Ovo je važna vijest iz Bruxellesa, Europska komisija neće se pridružiti Sloveniji u tužbi protiv Hrvatske

Komisija će ostati neutralna na zahtjev da se protiv hrvatske pokrene postupak, odnosno neće podržati Sloveniju na Sudu EU

Danas ističe tromjesečni rok u kojem se Europska komisija mogla opredijeliti o najavi Slovenije da će protiv Hrvatske pokrenuti tužbu pred sudom Europske unije u Luksemburgu zbog neimplementiranja lanjske arbitražne presude o granici. Kako je maloprije kazao glasnogovornik Margaritis Schinas, Komisija će ostati neutralna na zahtjev da se protiv hrvatske pokrene postupak, odnosno neće podržati Sloveniju na Sudu EU. Vijest je prvi u Hrvatskoj objavio Tomislav Krasnec, novinar Večernjeg koji je sudjelovao na današnjem brifingu za novinare.

“Komisija će i dalje biti pošten posrednik u pronalaženju prijateljskog rješenja. Naš je stav kako rješenje mora proizaći iz dogovora Slovenije i Hrvatske. Komisija neće objavljivati nikakvo izvješće u povodu slovenskog pisma utemeljenog na članku 259”, kazao je glasnogovornik.

Ovakav rasplet Slovenija je, kako se čini, i očekivala. Slovenska tiskovna agencija STA, danas je pisala kako se Europska komisija još nije očitovala o namjeri Slovenije da tuži Hrvatsku zbog navodnog kršenja europskog i međunarodnog prava, a budući da se njena reakcija niti ne očekuje, Slovenija formalno već od utorka ima mogućnost samostalno predati arbitražni spor s Hrvatskom sudu EU-a u Luksemburgu, kako je od samoga početka i najavljivala vlada premijera Mire Cerara koja je pri završetku svog četverogodišnjeg mandata.

‘Stavili su se na hrvatsku stranu’

Kako u vezi sa stajalištem Bruxellesa navodi ljubljansko Delo, tumačenjem da je granični prijepor dviju članica bilateralno pitanje Komisija u konkretnom slovensko-hrvatskom slučaju ‘nije zauzela neutralnu poziciju nego se stavila na hrvatsku stranu’, što je, kako dodaje, blisko i ocjeni Cerarove vlade da na spor nije gledala kao na pravni problem, kako ga tumači Ljubljana, nego je djelovala politički ‘vodeći računa o stranačkim bojama’, navodi list, ponavljajući tako u Sloveniji česte teze o navodnoj političkoj pristranosti u korist Hrvatske, zbog dominacije Europske pučke stranke (EPP) na na vrhu europskih institucija.

List navodi da u takvim okolnostima Sloveniji ne preostaje drugo nego Hrvatsku tužiti sudu EU-a, pri čemu je, kako podsjeća, Cerar do sada imao političku potporu stranaka. Slovenska politika je do sada jedinstveno inzistirala da mora nastaviti započete pravne postupke. Hrvatsko očekivanje da će neki drugačiji raspored političkih snaga nakon izbora u Sloveniji to promijeniti i da će se otvoriti novi pregovori o sadržaju arbitraže čini se nerealnim.

‘Zato je put prema tužbi jedino što u sadašnjim okolnostima preostaje Sloveniji, iako je u Uniji nepoželjno da se članice međusobno tuže’, ocjenjuje se u komentaru ljubljanskog dnevnika. Takva bi tužba, navodi list, zapravo ‘depolitizirala’ arbitražni spor i opet ga vratila u ‘pravne’ okvire, navodi list. Tužba nije bez rizika jer takvog predmeta na europskom sudu još nisu imali, ali bi se cijela priča time depolitizirala.

Hrvatska argumentirano odbija optužbe

Slovenija je pokrenula postupak pred Europskom komisijom u skladu s člankom 259. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, tvrdeći da Hrvatska, nepriznanjem i neprovedbom arbitražne odluke od 29. lipnja 2017., krši pravo Europske unije, što Hrvatska argumentirano negira i što je na zahtjev Komisije naglasila i prilikom usmenog očitovanja o najavi slovenske tužbe.

Suprotno Sloveniji, koja tvrdi da je Hrvatska odbijanjem arbitražnog rješenja kršila europsko i međunarodno pravo te da je zato loš uzor zemljama na jugoistoku Europe koje i same imaju međusobne sporove a žele u EU, Hrvatska je u svom očitovanju pred Komisijom navela da je iz arbitražnog postupka, u koji je pred ulazak u EU ušla u dobroj vjeri, izašla nakon što ga je Slovenija kompromitirala i tako mu oduzela vjerodostojnost, ali da je otvorena za razgovore o rješenju bilateralnog spora, bilateralno ili pred nekom međunarodnom pravnom ustanovom.