Plin kojim se jedna obitelj može grijati 350 godina prodavao se po cijeni kugle sladoleda. Vladi i HEP-u ništa nije bilo sumnjivo

Čak i ako nema kriminala, količina štetne aljkavosti i tromosti je zapanjujuća

Prosječna godišnja potrošnja plina po kućanstvu u Hrvatskoj je 11 megavatsati. Za jednu kuglu sladoleda bi se tako, ako ste imali pravu informaciju u pravo vrijeme, mogli grijati cca 350 godina. Koju godinicu više ili manje

Konkurencija je više nego ogromna, ali doista se teško sjetiti otužnijeg političkog spina od ovog o tome da je Vlada, eto, omogućila jeftini plin građanima. Usred afere u kojoj su taj isti plin, kojeg je državna firma platila 47,6 eura po megavatu, majstori kupovali za cijenu koja je bila manja od nekoliko do čak 4760 puta.

Netom sanirani HEP tako je na proljeće, pogotovo u lipnju, a bogami i u srpnju – do danas, izgubio milijune eura. Ali, nema veze. Ako je slušati što nam poručuju iz Banskih dvora, bitno je da su građani imali jeftiniji plin ove zime. I da je, evo danas, ukinuta obveza HEP-a da otkupljuje proizvedeni plin jer se situacija, evo danas, s plinom stabilizirala.

Kako je država vrtjela palčevima

Situacija se, međutim, krenula stabilizirati još prije barem dva mjeseca. Viškovi otkupljenog plina s kojima je HEP u to vrijeme trgovao odlazili su privatnim kupcima za cijene koje su povremeno dosezale nestvarno niske razine, od jednog ili pet centi. Ali, nije to ključno, vele premijer, ministri, veli i dio medija, pobogu – plaćali smo ove zime jeftiniji plin.

Dva mjeseca su, dakle do danas, dnevno u vjetar curili deseci i stotine tisuća državnih eura, koji su se s dva klika pretvarali u nečiji ekstra profit. Država je za to vrijeme vrtjela palčevima. Nikome nije palo na pamet oglasiti crveni alarm, upozoriti da se događa nešto nesvakidašnje štetno, unatoč cijeloj sili propisa, agencija, uprava i nadzornih odbora, resora, koordinacija i savjetnika.

Kupovina vremena i uzmicanje od pitanja

HEP je, nije šala, ovih dana tvrdio da oni nemaju ništa s prodajnom količinom i cijenom viška svog plina – valjda tek notiraju gubitke. Jednom. A Vlada, čija je razumljiva i racionalna intervencija u tržište plinom u situaciji nestabilnosti ovako dobila neslavan epilog, još analizira što se stvarno dogodilo.

Cijela Plenkovićeva jučerašnja tiskovna konferencija bila je, u suštini, samo kupovina vremena i uzmicanje od nezgodnih pitanja. Jer, teško da će se u ovoj priči, iz koje državni HEP izlazi olakšan za znatnu svotu novca, svi izvući neokrznuti. Netko će morati nastradati, a Plenković bi to rado obavio u tišini, kad se strasti smire, a javnost se vrati zgražanjem nad cijenama kuglice sladoleda na obali.

Tisućljeća grijanja za jednu kuglicu sladoleda

Zapravo, kad smo već na sladoledu, baš on daje kvalitetnu sliku proporcija ove priče. Naime, po cijeni jednog megavata nekim danima u lipnju se za jednu kuglu sladoleda (od 3,5 eura) moglo kupiti i 3500 megavatsati plina. Prosječna godišnja potrošnja plina po kućanstvu u Hrvatskoj je 11 megavatsati. Za jednu kuglu sladoleda bi se tako, ako ste imali pravu informaciju u pravo vrijeme, mogli grijati cca 350 godina. Koju godinicu više ili manje.

Teško je, dakako, povjerovati da je baš u cijelom državnom sustavu na toliko točaka zakazao minimum pozornosti da su se mogle dogoditi ovako goleme disproporcije (u prosjeku nisu bile toliko velike da se kuglom sladoleda možete grijati tisućljećima, ali cijena je svakako bila nekoliko puta niža od one koju je plaćao HEP), a da nitko živ nije ni trepnuo. Moguće, ali je svakako moguće i da je bilo namjernog skretanja pogleda u stranu, kako bi se nekome omogućila ekstra zarada.

Ovisi li država o rasporedu gostovanja na N1?

No, čak ni to nije najgori problem. Plenković jučer tvrdi da Vlada za ovaj problem zna od petka. Nakon toga im je trebalo punih šest dana trebalo da izmjene Uredbu koja odavno više nema smisla i koja je i tih šest dana nanosila gubitke HEP-u stotinama tisuća eura. Čak i ako zamislimo da nema kriminala, količina aljkavosti i tromosti je zapanjujuća.

I to nije sve. Jer, veliko je pitanje bi li se doista danas Uredba kojom je HEP morao kupovati preskupi plin ukinula da u ponedjeljak, gostujući na N1, Mostov saborski zastupnik Zvonimir Troskot nije u javnost iznio cijelu priču. Tek onda je krenuo cirkus, tek onda je ljutiti ministar gospodarstva Davor Filipović krenuo prozivati vodstvo HEP-a.

Novinarka je jučer na tiskovnoj konferenciji zgroženo pitala Plenkovića, koji je tvrdio da ništa nije znao, ne zna i da čeka rezultate analize, je li on uopće predsjednik Vlade. Sasvim slobodno se, istom logikom, može postaviti još jedno neugodno pitanje – je li moguće da zaustavljanje milijunskih šteta u državnom poduzeću ovisi o rasporedu gostovanja oporbenih političara na jednoj televiziji.