Ovo je 11 činjenica koje su obilježile političku karijeru Vladimira Šeksa

Često je doživljavan kao moćnik iz sjene i siva eminencija političke scene

27.03.2015., Zagreb -Raspravom  o izvjescu o radu Nacionalnog vijeca za pracenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije za razdoblje od 1. srpnja 2013. do 15. srpnja 2014. nastavljena je sjednica Sabora RH.
Photo:
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Vladimir Šeks danas je objavio kako je podnio ostavku na mjesto saborskog zastupnika i kako odlazi u mirovinu. Kao volonter postat će posebni savjetnik predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović za ustavnopravna pitanja. Šeks je jedan od tvoraca hrvatskog Ustava i jedini zastupnik u svim sazivima Hrvatskog sabora. Ovo je pregled njegove karijere.

1. Sudac i odvjetnik u Jugoslaviji

Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Zagrebu 1966. godine, a potom je pripravnički staž obavljao u Općinskom javnom tužiteljstvu u Vinkovcima. Kasnije je radio kao sudac Općinskog suda u Osijeku, a poslije i kao odvjetnik.

2. Uhićen zbog “protudržavne djelatnosti”

1981. godine uhićen je zbog “protudržavne djelatnosti” te je osuđen na 13 mjeseci zatvora. Izgubio je pravo na odvjetništvo, a odslužio je kaznu u trajanju od 7 mjeseci 1985. godine.

3. Kontroverze oko jugoslavenskih tajnih službi

Vladimir Seks

Mnogi, poput Šeksovog stranačkog kolege Andrije Hebranga, te prvog hrvatskog ministra unutarnjih poslova Josipa Boljkovca, tvrde da je Šeks u bio suradnik jugoslavenske “Uprave državne bezbednosti”, odnosno jugoslavenske tajne službe poznatije pod akronimom UDBA. Šeksov je kodni nadimak u toj službi navodno bio “Sova”.

4. Jedan od osnivača HDZ-a i saborski zastupnik

Jedan je od osnivača HDZ-a, a početkom 90-tih izabran je za potpredsjednika te stranke.1990. po prvi je put izabran za zastupnika u hrvatskom Saboru. 8. listopada 1991. za saborskom govornicom pročitao je Odluku o raskidu državnopravnih sveza s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ.

5. Ubojstvo Josipa Reihl-Kira

Zapovjednik osječke policije Josip Reihl-Kir ubijen je iz zasjede 1991. godine. Reihl-Kir je u ratnim godinama djelovao kao mirotvorac, te je želio smirivanje strasti i ispada i sa srpske i s hrvatske strane. Njegovo ponašanje nije se svidjelo dijelu ekstremista iz HDZ-a. Ubijen je 1. srpnja 1991. oko 13:30 sati na prilazima osječkom naselju Tenji. Ubio ga je hrvatski policajac Antun Gudelj, a unatoč suđenju ubojici, ovo ubojstvo nikada do kraja nije rasvjetljeno.

Jadranka Reihl-Kir, supruga ubijenog, tvrdi kako je Gudelj rekao kako su bivši ministar obrane Gojko Šušak i Vladimir Šeks naručili ubojstvo njenog supruga, a kako ga je Branimir Glavaš organizirao.

6. Sukob s Branimirom Glavašem

Šeks na suđenju Glavašu
Šeks na suđenju Glavašu PIXSELL/Pixsell

U formalnom smislu Šeks je bio je nadređen optuženiku za ratne zločine Branimiru Glavašu. Od lipnja do rujna 1991. Šeks je bio predsjednik regionalnog Kriznog stožera u Osijeku, a njegov ured 90-tih bio je samo kad iznad Glavaševog. Za vrijeme rata bio je vrlo blizak s Glavašem, a mnogi tvrde da je Šeks morao znati za zločine koje je Glavaš počinio u Slavoniji. Kasnije je Šeks svjedočio protiv Glavaša, a ovaj mu to nikad nije oprostio. Glavaš i dalje tvrdi da se bez Šeksovog znanja u Osijeku ništa nije moglo dogoditi.

7. Borbaš zaštitari za izbor Ive Sanadera

Pomogao je Sanaderu u borbi za čelništvo stranke
Pomogao je Sanaderu u borbi za čelništvo stranke PIXSELL/Pixsell

7. opći sabor HDZ-a počeo je u Koncertnoj dvorani “Vatroslav Lisinski”, 22. travnja 2002. Borba za predsjednika HDZ-a vodila se između Ivića Pašalića i Ive Sanadera. Neki mediji, ali i akteri tog događaja tvrdili su da su zaštitare osječkog “Borbaš Securityja” ispred i u Lisinskom određivali tko može, a tko ne u dvoranu. Branimir Glavaš je navodno koordinirao zaštitarima koji su trebali osigurati da glasanju prisustvuje više onih koji će glasati za Ivu Sanadera. Neki od Pašalićevih pristaša nisu puštani u dvoranu. Tako su primjerice pred dvoranom ostali odvjetnik Luka Mišetić i brat generala Ante Gotovine, Boro Gotovina. Cijelom je tom akcijom, prema pisanju mnogih medija i svjedočanstvima aktera, rukovodio upravo Vladimir Šeks.

8. Predsjednik Hrvatskog sabora

Nakon što je u prosincu 2003. po peti put izabran za zastupnika u Hrvatskom saboru, ubrzo je postao i predsjednik Sabora.

9. Uhićenje Ante Gotovine

Ostao je zapamćen po rečenici “locirati, identificirati i transferirati”, kada je govorio o tadašnjem haškom optuženiku generalu Anti Gotovini. Mnogi s desnice mu to danas zamjeraju. Kasnije se pravdao kako je uhićenje Gotovine naredio Ivo Sanader, a ne on.

10. Po prvi puta na gubitničkoj strani

Podržavao je Jadranku Kosor
Podržavao je Jadranku Kosor PIXSELL/Pixsell

Šeks je uvijek bio na pobjedničkoj strani u HDZ-u. Ili gotovo uvijek. Nakon što je za predsjednika HDZ-a izabran Tomislav Karamarko, nije izabran za funkciju potpredsjednika HDZ-a, a do tada je bio visoki dužnosnik u stranci. Šeks je tada podržao Jadranku Kosor u unutarstranačkoj utakmici, a nakon što ova nije ušla u drugi krug, napustio je Lisinski, gdje su se održavali izbori. Ovog puta tu je dvoranu napustio kao gubitnik.

11. Odlazi u mirovinu, ali ne ostavlja se politike

Mirovina, ali ne i politički kraj
Mirovina, ali ne i politički kraj PIXSELL/Pixsell

Vladimir Šeks je često doživljavan kao siva eminencija hrvatske politike i sudstva. Premda je objavio da odlazi u mirovinu i dalje će savjetovati predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović, a time će i dalje ostati prisutan na hrvatskoj političkoj sceni.