Ovo bi mogao biti ozbiljan skandal. Hakeri tvrde da su se preko WhatsAppa dočepali pola milijarde brojeva, na popisu i hrvatski

Brojevi se prodaju, iz Hrvatske ih je navodno 659 tisuća. Meta, vlasnik WhatsAppa, zasad šuti

A screen shot of the popular WhatsApp smartphone application is seen after a court in Brazil ordered cellular service providers nationwide to block the application for two days in Rio de Janeiro, Brazil, on December 17, 2015. The unprecedented 48-hour blockage was to implement a Sao Paulo state court order and was to take effect at 0200 GMT Thursday, although it was not immediately clear if service providers would acquiesce to the order.The court said WhatsApp had been asked several times to cooperate in a criminal investigation, but had repeatedly failed to comply. AFP PHOTO / YASUYOSHI CHIBA (Photo by YASUYOSHI CHIBA / AFP)
FOTO: AFP

Gotovo 500 milijuna telefonskih brojeva navodno je na prodaju na jednom hakerskom forumu, pišu strani tech mediji. TechRadar javlja da jedna objava na “poznatom hakerskom forumu” tvrdi da je na prodaju gotovo pola milijarde telefonskih brojeva.

Dodaju da je više izvora potvrdilo kako je ta objava najvjerojatnije istinita. U njoj stoji da je na prodaju baza podataka s 487 milijuna brojeva mobitela koji su korišteni na WhatsAppu. Baza je ažurirana ove godine, a navodno sadrži brojeve iz 84 zemlje.

To znači da bi mogli biti ugroženi podaci gotovo četvrtine od ukupne dvije milijarde korisnika, koliko se procjenjuje da ih WhatsApp ima. Baza podataka navodno uključuje brojeve iz SAD-a, Velike Britanije, Egipta, Saudijske Arabije, Francuske, Turske, Bugarske Kameruna, Gvatemale i drugih. Na popisu je i Hrvatska.

Na prodaju 659.115 brojeva iz Hrvatske?

Portal Cybernews je objavio snimku zaslona hakerske objave u kojoj su brojevi na prodaju. Prema njoj, na prodaju je 659.115 brojeva iz Hrvatske. Možete ju vidjeti ovdje.

Prodaje se i 45 milijuna egipatskih brojeva, 35 milijuna talijanskih, 32 milijuna američkih, 20 milijuna francuskih i 20 milijuna turskih. Tu je i gotovo 10 milijuna ruskih brojeva.

Od zemalja iz okruženja, tu su 162.898 brojeva iz Srbije, 229.039 brojeva iz Slovenije, preko 1,2 milijuna austrijskih brojeva i 377.045 mađarskih brojeva.

Vjerojatno će ih koristiti za phishing

Cybernews je kontaktirao osobu koja je postavila objavu na hakerskom radaru. Rekla im je da prodaju set podataka za SAD po cijeni od 7000 dolara, britanski po cijeni od 2500 dolara i njemački po cijeni od 2000 dolara.

Dodaju i da će se ti podaci najvjerojatnije koristiti za phishing kampanje. Stoga korisnicima WhatsAppa preporučuju da se ne javljaju na pozive s nepoznatih brojeva kao i da ne odgovaraju na poruke s nepoznatih brojeva.

Meta zasad nije komentirala navode

Prodavač brojeva s WhatsAppa je Cybenewsu proslijedio jedan set podataka. U njemu je bilo 1097 britanskih i 817 američkih brojeva. Cybernews je potom istražio brojeve i pokazalo se da su zaista to brojevi koji se koriste na WhatsAppu.

Prodavač im nije rekao kako su došli do podataka nego su samo potvrdili da su to brojevi koji se na WhatsAppu koriste aktivno. Cybernews je kontaktirao Metu, koja je vlasnica WhatsAppa, ali nisu dobili odgovor.