Ovo je Hrvatska 2023. godine: moćnog biskupa naziv popularnog vina podsjetio na Sotonu. Pogađate što je dalje bilo?

Nakon uklanjanja Fiće s Adventa, Crkva je ishodila i preimenovanje lokalnog chardonnaya

Požeška biskupija, nedavno je objavio Telegram, inzistirala je na uklanjanju automobila Fićo, koji je prigodno okićen i osvijetljen ukrasnim lampicama na ovogodišnjem Adventu bio glavna atrakcija. Kako smo pisali, unatoč oduševljenju djece koja su se uz Fiću, starog 50-ak godina, rado slikala, on je nakon samo tri dana maknut ispred tamošnje Katedrale.

Naši sugovornici potvrdili su da je razlog uklanjanja ideološke prirode te da je Biskupiji smetalo što je nekadašnji Fiat 750 (vozilo kojeg je koristila i jugoslavenska milicija) proizveden u bivšoj državi, u srpskom Kragujevcu, u tvornici Zavodi Crvena zastava.

No, čini se da slučaj adventskog Fiće nije jedina krajnje neobična intervencija Požeške biskupije, koju vodi Antun Škvorčević. Poput Fiće, s Adventa iz Požege netragom je nestalo i vino Vražjak, koje se sad prodaje pod nazivom Rudina.

Nečastivi u čaši

Kako je Telegramu rečeno, Biskupiji je smetalo što ime Vražjak valjda podsjeća na Nečastivog, pa je naziv vina, koje se prodavalo i u zagrebačkom Vrutku, nestao s tržišta. Sad se isto to vino sljubljenih sorta pinota bijelog i muškata žutog prodaje u drugačijoj ambalaži, s drugačijom etiketom i pod drugim imenom koje više ne asocira na Sotonu. Ali ga više nema u Vrutku.

Biskup ga nije volio

Lokalni požeški mediji u svibnju 2020. objavili su vijest da je tadašnji HDZ-ov gradonačelnik Darko Puljašić, pri otvaranju prodavaonice vina nekadašnjeg Veleučilišta (danas Fakulteta turizma i ruralnog razvoja Sveučilišta Josip Juraj Strossmayer u Osijeku) bio kum vinu Vražjak. Novi chardonnay, pisalo je tad, ”lepršavog je okusa i mirisa koji lako klizi niz grlo”, a u čast svog kuma Puljašića dobio je ime – Vražjak.

Tvorac vina dr. sc. Josip Mesić, pročelnik Poljoprivrednog odjela Fakulteta turizma i ruralnog razvoja, pri krštenju se slikao s gradonačelnikom Puljašićem. Pitali smo ga zašto je njegovo vino nedugo nakon krštenja promijenilo ime. Potvrdio je ono što je Telegramu već rečeno iz drugog izvora. Dekan Fakulteta, ujedno i zamjenik gradonačelnika Požege, prof. dr. sc. Berislav Miličević (inače i predsjednik Gradskog odbora HDZ-a Požege) u više je navrata rekao kako se biskupu ne sviđa ime tog vina.

“Ne znam je li to biskup uistinu tražio, ali meni je tako preneseno. Što se tiče promjene imena, jednostavno se pričekalo da se prodaju sve zalihe Vražjaka. Znam da je teško dokumentima potkrijepiti razlog promjene imena, jednako kao što je teško tvrditi da se Martinje ne održava jer ceremoniju krštenja mošta provodi lažni biskup”, rekao je Mesić za Telegram, potvrdivši zašto je Vražjak postao Rudine.

‘Samostalna poslovna odluka’

Iz Biskupije ni tri dana nakon upita zašto su inzistirali na promjeni imena vina, nismo dobili odgovor. Kad smo ih prošloga tjedna upitali o razlozima micanja Fiće s Adventa, odgovor je stigao za samo tri sata. Tajnik Biskupije Matej Siluković ovoga puta ignorirao je Telegramov upit.

Dekan Fakulteta turizma i ruralnog razvoja ostao je zatečen našim pitanjem i trebalo mu je nekoliko sekundi da kaže kako je promjena imena vjerojatno uzrokovana marketinško-tržišnim razlozima te nas uputio na prodekana, dr. Berislava Andrlića, koji je ujedno i direktor tvrtke Vinum Akademicum. Tu je tvrtku potkraj 2021. osnovao Fakultet turizma i ruralnog razvoja Sveučilišta Josipa Juraja Strossmayera, a pretežita djelatnost joj je, kako stoji u Sudskom registru, proizvodnja vina od grožđa.

Andrliću smo postavili slično pitanje kao i Požeškoj biskupiji: zašto je donesena odluka – i tko ju je donio – da se ime vina Vražjak promijeni u Rudina i je li do promjene došlo na sugestiju nekoga izvan tvrtke i ako jest – čiju. Odgovorio je: ”Odluke koje se odnose na asortiman naših vina te sva rješenja vizualnog identiteta naših vina uvijek su samostalne poslovne odluke Društva. Odluka o uvođenju novog branda „Rudina“ kao dio odluke o redizajnu svih naših vina, donesena je na osnovu činjenice postojanja prvih vinograda Požeštine na toj arheološkoj lokaciji, te je utemeljena na suradnji s Gradskim muzejom Požega, prema novoj knjizi grafičkih standarda”.

Najsmješniji dio priče jest što se u Podgorju, kraj Požege, nalaze dva vinograda u vlasništvu Vinum Academicuma gdje jedna padina, zasađena vinovom lozom, nosi ime Vražjak. Koliko je poznato, naziv te padine zasad nije promijenjen.