Plenković folira. Uvođenje eura nije bitno povisilo cijene, samo je pripomoglo da Hrvati shvate koliko su siromašni

Poskupljenja nakon uvođenja eura podijelila su hrvatsku javnost u dva tabora

FOTO: Pixsell

Euro je do kraja ogolio jalovi i promašeni ideološki koncept nastao početkom devedesetih godina prošloga stoljeća prema kojemu je država sama sebi svrha, a ne efikasan servis građana. Velik dio biračkoga tijela HDZ-a žali za kunom ponajviše zbog izgubljene iluzije da će država i partija kad-tad tiskati i distribuirati kune u potrebnim količinama i tako donijeti sreću i prosperitet svima.

Hrvatska javnost se u protekla dva tjedna podijelila u dva tabora koja vrlo različito gledaju na uzroke povećanja cijena roba i usluga nakon što je euro i formalno postao nacionalna valuta. Prvi tabor isključivu krivnju za recentna poskupljenja vidi u gramzivosti trgovaca koji su uvođenje eura iskoristili za povećanje svojih cijena, a predvodi ga osobno sam premijer Andrej Plenković.

Drugi pak tabor upozorava na notornu činjenicu da je hrvatska državna, lokalna i društvena nadgradnja jednostavno preskupa za slabašno gospodarstvo te da je uvođenje eura samo olakšalo usporedbu hrvatskih i europskih cijena, a time i cijenu neefikasne i glomazne države.

Hrvatska godišnja stopa inflacije u studenome je iznosila rekordnih 13,5 posto, dok je u eurozoni ona smanjena s listopadskih 10,6 posto na 10,1 posto. U narednome tjednu Državni zavod za statistiku objavit će kretanje potrošačkih cijena u prosincu pa ćemo imati prilike saznati što se stvarno događalo s cijenama neposredno prije uvođenja eura.

Plenkovićevi problemi ne mogu se riješiti zastrašivanjem poduzetnika

Ako je hrvatska godišnja stopa inflacije nastavila ubrzanje, a ona u eurozoni usporavanje, onda premijer Plenković ima problem koji sigurno neće moći riješiti do sada neviđenim zastrašivanjem trgovaca i ostalih poduzetnika. Cijene sirove nafte i prirodnoga plina pale su na razine na kojima su bile prije početka ruske invazije na Ukrajinu, čak je i tečaj eura u odnosu na američki dolar svega nekoliko centi ispod tečaja u siječnju prošle godine tako da je alibi “uvezene inflacije” preko skupih energenta i slaboga eura odavno potrošen.

Hrvatska zahuktala inflacija ušla je u svoj vlastiti ritam, a koliko su tome svojim neradom ili pogrešnim odlukama pomogle hrvatska Vlada i HNB vrijedno je razmatranja. Bio sam među rijetkima koji su još prošloga ljeta upozoravali da se hrvatska izvršna i monetarna vlast bore protiv inflacije povećanjem ponude novca i smanjivanjem njegove cijene te da to nikako ne može završiti dobro. Sada kada je rezultat takve inovativne politike, i to u svjetskim razmjerima, došao na naplatu, premijer Plenković traži spas u tome da na “teren” pošalje trupe Državnoga inspektorata.

Vladin popis artikala je ridikulozan

Novi doprinos borbi protiv inflacije trebalo bi dati i redovno dvotjedno popisivanje maloprodajnih cijena za 80 artikala u deset najvećih trgovačkih lanaca. Budući da se na tom popisu nalaze i artikli poput “Paste za zube” i “Tekućega sapuna, s pumpicom”, a da ti kao i mnogi drugi artikli s toga popisa imaju velike raspone u cijenama ovisne o robnoj marki proizvođača, postavlja se pitanje hoće li Vlada voditi računa samo o maloprodajnoj cijeni najjeftinijeg “Tekućega sapuna, s pumpicom” ili o svih dvadesetak njegovih vrsta i podvrsta? I što će se na kraju dogoditi trgovcu, distributeru ili proizvođaču koji smogne hrabrosti i odluči poskupiti neki od svojih “Tekućih sapuna, s pumpicom”?

Ridikulozan popis artikala samo je još jedan propagandni manevar Banskih dvora koji bi trebao poslužiti kao dokaz uspješne politike Vlade i njene borbe protiv inflacije i povišenja cijena svakodnevnih potrepština. Eurostat je prognozirao da će godišnja inflacija u eurozoni u prosincu prošle godine biti 9,2 posto, rekordnih 10,6 posto zabilježeno je u listopadu, tako da je malo vjerojatno da će hrvatske cijene u veljači i ožujku nastaviti i dalje rasti po novim rekordnim godišnjim stopama. Vlada će smirivanje inflacije pripisati svojoj odlučnosti u provođenju administrativne i inspekcijske kontrole poduzetnika, eufemizam za grubo zastrašivanje trgovaca, i prije spomenutom besmislenom popisu cijena artikala.

Rast plaća i mirovina nije platio inflaciju

Godišnja stopa inflacije dostigla je svoj maksimum u prosincu prošle ili će se to dogoditi u siječnju ove godine. Porast plaća i mirovina nije pratio, i još uvijek ne prati rast cijena i životnih troškova. Cijene sirove nafte i prirodnoga plina su u silaznome trendu, a budući da je euro u zadnjim mjesecima ojačao u odnosu na dolar rezultat toga vidljiv je i u Europi.

Uvođenje eura učinilo je hrvatske cijene vrlo lako usporedivima čak i svima onima koji nisu vični matematičkim operacijama množenja i dijeljenja. Lokalni trgovački lanci suočeni su i s konkurencijom sestrinskih lanaca u susjednim državama, ponajviše onih u Sloveniji.

Polovica Hrvata živi na 45 minuta od jeftinijih trgovina

U Hrvatskoj polovina svih građana živi i radi najviše na 45 minuta udaljenosti od slovenskih trgovina, a onoj drugoj polovini isto toliko su udaljeni trgovački centri u Mađarskoj, Srbiji ili Bosni i Hercegovini. Prevelike razlike u maloprodajnim cijenama na tako malim udaljenostima uvijek rezultiraju povećanjem prekograničnih kupovina.

Sve navedeno upućuje na smirivanje inflacije u narednim mjesecima, a cijela ova galama oko povećanja cijena zamaglila je ključno pitanje: “Zašto su maloprodajne cijene u lokalnim trgovačkim lancima više od cijena u istim tim lancima u drugim europskim državama?”

Hrvatska je rekorder u ubiranju poreza

Porezna uprava bila je u pravu kada je prošle nedjelje javnosti odaslala priopćenje u kome je ustvrdila da je na neke artikle koji su u Sloveniji jeftiniji PDV u Hrvatskoj manji od slovenskoga. Ali je u tome priopćenju zaboravila pripomenuti da je Hrvatska uz Švedsku europski rekorder u udjelu prihoda od poreza na potrošnju u BDP-u i da je to najvažniji razlog relativne i apsolutne skupoće roba i usluga u Hrvatskoj.

Drugi razlog je u mnogim segmentima deformirano tržište na kojem realni monopoli, oligopoli i karteli posluju uz blagoslov hrvatskih regulatornih tijela. Uvođenje eura nije cijene učinilo značajno višima, a građane siromašnijima, ono je samo pripomoglo realnom sagledavanju kupovne (ne)moći velike većine hrvatskih građana. Tri desetljeća kune bila su i tri desetljeća preskupe i preglomazne države, položajne i/ili partijske rente i rubnoga siromaštva značajnoga dijela stanovništva.

Euro je do kraja ogolio taj jalovi i promašeni ideološki koncept nastao početkom devedesetih godina prošloga stoljeća prema kojemu je država sama sebi svrha, a ne efikasan servis građana. Velik dio biračkoga tijela HDZ-a zbog toga i žali za kunom, ne toliko kao poveznicom s njenom neslavnom prethodnicom, već ponajviše zbog izgubljene iluzije da će država i partija kad-tad tiskati i distribuirati kune u potrebnim količinama i tako donijeti sreću i prosperitet svima.