Ovako Vlada spašava Slavoniju: Đakovu darovali uništenu zgradu i sada je grad zbog toga dužan državi

U ugovoru stoji da Grad Đakovo, ako ne stavi zgradu u funkciju u roku pet godina, mora državi platiti. A taj rok je sad prošao

FOTO: Vjekoslav Skledar

Gotovo pa se poklopilo na dan: 12. siječnja ove godine u Đakovu je održana 16. sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem, a pet godina prije toga, 22. siječnja 2019., tadašnji ministar državne imovine Goran Marić pompozno je, u ime Vlade, svečano potpisao ugovor kojim je država Gradu Đakovu poklonila nekadašnju upravnu zgradu propalog PIK-a, u Đakovu poznatu kao Mimoza.

Marić se pohvalio kako je poklon vrijedan 3.229.606 eura, a tadašnji i sadašnji gradonačelnik i saborski zastupnik HDZ-a Marin Mandarić dar je primio sa zahvalnošću i obvezao se kako će najduže za pet godina zgradu dovesti u funkciju za javne i društvene potrebe. U suprotnom, ako to ne učini ili promijeni namjenu, iskoristi je za druge projekte ili ošteti, država će raskinuti ugovor, uzeti darovanu nekretninu ili od Grada Đakova tražiti da plati 3,2 milijuna eura.

Prošlo je pet godina, derutna zgrada sada je u stanju raspadanja, ograđena da prolaznici ne stradaju od mogućeg urušavanja, iz nje je pokradeno i odneseno sve što iole vrijedi, ali je i dalje taj poklon uredno zabilježen u zbirnom iznosu od 69.834.294 eura koliko je država poklonila jedinicama lokalne uprave na području pet slavonskih županija, čime se diči u službenim dokumentima glasovitog Projekta Slavonija.

Iz Grada nema odgovora

I tako, umjesto da na petu godišnjicu darovanja zgrade upropaštenog PIK-a Đakovo, premijer Andrej Plenković svečano otvori zgradu za javne i društvene potrebe, što se Grad Đakovo obvezao učiniti, i u njoj, zajedno sa svitom svojih ministara, održi sjednicu Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem, pa pokaže kako je darovanje zgrade – zbog koje se Grad Đakovo morao odreći svih potraživanja prema državi – imalo nekakvog smisla, nitko ni riječju nije spomenuo Mimozu.

S obzirom da je ugovor koji su potpisali bivši ministar Marić i aktualni gradonačelnik Đakova Mandarić jasan i s obzirom da u spomenutu zgradu, odnosno preinaku tih 8000 četvornih metara prostora tijekom pet godina nije uložen ni jedan cent – Telegram se upitom obratio Gradu Đakovu i Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine. Zanimalo nas je zbog čega Grad Đakovo nije ispunio obveze iz ugovora, je li tražio
produljenje roka, te kada i namjerava li uopće ispuniti ugovorne obveze.

Vjekoslav Skledar

Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, koje je sljednik bivšeg Ministarstva državne imovine, poslali smo, pak, upit što kane poduzeti s obzirom da obveze koje je preuzeo Grad Đakovo nisu ispunjene, te je li Grad Đakovo objasnio razloge zbog kojih punih pet godina poklonjena zgrada nije ni taknuta. Ni od jednih ni od drugih, unatoč požurnicama, nismo dobili odgovor.

Zgradu platili građani?

“Pet godina ugovora o Vladinom darivanju bivše upravne zgrade PIK-a Đakovo, ‘Mimoze’, Gradu Đakovu je isteklo. Zgrada koju su đakovačke tvrtke naručile, projektirale, gradile i opremale, danas stoji potpuno devastirana kao grandiozni spomenik totalnoj nebrizi i nezainteresiranosti HDZ-a za rješavanje ovog problema. Zgrada koju su višekratno preplatili još nepoznatim iznosom iz džepova svih Đakovčana, jer bitnije se osobno namiriti bez briga za javno, pravi je rezultat fantomskog projekta ‘Slavonija’. Čini se da su jedino rješenje za ‘Mimozu’ novi izbori, i ne samo za ‘Mimozu, već i za budućnost Đakova”, kaže za Telegram gradski vijećnik Danko Kočiš, predsjednik Gradske organizacije SDP-a Đakovo.

Vjekoslav Skledar
Vjekoslav Skledar

Tijekom pet godina Telegram je više puta, bezuspješno, pokušavao dobiti informaciju koliko je bilo potraživanje Grada Đakova prema Republici Hrvatskoj, a čega se Grad Đakovo, kako bi dobio poklon države – u naravi devastirane zgrade bivšeg Poljoprivrednog kombinata – morao odreći. O tome se samo nagađa i spekulira, jer gradonačelnik Mandarić na to pitanje ne želi konkretno odgovarati, već paušalno tvrdi da nikakvih potraživanja nije bilo.

Ako je to točno, onda je potpuno nejasno zašto ugovor o darovanju uopće uvjetuje poklon otpisom potraživanja prema državi. Prvi čovjek Đakovačkog SDP-a također tvrdi da je Mimoza zapravo plaćena novcem Đakovčana i to višekratno u odnosu na procijenjenu vrijednost.

Ministarstvo i dalje šuti

Nekadašnji ponos Grada Đakova, reprezentativna zgrada u međuvremenu propalog PIK-a Đakovo, danas je devastirana do mjere koja predstavlja ruglo s kojim grad ne zna što će. Da zna, već bi nešto poduzeo i ne bi dopustio da Mimoza i dalje propada. Sudeći po stanju u kojem se zagrada danas nalazi, državni poklon najbolje bi bilo srušiti i osloboditi prostor u atraktivnom dijelu Đakova za neku drugu namjenu.

No, kao što je Telegram već ranije pisao, samo rušenje i uklanjanje zgrade, prema procjenama od prije godinu dana, koštalo bi više od milijun eura. Grad Đakovo i da hoće ne može srušiti tu zgradu, jer se obvezao dovesti je u funkciju kako bi se koristila za javne i društvene potreba. To se nije dogodilo u ugovorom predviđenom roku, a iz gradske uprave Đakova i Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine o svemu mudro šute.