Lukav Plenkovićev potez: Anušić je imao šanse preuzeti HDZ, sad će biti ministar kratkog roka trajanja

Anušić će biti ministar tek nekoliko mjeseci, a poslije izbora - tko zna

FOTO: Pixsell

U slučaju HDZ-ovog poraza, Anušić bi, nema sumnje, bio ili čovjek koji će naslijediti Plenkovića ili onaj čiji bi se stav o Plenkovićevom nasljedniku slušao u tišini. Međutim, Anušić je od danas jedan od najbližih premijerovih suradnika. Plenkovićev poraz je od danas i Anušićev poraz

U politički nezgodnoj situaciji, za razliku od mnogih sličnih dosad, Andrej Plenković je ovaj put reagirao vrhunski. Ministra koji je izazvao prometnu nesreću sa smrtnom posljedicom smijenio je istog dana. Samo dva dana kasnije već je imao prijedlog za novog ministra. I – najvažnije – s Ivanom Anušićem odigrao je trostruko snažnu kartu.

Prvo, uspješni osječko-baranjski župan sigurno neće biti jedna od najslabijih karika u Vladinom lancu, kao što je to bio Mario Banožić. Teško je, naravno, prognozirati što sve u narednih nekoliko mjeseci može čekati Anušića i kako će on na te izazove reagirati. Ali je još teže pretpostaviti da će se u javnosti pojaviti informacija da je predavao o e-mailu kako novom i revolucionarnom sredstvu komuniciranja ili da će preko APN zatražiti rješavanje vlastitog, ministarskog stambenog pitanja.

Zbijanje stranačkih redova

Ulaskom Anušića u Vladu, pa još na potpredsjedničko mjesto, Plenković je postigao ravnotežu u stranci na samom ulasku u superizbornu godinu. Zadržao je na visokoj poziciji nekoga iz Slavonije, s tim da ministar s istoka sad nije do ulaska u Vladu anonimni Banožić, nego najmoćniji HDZ-ovac iz tog dijela Hrvatske.

I još mnogo važnije – Anušića je, kao najžešćeg unutarstranačkog kritičara, čvrsto vezao uz sebe i uz uspjeh svoje Vlade. Anušićeve kritike kadrovske politike, koalicije sa SDSS-om ili borbe protiv svinjske gripe odjednom prestaju biti problem za HDZ ususret izborima. Stranački redovi su zbijeni i, pod vodstvom premijera, maršira se po treći mandat.

Rast akcija Domovinskog pokreta

Nakon Andreja Plenkovića, drugi dobitnik ulaska Anušića u Vladu je, sasvim sigurno, Domovinski pokret Ivana Penave. Vrijednosna platforma te stranke se, naime, prilično poklapa s onim za što se Anušić zalagao – pogotovo u kritici koalicije HDZ-a i SDSS-a. Sad je i Anušić u koaliciji sa SDSS-om.

Nije teško zamisliti da bi birači desnice u Slavoniji, kojima također ne liježe dobro koalicija s najvećom strankom srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj, svoj glas možda dali listi koju bi predvodio župan Anušić, jer bi u njemu vidjeli simbol onoga što HDZ može biti – nakon Plenkovića. Sad, kad će za Anušića u Saboru glasati i zastupnici SDSS-a, jasno je da Domovinskom pokretu (a i koaliciji Mosta i Suverenista, samo što je u Slavoniji ipak tvrđava Penavine stranke) – rastu akcije.

Zatopljenje s Milanovićem?

I to je razlog radi kojeg je teško reći da je ovo zbijanje redova u vrhu HDZ-a korisno za samu stranku. Svakako u izbore nije dobro ići kao raštiman orkestar, s glasovima suprotstavljenim oko ključnih pitanja, no ta vrsta kritike bi se u predizborno vrijeme vrlo vjerojatno ionako primirila. Ulazak osječkog buntovnika u sam vrh vlasti, pak, mogla bi djelovati na birače kao komad realne politike koji je malo teže progutati.

Pitanje je i što će ovo značiti za odnos ministra obrane i predsjednika države. Gotovo je nezamislivo da bi on mogao biti gori od onog kakvog su “gajili” Banožić i Zoran Milanović, ali s obzirom na to da sve ključne poteze s Vladine strane i dalje povlači Plenković, teško da bi mogao biti baš značajno bolji. No, tko zna, Anušić i Milanović dosad nisu imali nikakvih sukoba i nije isključeno da odnosi na vrhu obrambenog sustava ipak budu barem nešto malo manje hladni.

Ministar s kratkim rokom trajanja

U cijeloj priči, dakako, postoji i jasan politički gubitnik. Paradoksalno, radi se o čovjeku koji će jedini značajno napredovati u karijeri. S mjesta jednog od 20 župana u Hrvatskoj Anušić će postati potpredsjednik Vlade i ministar obrane. Njegova politička moć će, dakle, značajno porasti.

Ali, na određeno i ne predugo vrijeme. Izbori se, naime, moraju održati najkasnije do rujna 2024. godine, što znači da će Anušić biti ministar u punom značenju te riječi maksimalno sedam-osam mjeseci (nakon raspuštanja Sabora Vlada će nekoliko tjedana biti tehnička, bez pravih ovlasti). Hoće li u slučaju da HDZ formira novu Vladu Anušić i dalje biti u igri za visoku funkciju – tko zna?

Tvoj poraz je i moj poraz

Prilično je jasno da nakon danas, međutim, Anušić gubi startnu poziciju koju je imao u slučaju da HDZ – izgubi. Kao čelnik stranke u županiji u kojoj su po prvi put od samostalnosti osvojili i njen centar, Osijek, i kao potpredsjednik HDZ-a koji je u više navrata otvoreno kritizirao i neke strateške Plenkovićeve poteze – Anušić je do danas imao vrlo čvrsto tlo pod nogama.

U slučaju HDZ-ovog poraza, Anušić bi, nema sumnje, bio ili čovjek koji će naslijediti Plenkovića ili onaj čiji bi se stav o Plenkovićevom nasljedniku slušao u tišini. Međutim, Anušić je od danas jedan od najbližih premijerovih suradnika. Plenkovićev poraz je od danas i Anušićev poraz. I ne samo to, ulaskom u Vladu novi ministar obrane gubi iz ruku i upravljač u Osječko-baranjskoj županiji. Koliko je realno da se za njega vrati ako HDZ izgubi parlamentarne izbore?

Ponuda koju nije bilo lako odbiti

Jasno, Anušiću nije bilo lako odbiti ponudu koju mu je Plenković stavio na stol. Morao bi, vrlo vjerojatno, javno objasniti zbog čega je, samo nekoliko mjeseci pred izbore, okrenuo leđa stranci, Vladi i, u krajnjoj liniji, hrvatskoj vojsci. Taj odgovor bi vrlo vjerojatno implicirao i direktniji sukob s premijerom od svih dosadašnjih.

Točno onakav kakav je Anušić dosad uspijevao izbjegavati. Politika povremene kritike i izbjegavanja frontalnog sukoba, međutim, uvijek ima svoju krajnju točku. To je za Anušića bila ova današnja, kad su na stolu ostale samo dvije opcije – ili s Plenkovićem ili direktno protiv njega. Odluka, ipak, nije iznenađujuća.