Plenković i dalje uvjerava: 'Letjelica je bila naoružana'

Plenković je kontrirao šefu NATO-a Jensu Stoltenbergu

Premijer Andrej Plenković danas je posjetio francuski nosač zrakoplova “Charles de Gaulle”, koji se od početka rata u Ukrajini nalazi u Sredozemlju. S tog nosača su poletjeli francuski zrakoplovi koji su u subotu i danas nadzirali hrvatski zračni prostor nakon pada sovjetskog drona u Zagrebu.

Plenković se nakon posjeta nosaču u Banskim dvorima sastao s članovima vladajuće koalicije i zatim se obratio medijima. Kazao je kako je prelet francuskih zrakoplova poruka o solidarnosti i sigurnosti. Rekao je i da će sutra u Hrvatsku stići i dva američka zrakoplova F-16, koji će ostati nekoliko dana, te da je to dokaz o “tijesnoj komunikacije Hrvatske sa svojim saveznicima”.

‘Nije bila unarmed, bila je naoružana’

A potom je još jednom komentirao dron koji se srušio u Zagrebu. Rekao je da je koalicijske partnere izvijestio o istrazi te poručio: “Ta letjelica koja je pala u četvrtak, s obzirom na to da ima jako puno konfuzije moramo otklanjati sve dezinformacije, bila je naoružana. Dakle, nije bila ‘unarmed’, bila je naoružana. To znamo sada, to se nije znalo u četvrtak navečer, možda se nije znalo u petak, ali zna se sada”, kazao je Plenković pokazavši sliku eksploziva izvučenog s drona.

Plenković direktno kontrira šefu NATO-a Jensu Stoltenbergu koji je ranije danas rekao da dron nije bio naoružan.

Nadležne službe rade kako bi utvrdile o kojem se tipu bombe radi, kazao je Plenković pa ponovio kako ima puno “konfabulacija u eteru”, pa je zato pokazao slike tragova eksploziva da ih otkloni. “Bio sam u našem središtu za motrenje i navođenje, gdje se objedinjuju svi podaci naših radarskih sustava, kako bi se osobno uvjerio kako to sve izgleda na radarima, što se vidi što se ne vidi, prije odlaska u Madrid i Torehorn”, rekao je premijer.

‘Nikakvu obavijest nismo dobili’

“Nikakvu obavijest nismo dobili prije ulaska te letjelice u naš zračni prostor”, ponovno je naglasio Plenković dodavši da se intenzivno radi na utvrđivanju zašto je i kako letjelica došla u Zagreb. “Je li bila pogreška, sabotaža ili je li bilo neke namjere. To treba utvrditi istraga”, rekao je.

Plenković je rekao da je sreća što nije bilo žrtava i da je letjelica udarila u zemlju, a ne asfalt. “Neka javnost zna što se dogodilo”, rekao je. Kazao je i kako će se još više ulagati u Hrvatsku vojsku i protuzračne sustave. “To nije iznimka, to je pravilo nakon 24. veljače”, ustvrdio je premijer.

Na pitanje kako to da NATO i Stoltenberg nemaju informaciju da je dron bio naoružan, Plenković je odgovorio: “Ne znam, nije mi to poznato. Ne znam zašto je uopće glavni tajnik NATO-a odgovarao na pitanje ako nije imao posljednju informaciju. Mi smo našeg veleposlanika Nobila zamolili da ode do njega i njegovom kabinetu kaže što je novo”, kazao je Plenković.

‘Možda Stoltenberg ima stare informacije’

Plenkovića je nakratko prekinulo probijanje zvučnog zida francuskih i hrvatskih zrakoplova koji nadlijeću hrvatski zračni prostor, pa je nastavio: “Mi iz dana u dan znamo sve više o tome što se dogodilo. Možda je Stoltenbergova informacija ostala od nekog brifinga od prije nekoliko dana. Želimo da suradnja s NATO-om bude detaljna, otvorena i transparentna te ćemo s današnjim saznanjima napisati novo pismo da obavijestimo njega i druge partnere o svim poduzetim radnjama”, kazao je.

Ponovio je da će američki F-16 dati potporu i rekao da je šef diplomacije SAD-a Antony Blinken zabrinut zbog pada drona u Zagrebu. “Oni žele pomoći”, rekao je. Na pitanje ima li novih informacija iz Mađarske i hoće li se mijenjati procedura unutar HRZ-a zbog nedobivanja informacija o dronu, Plenković je odgovorio: “Ne, ne, ne. Ja sam isto naučio jako punoj o toj temi, jer nije tema s kojom se bavimo svakodnevno.”

Zatim je pojasnio. “Radari koji postoje promatraju određeni zračni prostor. Radari koje Hrvatska ima promatraju i šire od našeg teritorija i podatke koje imamo šaljemo u Torehorn (op.a središte NATO-a u Španjolskoj), i Mađarska i Rumunjska i druge zemlje. Važna je ta komunikacija. Ovaj put se dogodilo što se dogodilo i svi zajedno moramo izvući pouke. Procedure su jasne, ali ovaj događaj zahtjeva veću budnost svih koji se bave ovom temom”, rekao je i dodao da se nije čuo s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.

‘Aladrović za sada ostaje ministar’

Plenković je komentirao i posjet trojice premijera EU-a Kijevu. “Mislim da je to dobro. Svaka politička poruka, snažna solidarnost s Ukrajinom je nešto što treba pozdraviti”, naglasio je premijer pa se osvrnuo i na domaće teme.

Na pitanje ostaje li Josip Aladrović ministar nakon što je USKOK otvorio istragu protiv njega, Plenković je kratko odgovorio: “Zasad da.” Na dodatno pitanje što otvaranje istrage govori o Plenkovićevom povjerenju prema DORH-u i USKOK-u, kazao je:

“Zašto bi to bilo međusobno povezano? Ovo je sada rješenje o istrazi, a treba još jako puno radnji provesti da dođemo do faze da sud potvrđuje optužnicu protiv nekoga. Onda možemo govoriti što ćemo dalje. To nije vezano. Da smo htjeli da se istraga ne pokrene ne bismo skinuli imunitet, a mi smo napravili obrnuto.”

‘DORH bi trebao otkriti tko je Bezuku isprao mozak’

Plenković je, na pitanje je su li ga iznenadili navodi da se u ovoj priči oko Aladrovića spominju bivši ministar Darko Horvat i nekadašnji državni tajnik Damir Juzbašić, poručio: “Ne znam, nisam čitao. Imao sam puno drugih stvari ne znam što piše. Ono što je u ovom slučaju, ali to sam već rekao nakon uhićenja Horvata, ta jedna besprizorna praksa puštanja informacija u javnost, koje u određenim fazama postupka ne može imati nitko drugi nego oni koji ga vode je nešto što je politički neprihvatljivo i sramotno”, poručio je.

Kazao je da je bilo takvih slučajeva i u prošlosti. “Puno poštovanje neovisnosti DORH-a, USKOK-a i policije i sudstva, ali te neke igre, vidjet ćemo sutra hoće li biti sutra u medijima nekih poruka, pa ćemo onda to komentirati. Meni se to ne sviđa i ne doprinosi povjerenju u ta tijela”, kazao je pa poručio:

“Dok se ne otkrije kako je Bezuk došao ovdje pucati u Banske dvore vrlo vjerojatno da napravi atentat na predsjednika Vlade, a još ne znamo tko je tom dečku od 22 godine isprao mozak. To je za mene u ovakvim sigurnosnim okolnostima prioritet broj jedan za DORH. Puno važniji od ovakvih kaznenih djela, koja su bitna, ali ne bitna kao to. Kada se tamo napravi progres onda neka puštaju u medije što god hoće.” Plenković je rekao da ima još takvih slučajeva, ali nije htio ići u detalje.