Ovo na slici su premijer, Filipović i šefovi Porezne, Carine i Inspekcije. Zajedno se čude što je skoro sve danas poskupjelo

Totalno šokantan razvoj događaja

FOTO: Twitter

Drugi je dan otkad je eura u optjecaju u Hrvatskoj kao naša nova službena valuta, a problema je sve više. Iako se mjesecima naglašavalo kako neopravdanih poskupljenja ne bi smjelo biti, poskupljenja i zaokruživanja na više su svejedno primijećena. Na nizu tržnica su osvanule više cijene voća i povrća, u nemalom broju kafića poskupjela je kava, u nekim pekarama je povećana cijena kruha.

Kako javlja Dnevnik.hr, poskupio je i parking u svim zonama u Zagrebu. Tako je umjesto sadašnjih 12 kuna, sat vremena prve zone 12,06 kuna odnosno 1,60 eura.

Ista je i cijena javnih garaža u centru grada preko dana, 1,60 eura po satu. Parking u drugoj zoni sada je 5,27 kuna odnosno 0,70 eura. Donedavno je bio pet kuna.

Holding u studenom najavio poskupljenja, sad zaokružio na više

U Zagrebačkom Holdingu su krajem studenog održali konferenciju za medije na kojoj su najavili poskupljenja u 2023. i to parkinga i vode. Šef Holdinga Ivan Novaković tada je najavio da će se od 1. siječnja cijene parkiranja u garaži u centru grada izjednačiti s cijenama vanjskog parkinga u prvoj zoni, što iznosi 12 kuna po satu.

Najavio je da će nakon te promjene cijene u garažama Zagrebačkog holdinga bit će niže od cijena parkiranja u privatnim garažama. No, došao je 1. siječnja a s njim i euro, a cijene garaža te parkinga su zaokružene ne na 12 nego na 12,06 kuna.

Jednokratno razlika nije velika, ali će je oni koji često koriste parking u garažama zasigurno osjetiti. Dnevnik.hr je oko ovoga kontaktirao Holding i Grad, ali odgovor im još nije stigao.

Udruga za zaštitu potrošača: ‘Zovu nas cijeli dan’

Predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača Ana Knežević im je pak kazala kako građani zovu cijeli dan i žale se na zaokruživanje. “Svi su to sada tako napravili. Cijene u eurima zaokružili su na okruglo i u kunama je ispalo skuplje. Međutim, treba gledati cijene u eurima, a u kunama su one samo informativne”, kazala je.

“Ako su obećali da to neće činiti, sada su prekršili obećanje. Vlada nema mehanizme da to spriječi”, dodala je i ustvrdila da su je zvali ljudi iz različitih dijelova zemlje. Neki se žale da je kruh koji je donedavno bio sedam kuna sada jedan euro.

“Zvala me jedna gospođa da je kupila cigarete koje su prije koštale 29 kuna. Sada koštaju 3,90 eura što je 29,38 kuna. Svi zaokružuju. To je ono što smo mi govorili da se događalo u Italiji, Sloveniji itd”, kazala je.

Plenković na sastanku s nadležnima oko dizanja cijena

Dok se građani žale na zaokruživanje na više cijene u Vladi je održan jedan sastanak. Premijer Andrej Plenković objavio je kako je sazvao sastanak s nadležnim ministrima te predstavnicima Porezne uprave, Carinske uprave i Državnog inspektorata.

Razgovarali su, kako se pohvalio na Twitteru, o daljnjim aktivnostima kako bi “zaštitili potrošače od neopravdanog dizanja cijena.” Dodao je: “Uvođenje eura nije razlog za povećanje cijena roba i usluga.”

Filipovićev Etički kodeks trebao je pomoći sa svime

Inače, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja je, na čelu s ministrom Filipovićem, još u kolovozu objavilo kako planira spriječiti lov u mutnom pri uvođenju eura. Oni su tako predstavili Etički kodeks kojemu mogu pristupiti svi subjekti koji posluju u izravnom odnosu s potrošačima. Njegov cilj je transparentno uvođenje eura, a pristupanjem u Kodeks trgovci jamče da će “transparentno i pouzdano poslovati u procesu uvođenja eura.”

U praksi, radi se o on-line formularu putem kojega potpisnik deklarira da uvođenje eura neće zloupotrijebiti za neopravdano povećanje cijena. Zatim, da preračunavanje cijena raditi po fiksnom tečaju konverzije, da će dvojno iskazivati cijene te da će u prodajnom prostoru i na računima biti istaknut tečaj konverzije. Uglavnom, sve što je propisano i zakonima.