Ovi Poljaci odlučili su se na neobičan prosvjed kako bi Britancima ukazali na važnost migranata u njihovom društvu

Jedan dio će u štrajk, a drugi će donirati svoju krv u sklopu akcije #polishblood

FOTO: twitter

Poljska zajednica u Velikoj Britaniji danas se odlučila na neobičan prosvjed koji bi trebao pokazati zajednici što migranti znače i koliko se zapravo britansko društvo oslanja na njih.

Jedan dio građana će tako na jedan dan ostaviti svoj posao i prosvjedovati ulicama Westminstera, dok će drugi dio donirati svoju krv, piše Guardian. Doniranje krvi pritom nije samo dio neke humanitarne akcije, već se na ovaj način simbolično želi podsjetiti stanovnike Velike Britanije na to koliko je poljske krvi proliveno tijekom Drugog svjetskog rata da bi se pomoglo upravo Velikoj Britaniji.

VIše od tisuću poljskih radnika došlo je do zgrade britanskog parlamenta, a svoj prosvjed razglasili su i na društvenim mrežama Facebooku i Twitteru pod hashtagom #polishblood gdje pozivaju sve da u znak potpore ovom prosvjedu pođu do najbliže zdravstvene ustanove i dadu krv.

Nisu htjeli klasičan štrajk, već nešto pozitivno

George Byczynski, organizator ove incijative britanskih Poljaka, rekao je da namjerno nisu organizirali klasični štrajk već su odlučili napraviti nešto pozitivno i pokazati koliko su migranti bitni za Veliku Britaniju. “Prije nekoliko tjedana, čitatelji poljskih novina u Britaniji Polish Express razvili su raspravu o tome što će se dogoditi ako 10 tisuća Poljaka koji su u Britaniji ne dođe na posao,” priča Byczynski, i dodaje: “Bilo je rasprava o tome da će se možda na taj način vidjeti koliko naporno rade poljski migranti, ali cijela priča zapravo se zahuktala kada se rasprava o tome razvila na internetu.”

Byczynski dodaje kako su njegovi prijatelji koji su također sudjelovali u organizaciji ovog prosvjeda odmah rekli kako je klasičan oblik štrajka zadnje što žele. Umjesto toga, odlučili su se na nešto pozitivno i, prije svega, humano. “Došli smo na ideju da bismo tražili ljude poljskog podrijetla da doniraju krv umjesto da izađu na ulice. Znamo da Nacionalni zdravstveni centar ove godine treba 200 tisuća donatora, tako da će naših 98 tisuća donacija, ako se odazovu svi poljski migranti, biti od velike pomoći.”

I tako danas tisuće britanskih Poljaka hrle u zdravstvene centre kako bi pomogli zemlji u kojoj sada žive i pokazali da su koristan dio britanskog društva.

Strah od jačanja nacionalističkih stranaka

Što se tiče nasilja prema migrantima, Byczynski koji se iz Krakowa preselio u London na fakultet međunarodnog prava i međunarodnih odnosa, kaže da se nije susreo s nikakvih neugodnostima. No, ipak, neki od njegovih prijatelja itekako su imali problema s vrijeđanjima, pa čak i prijetećim natpisima.

Nije im svejedno kada čuju za jačanje konzervativnih stranaka koje nisu otvorene za migrante, kao što je to slučaj sa strankom Ukip. “Bili smo zabrinuti zbog uspona Ukip-a prošle godine, ali čini se da su sada malo opali,”kaže Byczynski.

Poljski mediji u Britaniji angažirali su se putem društvenih mreža da pomognu i doprinesu uspjehu ovog prosvjeda. Glavna teza kampanje je da se Britanci sjete koliko je poljskih vojnika dalo svoju krv i živote za Britaniju tijekom Drugog svjetskog rata. Upravo to, na nešto drukčiji način, rade i danas.