Pala banda koja je zgrnula 150 milijuna eura na švercu goriva iz Hrvatske. U Italiji su imali 17 benzinskih pumpi

Akcija je provedena u koordinaciji europskog tužiteljstva i talijanskih vlasti

FOTO: Guardia di Finanza

U akciji europskog tužiteljstva i talijanskih vlasti blokirano je gotovo 150 milijuna eura ilegalne imovine kriminalne grupe koja je švercala gorivo iz Hrvatske i Slovenije. Gorivo i naftni derivati prevoženi su u Italiju, no između hrvatskih i slovenskih dobavljača te talijanskih kupaca funkcionirale su mnoge fiktivne firme. One su služile samo za umanjivanje poreza na dodanu vrijednost, te su članovi ove skupine na kraju uspijevali prodavati gorivo po iznimno povoljnim cijenama, šteteći tako konkurenciji. Utvrđeno je da je ponekad maloprodajna cijena bila jednaka nabavnoj.

U svakom slučaju, ova je skupina napravila golemi poremećaj na tržištu, a talijanski proračun oštetila za najmanje 90 milijuna eura. Utvrđeno je da je ovako nabavljeno gorivo prodavano na 17 benzinskih pumpi u talijanskim gradovima Parma, Piacenza, Reggio Emilia, Modena, Ferrara, Brescia, Lodi i Verona.

Novac skrivali u podu

U središtu afere nalazi se talijanska privatna tvrtka u čijim su uredima istražitelji uz pomoć službenih pasa pronašli skriven novac – kovčezi s gotovinom bili su u podu, ali su ih psi uspjeli nanjušiti. Istragom je obuhvaćena još jedna tvrtka te ukupno sedam osoba. Sve ostale firme koje su se spominjale u lancu preprodaje goriva nalazile su se samo na papiru. Služile su za umanjivanje poreznih obveza.

Tako je redovito bilo prikazivano da gorivo i naftni derivati koji su nabavljani u Hrvatskoj i Sloveniji najprije prodaju u Veliku Britaniju i Rumunjsku, da bi zatim dokumentacija stizala u Italiju. Istovremeno, natovarene cisterne, koje su istražitelji tajno nadzirali, prolazile su izravno iz Hrvatske i Slovenije u Italiju.

Višegodišnja istraga

Prve sumnje pojavile su se još 2019. iako se sada vjeruje da je ovaj lanac funkcionirao od 2016. godine. Tada su naime istražitelji uočili određene anomalije s maloprodajnim cijenama goriva koje je jedna tvrtka iz Parme istaknula na svojim benzinskim postajama. Cijene su bile gotovo jednake veleprodajnima. Kasnije će se ispostaviti da je iza te tvrtke stajalo cijeli lanac prevaranata, a ključne figure nalazile su se u Dubaiju, Miamiju i Napulju.

Istražitelji su ušli u trag čak 31 tvrtki koja se nalazila samo na papiru, a prevarantima su služile da umanjuju porez poslovnim obvezama koje uopće nisu postojale. Te tvrtke, utvrđeno je, nisu uredno ni prijavljivale porez, nisu imale tankove za skladištenje goriva, ni zaposlenike, ni cisterne, formalni vlasnici su im uglavnom bili beskućnici, a prihod im je nevjerojatno brzo rastao.

Za prijevoz goriva korištene su cisterne jedne hrvatske tvrtke, koju je, kako se sumnja, pod svojom kontrolom imao jedan od uhićenih članova zločinačke grupe. U ovom trenutku još nisu potvrđeni nazivi firmi koje su obuhvaćene ovom istragom. Telegram iz upućenih izvora doznaje da je gorivo nabavljano od nacionalnog distributera u Sloveniji, s kojim je povezana tvrtka od koje su naftni derivati nabavljani u Hrvatskoj.