Plenković nametljivo inzistira da nije nervozan zbog Frke Petešića. Afera najbližeg suradnika očito ga je ozbiljno pogodila

Frka-Petešić je, za početak, lažnom prijavom prekršio Zakon o prebivalištu

Frka-Petešić, naime, nije Lovro Kuščević ili Tomislav Tolušić kojih se premijer riješio bez previše mučnine. Nije ni Gabrijela Žalac, koju i danas hvali, niti Martina Dalić koju je branio do zadnjeg trenutka. Bilo kakav problem s predstojnikom Ureda - a sjajan posao sa stanom u Jurišićevoj i lažnom prijavom na Dugom otoku je, očito, problematičan - problem je i za predsjednika Vlade

Premijer nije bio nervozan. Savršeno je smireno novinarima pokušavao objasniti da ne postoji nikakva afera Frka-Petešić, da se sve radi samo da se “napravi neki problemčić”. I točka. I njemu sve izgleda OK.

Novinarima je poručio, bez imalo nervoze: “Opterećujete javnost, ono, prestanite. Ovo radite namjerno. To je ono što nazivam harangom”, pa uskoro smireno odšetao s pressice, a da na niti jedno konkretno pitanje o ovoj temi nije dao konkretan odgovor. Jer je sve ionako ili u priopćenju Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine ili njega, premijera, jednostavno ne zanima. Jer je sve skupa “toliko smiješna priča”.

Nesumnjivo lažna prijava

Pa da sumiramo, uz želju da se time ne poremeti perfektan duševni mir najmoćnijeg hrvatskog političara. Predstojnik njegovog Ureda i vrlo blizak suradnik Zvonimir Frka-Petešić je prijavio lažno prebivalište. Čovjek se na Dugom otoku, odakle je njegova obitelj porijeklom, nije nastanio, niti se namjeravao nastaniti. Uostalom, i sam je u odgovoru Telegramu jučer ustvrdio da tamo provodi vrijeme samo ljeti i većinom praznika. Po Zakonu o prebivalištu, osoba koja prilikom prijave prebivališta da lažnu izjavu da se u mjestu i na adresi prebivališta nastanila, je u prekršaju teškom 500 do pet tisuća kuna.

Nadalje, da je predstojnik Plenkovićevog ureda ostao prijavljen, kako kaže, “na adresi prijatelja” u Zagrebu, veliko je pitanje bi li mogao dobiti na korištenje veliki državni stan u centru gradu, za najamninu nešto višu od pedesetak eura. Čime je dosad, u odnosu na stanarine s tržišnim cijenama, uštedio barem pedesetak – tisuća! – eura.

Spašavanje vojnika Zvonimira

Naime, današnja službena verzija “spašavanja vojnika Zvonimira”, ona iz priopćenja Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, pojašnjava kako pravo na državni stan nema ama baš nikakve veze s mjestom prebivališta državnog dužnosnika. Pa, kao, nije problem što je Frka-Petešić prijavio lažno prebivalište jer ionako nema nekretninu u posjedu ili u najmu u Zagrebu.

No, što bi bilo da se nije lažno prijavio na Dugom otoku, nego da je ostao prijavljen “na adresi prijatelja”? Što je, uostalom, s informacijom (koja, usput, potpuno smirenog premijera “uopće ne zanima”) – da mu je obitelj prijavljena u – Dubravi? U čijoj nekretnini? Pod kojim uvjetima?

Široko polje djelovanja

No, to nije najveći problem “spašavanja vojnika Zvonimira”. Tezom da je prebivalište nebitno, resorno ministarstvo otvara široko polje djelovanja svakom državnom dužnosniku koji ima nekretninu ili je unajmljuje u Zagrebu i okolici. Dosta je da se riješe tog vlasništva (prijepis, prodaja) ili raskinu ugovor o najmu i država im mora – srediti stan. Cijena najma – sitnica, za skoro sto kvadrata u strogom centru, niti petsto kuna.

Sve to je, ipak, sasvim prihvatljiva cijena kad se u obzir uzmu ulozi. Frka-Petešić, naime, nije Lovro Kuščević ili Tomislav Tolušić kojih se premijer riješio bez previše mučnine. Nije ni Gabrijela Žalac, koju i danas hvali, niti Martina Dalić koju je branio do zadnjeg trenutka.

Frka u premijerovom najužem krugu

Frka-Petešić je jedan od Plenkovićevih najbližih suradnika, dio njegovog najužeg kruga. Bilo kakav problem s predstojnikom Ureda – a sjajan posao sa stanom u Jurišićevoj i lažnom prijavom na Dugom otoku je, očito, problematičan – problem je i za predsjednika Vlade.

A Plenkoviću u ovom trenutku, kad na plećima nosi težak teret majke svih političkih promašaja – sve izglednijeg debakla s povratom milijardi kuna za sanaciju štete od potresa u blagajnu Europske unije – najmanje trebaju novi problemi. Pogotovo s ljudima iz njegovog neposrednog okruženja. Stoga, doista, treba imati razumijevanja za njegovu direktnu uputu novinarima – prestanite. I za činjenicu da, je li, nije bio nimalo nervozan.