Plenković nije u pravu. EPPO može istraživati i slučajeve u kojima je šteta za EU bila samo potencijalna. Sjetimo se samo afere Hamag

Iako je šteta za EU proračun u slučaju međimurske HDZ-ove bila nula centi, EPPO je odradio cijeli slučaj

Magdalena Dovečer je pokušala namjestiti posao financiran iz EU sredstava svom ujaku. Nije uspjela, ali EPPO je svejedno otvorio istragu koja je završila sudskom presudom. Dovečer je, pritom, i izbačena iz HDZ-a

U rat s Uredom europske javne tužiteljice (EPPO) i glavnom europskom tužiteljicom Laurom Kövesi osobno, Andrej Plenković nije založio samo svoj politički autoritet. Založio je, ako stvari postanu doista gadne i novac iz EU na kojem Hrvatska bazira svoj razvoj. Ali, založio je čak i svoj – pravni autoritet.

“Što se tiče EPPO-a, ja smatram, kao pravnik i premijer, da oni za ovo nisu nadležni, ja tvrdim sto posto”, kazao je premijer prošlog tjedna prije nego što je krenuo prijetiti DORH-u i USKOK-u da nam nisu ni potrebni ne uzmu li predmet europskim istražiteljima. Predmet su, dakako, malverzacije oko obnove od potresa, u kojima su, sumnjaju istražitelji, bili uključeni Geodetski fakultet i Ministarstvo kulture i medija.

Promislili malo

Prije nekoliko dana se na novinarsku opasku o tome da EPPO tvrdi kako ima pravo istraživati i potencijalnu štetu za financijske interese EU, Plenković prebacio u sarkastični mod. “Ah, moguće. Po toj logici ćemo onda na kraju doći da smo mi svi građani EU-a i Hrvatske, svi koristimo euro kao valutu, pa su onda nadležni za sve. Promislite malo…”, apelirao je premijer na sve oni koji su ga slušali.

Međutim, Plenković, kao premijer i kao pravnik, očito nije dovoljno dobro promislio i nije se sjetio ne tako davne afere koja je, dakako, uključivala ugodno pozicioniranu članicu njegove stranke, 113 tisuća eura koje su trebale biti nenamjenski potrošene i – EPPO. Naime, kako je u svom komentaru za Večernji list podsjetio novinar Tomislav Krasnec, u slučaju Magdalene Dovečer se pokazalo da je i samo potencijalna šteta bila sasvim dovoljna da EPPO istraži slučaj, podigne optužnicu i da dođe do presude.

Nula centi štete

Nitko tad, naravno, nije sporio nadležnost Ureda europske javne tužiteljice da provodi istragu. Nitko nije postavio pitanje nadležnosti EPPO-a ni kad je ova voditeljica službe za koordinaciju HAMAG-BICRO-a uhićena po nalogu tog tijela.

Niti kad je priznala krivnju i nagodila se s tužiteljstvom, pa je Županijski sud u Zagrebu donio presudu kojom je proglašena krivom (11 mjeseci zatvora, koje je zamijenjeno radom za opće dobro i kaznom od pet tisuća eura). Štoviše, kad je Dovečer, opet valja ponoviti – po nalogu EPPO-a – uhićena, istu večer je i izbačena iz HDZ-a. U cijelom slučaju šteta za europski proračun, i to valja ponoviti, iznosila je okruglo – nula eura. I nula centi.

Prokletstvo drugih ponuđača

Naime, Magdalena Dovečer je s pozicije voditeljice službe u HAMAG-BICRO-u izrazito uporno pokušavala 113 tisuća eura vrijedan posao tiskanja promotivnih materijala za jedan projekt dodijeliti tvrtki svog ujaka. Novci su trebali doći iz europske blagajne.

Njen ujak je, pak, imao tiskaru u Čakovcu i Dovečer, inače članica i dužnosnica HDZ-a u Međimurju još od mladosti i iz Sanaderovog vremena, je tu vidjela priliku. Međutim, osim ujaka, na natječaj su se javili i drugi ponuđači, s boljim ponudama. No, odabran je ujak (inače, kasnije je i on priznao krivnju), iako su konzultanti koji su radili na projektu upozoravali da su druge ponude povoljnije.

Sve je bilo uzalud

Državna komisija za javnu nabavu (DKOM) je taj natječaj poništila. No, Dovečer nije odustajala. I u novom natječaju je pobijedila tvrtka njenog ujaka, iako ni to ni tad nije bila najpovoljnija ponuda. Državna komisija za javnu nabavu je opet poništila natječaj, a Dovečer utječe na to da HAMAG-BICRO protiv te odluke DKOM-a podnese tužbu na Visokom upravnom sudu.

Sve je bilo uzalud. Visoki upravni sud je potvrdio odluku DKOM-a i ujak HDZ-ove voditeljice odjela u državnoj agenciji nije dobio posao. Dakle, nije nastala apsolutno nikakva šteta za europski proračun. EPPO je, međutim, pokrenuo istragu i cijeli postupak doveo do kraja samo zbog potencijalne štete za financijske interese EU.

Nacionalna ili EU sredstva – svejedno je

U aktualnoj istrazi oko malverzacija s novcem za obnovu, koja je zasad dovela do pretresa ureda i mjesta stanovanja bliskih suradnika ministrice Nine Obuljen Koržinek, još nije posve jasno je li nastala direktna šteta za financijske interese EU. Istražitelji tvrde da su sporni troškovi knjiženi kao troškovi financirani iz EU fondova. Plenković, pak, pozivajući se na očitovanja nekoliko ministarstava, tvrdi da se radilo isključivo o nacionalnim sredstvima.

No, na kraju priče to očito nije ni bitno. U nekom trenutku su ti novci čak i kroz izvršenje državnog proračuna bilježeni kao novci EU. Kasnije se – ako iz Vlade govore istinu – odustalo od toga da se ovaj dio obnove financira iz EU sredstava. Zašto se odustalo od nečega na što je Hrvatska imala pravo – e, to dosad nisu objasnili ni Plenković, ni Obuljen Koržinek.

Sto posto u krivu

Na kraju priče, to nije ni bitno. Sama činjenica da je u jednom trenutku sumnjivi posao 3D skeniranja šteta od potresa koje je za Ministarstvo kulture obavio Geodetski fakultet trebao biti financiran iz EU sredstava je sasvim dovoljan za zeleno svjetlo EPPO-u. To uostalom pokazuje i zaokruženi slučaj Magdalene Dovečer. Iako ova bivša međimurska HDZ-ovka na kraju nije uspjela ošteti EU proračun ni za jedan cent, sama namjera namještanja natječaja koji se financirao EU novcem, bila je dovoljna.

Kad, dakle, Plenković, kao pravnik i premijer, tvrdi da EPPO u slučaju koji i njega i ministricu kulture i medija očito jako uznemiruje, nije nadležan, on nije sto posto u pravu. Štoviše, po svemu sudeći je sto posto u krivu.