Panama Papers: Kako je sin poznatog nacista organizirao sulude prevare

Nakon otkrića offshore piramide isplivala obiteljska priča ključnog aktera

U središtu skandala koji je izbio curenjem povjerljivih dokumenata iz odvjetničke firme Mossack Fonseca nalaze se dvojica partnera koji su u tridesetak godina od male odvjetničke tvrtke stvorili jedno od top imena offshore industrije i vjerojatno među prvima kojoj će se javiti pripadnici elita kada nešto žele skriti od očiju javnosti ili poreznih vlasti.

Jedan od njih, Jürgen Mossack, sin je nacista, a drugi, Ramon Fonseca, pripadnik je visokih društvenih krugova u Panami s dobrim političkim vezama. Kako su pokazali prvi izvještaji, jedan od suosnivača Jürgen Mossack rođen je 1948. u Njemačkoj, a djetinjstvo je proveo u Panami gdje je završio pravni fakultet.

Jurgen_Mossack

Njegov otac Erhard Mossack je s obitelji početkom 60-ih preselio u Latinsku Ameriku. Za vrijeme Drugog svjetskog rata, Erhard Mossack je bio nacistički oficir u Waffen SS-u, zloglasnoj borbenoj jedinici SS-a.

Adolf-Hitler

U dokumentima američkih vojno-obavještajnih službi stoji da je nakon rata Erhard Mossack navodno ponudio doušničke usluge američkoj vladi. Nakon preseljenja u Panamu, obavještajne usluge navodno je ponudio CIA-i za praćenje komunističkih aktivnosti na Kubi. Erhard Mossack se nakon dvadesetak godina u Panami sa suprugom vratio u München gdje je preminuo devedesetih godina.

Društveni ugled

Njegov sin Jürgen je nakon diplome proveo dvije godine u Londonu radeći kao odvjetnik, a u Panamu se vratio 1977. godine i pokrenuo vlastitu odvjetničku praksu. Odvjetnički ured Jürgena Mossacka postao je Mossack Fonseca tek 1986. godine, spajanjem s malom odvjetničkom tvrtkom Ramona Fonsece. Od tada, tvrtka je narasla na petstotinjak zaposlenika u četrdesetak ureda po cijelom svijetu, smještenih u državama s vrlo labavom poreznom regulativom. Za ovakav eksponencijalni rast zaslužna je specijalizacija za stvaranje poreznih utočišta bogatim klijentima i čuvanje njihovih financijskih tajni.

Romano Fonseca je uz pravničku, stekao i diplomu prestižne škole London School of Economics i utjecajna je politička ličnost u Panami. Visokopozicionirani je član stranke Panameñista Party, treće po veličini stranke u zemlji, a 2014. godine kada je na predsjedničkim izborima izabran njegov stranački kolega Juan Carlos Varela, Fonseca je imenovan za njegova savjetnika. S tog se mjesta povukao zbog pojavljivanja imena brazilske podružnice Mossack Fonsece u korupcijskoj aferi u brazilskoj državnoj naftnoj kompaniji Petrobras.

Sousnivači negiraju svaku odgovornost za tvrtke koje osnivaju za klijente. “Posvećeni smo stvaranju legalnih struktura koje prodajemo posrednicima poput banaka, odvjetnika i fondova, a oni imaju svoje klijente koje mi ne poznajemo”, kazao je Fonseca, tvrdeći da odvjetnički ured nije odgovoran za ilegalne aktivnosti tih kompanija.

Poslovni uspon

Uspon male odvjetničke tvrtke počeo je 1987. godine, kada je Mossack Fonseca otvorila prvu podružnicu, onu na Britanskim Djevičanskim otocima. U toj je zemlji donesena regulativa koja omogućuje jednostavnu registraciju offshore tvrtki, bez obveze javnog objavljivanja imena vlasnika i direktora. Mossack Fonseca je među prvim odvjetničkim firmama koje su iz Paname otišla na Britanske Djevičanske otoke.

View of a sign outside the building where Panama-based Mossack Fonseca law firm offices are in Panama City, on April 4, 2016. A massive leak -coming from Mossack Fonseca- of 11.5 million tax documents on Sunday exposed the secret offshore dealings of aides to Russian president Vladimir Putin, world leaders and celebrities including Barcelona forward Lionel Messi. An investigation into the documents by more than 100 media groups, described as one of the largest such probes in history, revealed the hidden offshore dealings in the assets of around 140 political figures -- including 12 current or former heads of states. AFP PHOTO/ Rodrigo ARANGUA / AFP / RODRIGO ARANGUA
AFP PHOTO/ Rodrigo ARANGUA / AFP / RODRIGO ARANGUA AFP

Upravo je na Djevičanskim otocima registrirano oko 40 posto svih offshore kompanija na svijetu. Sama Panama ima više od 350.000 registriranih tvrtki, što je treći najveći broj u svijetu poslije Hong Konga i Djevičanskih otoka. Čak 11,5 milijuna dokumenata podataka koji su navodno od anonimnog izvora stigli na adresu njemačkog lista Süddeutsche Zeitung, koje je podijelio s Međunarodnim konzorcijem istraživačkih novinara (ICIJ), otkrivaju da je odvjetnička firma Mossack Fonseca od 1977. godine osnovala ukupno 214.488 offshore poduzeća povezanih s 14.153 klijenta u 200 zemalja. Od toga, pola ih je, oko 113.000 registrirano na Djevičanskim otocima.

Na internetskim stranica tvrtke navodi se kako odvjetničko društvo nudi pravne usluge u državama sa statusom poreznih oaza – Belize, Nizozemska, Hong Kong, Sejšeli, Samoa, Britanski Djevičanski otoci, Velika Britanija, Malta, Cipar, Panama, Bahami, Kostarika i američke savezne države Nevada i Wyoming.

Prema dokumentima, na listi njihovih klijenata nalaze se zvučna imena poput premijera Islanda Sigmundura Gunnlaugssona, zatim Iana Camerona, oca britanskog premijera Davida Camerona, članova obitelji čelnika kineske Komunističke partije, niz osoba bliskih ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, čelnici FIFA-e i UEFA-e, navodno i Michel Platini, nogometaša Lionela Messija, ukrajinskog predsjednika Petra Porošenka, kralja Saudijske Arabije i sirijskog predsjednika Bašara al-Asada. Svi su oni preko ništa manje zvučne liste banaka koju čine HSBC, UBS, Credit Suisse, Deutsche Bank ili drugih financijskih posrednika, angažirali Mossack Fonsecu za osnivanje istovrsnih odnosno tzv. shell kompanija.

Iako same po sebi nisu nezakonite, pravni okvir u poreznim oazama omogućuje stranim fizičkim i pravnim osobama osnivanje poduzeća uz niske troškove poslovanja, male ili gotovo nikakve porezne troškove i visoku razinu diskrecije, pa se offshore kompanije često koriste za izbjegavanje plaćanja poreznih obveza, prikrivanje vlasništva i pranje novca. Zbog odredbi o tajnosti rado ih koriste teroristi i druge kriminalne organizacije.

Terorizam i mafija

Prema nekim procjenama, oko osam posto svjetskog bogatstva, a Gabriel Zucman s kalifornijskog sveučilišta Berkeley i stručnjak za porezne oaze kaže da je riječ o oko 7,6 trilijuna dolara, stoji na offshore računima i većina tih transakcija je napravljena u skladu sa zakonom. Ipak ovi dokumenti pokazuju da banke i odvjetnička društva često ne poštuju regulativu koja se odnosi na obvezne provjere svojih klijenata.

Picassove Žene iz Alžira 1997. prodane su za 12 milijuna dolara
Picassove Žene iz Alžira 1997. prodane su za 12 milijuna dolara
christie's

Mossack Fonseca svoje prste ima na međunarodnom tržištu umjetnina, trgovanju dijamantima u Africi i raznim drugim poslovima u kojima se traži visoka razina diskrecije koja istražiteljima i poreznim vlastima praćenje tijeka novca čini nemogućim.

Dionice na donosioca

Specijalitet Mossack Fonsece je poslovanje s dionicama na donosioca, koje nisu registrirane na ime nego na njima piše da je njihov vlasnik osoba koja ih posjeduje, a vlasništvo nije registrirano nigdje drugdje. Ova vrsta dionica je u dosta zemalja koje su centri offshore poslovanja zabranjena zbog velikog prostora za malverzacije, ali ne i u Panami ili na Bahamima, gdje također posluje Mossack Fonseca.

Upravo tamo je registriran offshore investicijski fond oca britanskog premijera Davida Camerona, Blairmore Holdings, čime je izbjegnuto plaćanje poreza u Velikoj Britaniji, a fond je upotrebom dionica na donosioca štitio privatnost klijenata. Premijer David Cameron je u obraćanju javnosti povodom izbijanja skandala kazao da fond nije registriran u poreznoj oazi s ciljem izbjegavanja plaćanja poreza nego zbog klijenata koji su htjeli ulagati u dionice i kompanije s denominacijom u dolarima.

Sredinom 90-ih godina tvrtka je u suradnji s vladom male otočke države Niue u južnom Pacifiku pomogla u pripremanju regulative zbog koje je državica postala magnet za offshore kompanije, a s vladom su potpisali ugovor na 20 godina za ekskluzivna prava na registraciju offshore tvrtki.

Pranje novca?

Kako ističe ICIJ, Niue je registraciju omogućio na kineskom i ćiriličnom pismu za privlačenje kineskih i ruskih klijenata. Nakon što je američki State Department doveo u pitanje neobični aranžman vlade i odvjetničke firme i upozorio da je Niue postao centar za pranje novca, a međuvladina organizacija za sprječavanje pranja novca Financial Task Force stavila Niue na crnu listu i zaprijetila sankcijama, dogovoru s Mossack Fonsecom došao je kraj.

No do tada odvjetnička je firma već imala uhodani offshore biznis koji će se raspetljavati još mjesecima. Mossack Fonseca svoje prste ima na međunarodnom tržištu umjetnina, trgovanju dijamantima u Africi i raznim drugim transakcijama u kojima se traži visoka razina diskrecije. Primjerice, spominju se u sporu oko slike talijanskog slikara Amadea Modiglianija čiji se radovi prodaju i za 170 milijuna dolara, a preko njih je registrirana tvrtka unuke Pabla Picassa, Marine Ruiz-Picasso.