Ovo već postaje komedija. Nakon Sveučilišta, sad se protiv nove zgrade za meteorologe bore - Hrvati iz Kanade

Nadrealno pismo hrvatskih iseljenika u Kanadi objavio je Fakultet hrvatskih studija. U njemu pišu: 'Želi se upropastiti sve što je hrvatsko'

FOTO: Pixsell/Telegram

U nekoliko smo navrata već izvještavali o pobuni Sveučilišta u Zagrebu protiv izgradnje nove upravne zgrade Državnog hidrometeorološkog zavoda na Kampusu Borongaj. Meteorologe, koji su godinama radili u neadekvatnim uvjetima, iz trošnih i neprikladnih prostorija na Griču konačno je iselio prošlogodišnji zagrebački potres. Rješenje – koje je predviđeno i ugovorom DHMZ-a s državom i Urbanističkim planom uređenja Kampusa Borongaj – jest izgradnja nove DHMZ-ove zgrade na Kampusu Borongaj. Tome se sada, osim Sveučilišta, posve nadrealno opiru i hrvatski iseljenici u Kanadi.

Bune se protiv rušenja tri objekta na Kampusu u svrhu izgradnje nove DHMZ-ove zgrade. Rušenje tri objekta protiv kojeg se bune, istaknimo, predviđeno je već spomenutim Urbanističkim planom. O pobuni hrvatskih iseljenika u Kanadi na svojim je stranicama izvijestio Fakultet hrvatskih studija (FHS) koji bi meteorolozima, ako DHMZ ikad dobije svoju zgradu na Kampusu, trebao biti prvi susjed. “Ugledni hrvatski iseljenici”, kako stoji u objavi FHS-a, svoje su pismo adresirali na ministra graditeljstva Darka Horvata i od njega zatražili da spriječi “rušilačke namjere vlasti na Kampusu Borongaj”.

Optužbe na račun nove gradske vlasti

Pismo potpisuju Janko Perić, potpisan kao “federalni kanadski zastupnik od 1993. do 2004. godine”, te Vinko Grubišić, potpisan kao professor emeritus sa Sveučilišta Waterloo u Kanada i dopisni član HAZU. Rušenje triju zgrada, predviđeno Urbanističkim planom uređenja Kampusa Borongaj – donesenim još 2013. godine – prozivaju “nastojanjem sadašnje zagrebačke vlasti da se upropasti sve što je hrvatsko”.

Gospoda smatraju kako je u današnjoj Hrvatskoj Fakultet hrvatskih studija jedna od najznačajnijih kulturnih institucija na kojoj se poučava i predaje hrvatski jezik i kultura, “nepatvorena hrvatska povijest, utemeljena jedino na dokumentima i činjenicama, koja obuhvaća i povijest hrvatske emigracije”.

DHMZ-ova nova zgrada državi je jako bitna

Pa dramatično nastavljaju: “Kao da nekomu smeta proučavanje prošlosti i budućnosti onih Hrvata koji žive izvan Hrvatske i njihovih potomaka, koji su nesebično mogli i znali pomagati Hrvatskoj te promovirati njezine interese”. Za sve krive novu gradsku vlast, očito ne shvaćajući da je rušenje kojemu se protive definirano urbanističkim planom iz vremena kada je Tomislav Tomašević bio godinama udaljen od gradske vlasti. Pa tako pišu da nova gradska vlast “uništava sve hrvatske vrijednosti, pa tako nastoji uništiti i Fakultet hrvatskih studija”.

Urbanističkim planom iz 2013. predviđeno je rušenje triju građevina na zemljištu koje je Republika Hrvatska 2017. dodijelila DHMZ-u za izgradnju njihove nove zgrade. U jednoj od tih zgrada već djeluje dio DHMZ-a, jedna je derutni hangar, a u jednoj se nalazi manji dio prostorija Fakulteta hrvatskih studija. Inače, koliko je izgradnja nove DHMZ-ove zgrade važna za državu pokazuje podatak iz 20. rujna 2018., kada ga Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta uvrštava na listu strateških projekata RH.