Uredom predsjednika u sljedećim tjednima, s ciljem da se to pitanje što prije riješi”, kazao je.

“Tema koja je politički zaokupirala javnost pitanje je prodaje viškova plina”, rekao je pa najavio da će na današnjem saborskom Odboru za gospodarstvu biti ministar Davor Filipović i predsjednik uprave HEP-a. “Cilj te rasprave je da se rasvijetle sve okolnosti ove situacije koja je nastala. Ipak, ponovio bih bit politike hrvatske vlade. Prvo, energetska kriza uzrokovana je agresijom Putinove Rusije. To se manifestiralo u enormnom rastu energenata”, kazao je.

Opet o Vladinim mjerama

Ponavljao je da je “politika Vlade imala za cilj očuvati socijalnu koheziju i spriječiti socijalnu frakturu te je u tomu uspjela”. Osim toga, cilj Vlade je bio, kaže, osigurati sigurnost opskrbe energentima. “Da nije bilo subvencioniranja cijena i da smo pustili da tržište određuje cijene plina ili struje, e onda bismo vidjeli posljedice nedostatka socijalne kohezije”, poručio je.

“U cijelom kontekstu važnu je ulogu imao HEP, državna kompanija koja je u ovakvoj energetskoj krizi bila instrument politike države kako osigurati priuštivost cijena energenata. Upravo zahvaljujući tome došlo je do punjenja zaliha plina”, dodao je. “Prije godinu dana imali smo vapaj oporbe da plin iz naših polja ne smije ići u Mađarsku. Sjećate se gromoglasnog nastojanja opozicije gotovo da optuži Vladu da hrvatski plin ide u Mađarsku”, rekao je Plenković.

“Osigurali smo dovoljne zaliha plina već i za iduću sezonu grijanja”, istaknuo je. “Imamo situaciju da je tijekom lipnja došlo do otpuštanja viškova plina. U trenutku kad je Vlada obaviještena od HROTE-a, Vlada je promijenila uredbu o obvezi HEP-a da preuzima plin od Ine”, nastavio je.

‘Ova situacija nema efekt na građane’

“Mi ćemo na temelju izvješća koje su nam dostavili Plicacro, HERA, HEP i HROTE, analizirati ovu situaciju i da onda, ako treba, donesemo neke odluke. Ali da pritom budemo svjesni da je zahvaljujući našim odlukama, HEP nabavljao plin po puno povoljnijoj cijeni nego što bi po tržišnim cijenama”, istaknuo je.

“Cijela ova situacija nema nikakav efekt na građane. Cijena plina i struje im je i dalje ista, a ukupan plus u cijelom vođenju ove energetske krize je bio takav da smo osigurali da i HEP prođe puno bolje nego što bi bez odluka Vlade”, zaključio je.

Kako je HEP izgubio milijune eura

Hrvatsku već danima trese ogromna plinska afera, nakon što se otkrilo da je Hrvatska elektroprivreda (HEP) značajne viškove plina kupljenog od Ine prodavala po bagatelnim cijenama. Naime, HEP je prema uredbi Vlade bio dužan otkupljivati domaći plin od Ine po cijeni od 47 eura megavatsatu, a zatim ga zbog viškova prodavao i po jedan cent.

Potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Branko Bačić jučer je rekao da su na sjednici vladajuće koalicije “utvrdili da se tu ne radi o namjernoj šteti niti pokušaju pogodovanja bilo komu”. Nije dao konkretan odgovor na pitanje hoće li itko za gubitke u HEP-u politički odgovarati.