Plenković: ‘Ministar Beroš rekao je sve o slučaju Mirele Čavajde. Nemam što dodati’

Plenković je kazao kako se nikome 'ne može oduzeti pravo na priziv savjesti'

FOTO: Screenshot Dnevnik.hr

Premijer Andrej Plenković se, nakon sjednice Predsjedništva i Nacionalnog vijeća HDZ-a u Zagrebu, osvrnuo na svoj jučerašnji posjet Ukrajini, koji je, kaže, prošao jako dobro. Plenković je rekao da će Hrvatska nastavljati pomagati Ukrajini te da su u Kijevu razgovarali i o hrvatskom državljaninu, kojeg su Rusi zarobili u Ukrajini.

Volodimir Zelenski je upoznat s tim slučajem i zatražio je od svog ministra vanjskih poslova da preuzme daljnje aktivnosti i komunikaciju i oni će nam biti od pomoći. Kada će biti novih informacija, o tome ćemo vas izvijestiti”, rekao je Plenković, a na pitanje hoće li stupiti u kontakt s Rusima, kazao je: “Razgovarat ćemo za sada s ukrajinskom stranom, vidjeti što se može, a ostalo ćemo prepustiti Ministarstvu vanjskih poslova.”

Na pitanje postoji li mogućnost da naši diplomati sjednu za stol s Rusima i razgovoraju o zarobljenom Hrvatu, Plenković je rekao: “Mi imamo veleposlanstvo u Moskvi, a imaju i oni u Zagrebu. Što bi smo trebali? Dijalog postoji stalno. Da smo prekinuli diplomatske odnose vjerojatno bi bilo teže.”

‘Baš smo htjeli u Kijev doći 8. svibnja’

Plenković se osvrnuo na svoj posjet Ukrajini ustvrdivši kako je bio “pažljivo planiran” i da je to njegov “treći posjet u deset mjeseci”. “Naša podrška kao Vlade i naroda je očita i vidljiva, solidarnost, suosjećanje, razumijevanje za situaciju u kojoj se Ukrajina nalazi i to dobro razumiju predsjednik Zelenski, premijer Šmihal i svi naši sugovornici. Mi smo baš htjeli tamo doći 8. svibnja. Nije bilo svejedno kakvu poruku upućujemo i kada, jer oni znaju da je Hrvatska prijatelj Ukrajini i znaju kakvi su naši stavovi i to cijene, a to je i ponovio Zelenski”, rekao je Plenković.

Premijer je posjetio i Irpin i Buču kazavši kako je udaljenost između tih naselja i Kijeva usporediva s udaljenosti Velike Gorice i Zaprešića od Zagreba. “To je neposredna blizina glavnom gradu. Razaranja u Irpinu su nevjerojatna. Nema tu vojnih meta to su bile stambene zgrade koje su ruske snage razrušile i zapalile. U Buči je bila okupacija i tu su se dogodili brutalni, nestvarni zločini. Ubijeno je 400 civila bez povoda”, kazao je Plenković i nastavio:

“Njihova tijela su ležala na cesti nekoliko tjedana. Pokazali su nam masovnu grobnicu u dvorište crkve u Buči. Takav zločin nad civilnim stanovništvom je zastrašujuć i podsjeća na neke situacije u Domovinskom ratu. Za krajnju osudu, neprihvatljiv. Teško je zamisliti da se takvo nešto događa 2022. na europskom teritoriju… Rusija je pogazila sve vrijednosti na kojima počiva međunarodni poredak i na kojima su svi temelji međunarodnog prava.”

‘Nisam optimist, nego realist’

Plenković je komentirao današnji govor Vladimira Putina na obilježavanju Dana pobjede. “Nisam imao vremena čuti njegov govor. Ne bi ga komentirao. Nije na meni da kvalificiram nijanse ili tonove govora. Bilo bi dobro da se ruske snage iz Ukrajine povuku, onda bi to cijenio. Treba gledati što se zbiva na terenu, a manje prognoze analitičara. Nema nijednog analitičara koji može precizno prognozirati scenarije”, rekao je premijer.

Premijer je na pitanje oko sazivanja Vijeća za nacionalnu sigurnost, koju je zatražio predsjednik Zoran Milanović, rekao da će na to “odgovoriti kad procijene da je vrijeme”. Rekao je i kako od Kijeva očekuje pisano izvješće o padu drona u Zagreb. “Oni kažu da dron nisu lansirali oni”, kazao je.

Osvrnuo se i na situaciju u BiH te kazao kako nije istina da je Ursula von der Leyen trebala posjetiti Mostar. “HNS BiH je odlučio sudjelovati u izborima. Hrvati trebaju birati svoje predstavnike i zato to želimo učiniti kroz dijalog, a ne kroz otuđivanje partnera i Bošnjaka. Ne može jedna strana nametnuti nova rješenja”, rekao je Plenković dodavši kako su u Vladi frustrirani zbog situacije u BiH. “Nisam optimist, ja sam realist. Hrvati u BiH su nerijetko žrtve izbornog inženjeringa i ne smiju oni postati krivci za nekakvu nestabilnost. To se ne smije dogoditi.”

‘Svaka suvišna izjava bila bi pogrešna’

Plenković je komentirao i slučaj Mirele Čavajde i izjave ministra zdravstva Vilija Beroša da se Čavajda “trebala njemu javiti”. “To je osjetljiv slučaj. Mislim da je ministar rekao zaista sve, nemam što dodati. Ne bih se lovio za njegovu izjavu, mislim da struka mora biti u prvom planu”, rekao je Plenković dodavši kako Vlada “u ovom trenutku nema namjeru mijenjati Zakon o pobačaju”.

Ustvrdio je kako je Ustavni sud čekao da donese odluku 27 godina. “Okvir koji je dala odluka Ustavnog suda je jasna. Ona samo kaže da bi se trebalo poduzeti određene stvari da se uredi postojeći zakon, ali se ništa supstantivno u njemu ne bi promijenilo. Radi se o dodatnim informacijama i naporima koji se trebaju učiniti da bude u konačnici što manje pobačaja. Nema zabrane”, rekao je.

Komentirao je najavljeni prosvjed u četvrtak. “Ne možemo ovaj slučaj uspoređivati s temeljnim pitanjem koja dolazi u javnost. Ovo je vrlo poseban i osjetljiv slučaj. Nisam liječnik, nemam uvid, ali svaka moja suvišna izjava bi bila pogrešna”, kazao je Plenković konstatirajući kako “liječnici mogu komentirati ovaj slučaj”, a da ga on više ne želi komentirati. “Nije ovo političko pitanje, nego zdravstveno na koji mora odgovoriti struka. Ovo je sve samo ne uobičajena situacija.”

‘Ne možete zabraniti priziv savjesti’

Plenković je kazao kako ne zna kako je Beroševa izjava, da je Čavajda trebala zvati njega, došla u medije. “Nisam čak čuo tu izjavu. Ne mogu svaki zarez ministara pratiti. Nemamo službe koje ukazuju na izjave ministara, barem ne u mojoj vladi”, rekao je Plenković kroz smijeh.

Komentirajući situaciju u kojoj žene ne mogu napraviti pobačaj jer se veliki broj liječnika poziva na priziv savjesti Plenković je rekao: “Imaju pravo na to. Ne možete nikome oduzeti pravo na priziv savjesti. To su dvije stvari koje egzistiraju. Nisam ja tu da odlučujem. Ovaj slučaj ne možemo staviti u širi kontekst i gdje je Ustavni sud dao okvir.”

Plenković se osvrnuo i na non-paper koji je Hrvatska potpisala uz drugih 12 država, a u kojem se protive izmjenama temeljnih ugovora EU-a. “To je dokument iza kojeg je stav. To su uglavnom manje ili srednje zemlje članice. To sam i najavio. Naš stav je jasan. Mi na temelju postojećih ugovora imamo ogroman potencijal i manevarski prostor za donošenje odluka… U ovakvim okolnostima kada se borimo za održavanje standarda naših građana, ići naglo u konvenciju, pa konferencije o izmjenama ugovora, u političkom smislu postupak koji bi bio preuranjen”, rekao je.

“Mi smo izrazito proeuropska vlada, ali to ne znači da trebamo na stol staviti sve moguće teme da ih radimo, možda u brzini, bez da smo promislili o posljedicama. To je razuman stav. Proučit ćemo, a kada dođe vrijeme raspravljat ćemo i o tome. Sada nije trenutak za to u smislu političkih prioriteta. Tu je stvar nijansiranja tajminga”, zaključio je Plenković.