Pobrojali smo vladajuće koji se bune oko ustaškog pozdrava (ali, izgleda, neće napraviti ništa)

Manjinci i HNS izrazili su nezadovoljstvo preporukama Vijeća za prošlost

24.11..2016., Zagreb - Permijer Andrej Plenkovic u pratnji ministra obrane Damira Krsticevica i nacelniika Glavnog stozera Mirkom Sundovim i Saborskim odborom za obranu, posjetio je vojarnu Croatia i uvjerio se u stvarno stanje u Hrvatskoj vojsci. 
Photo: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Premijer Andrej Plenković prošlog je tjedna izrazio svoje zadovoljstvo preporukama tzv. Vijeća za prošlost. Dokument koji, između ostalog, preporučuje da se ustaški pozdrav Za dom spremni, iako je neustavan, dopusti u iznimnim situacijama premijer je nazvao “vrijednim, izbalansiranim i korisnim”. Pa ipak, njegovi koalicijski partneri, baš kao niti vodeći autoritet za Ustav Branko Smerdel, tim preporukama nisu oduševljeni. Pobrojali smo vladajuće zastupnike koji su dosad javno izrazili nezadovoljstvo preporukama Vijeća o pozdravu Za dom spremni.

Furio Radin: Nisam zadovoljan, ZDS je ustaški pozdrav

Potpredsjednik Sabora i zastupnik talijanske nacionalne manjine Furio Radin jutros je kazao kako nije zadovoljan preporukama Vijeća za suočavanje s prošlošću. “Tu imam reći dvije stvari, a govorim samo o pozdravu Za dom spremni. Nisam zadovoljan jer se tu radi o fašističkom, odnosno ustaškom pozdravu”, kazao je gostujuću u Novom danu N1 televizije. Rekao je i kako su iznimke u vezi korištenja “čudna, ali analogna odluka” pa će pročitati dokument do kraja, ali a priori se ne slaže s tim.

Milorad Pupovac: To je štetno i uvredljivo za sve žrtve ustaškog režima

Osim Radina, još je jedan manjinac poručio kako mu nije jasna odluka Povjerenstva da se ZDS može koristiti, pa makar i iznimno. Radi se o predsjedniku SDSS-a i saborskom zastupniku Miloradu Pupovcu. “Još se konzultiram sam sa sobom i sa Svevišnjim o tome kako nešto što je protivno Ustavu može biti dopušteno i koje to posljedice može imati po ustavni poredak ove zemlje”, ironično je prošlog tjedna preporuke Vijeća komentirao Pupovac.

“To je štetno i uvredljivo za sve narode koji su bili žrtve ustaškog režima čiji je ovo bio službeni pozdrav te će stvoriti teškoće i u unutarnjim i u međunarodnim odnosima kada je u pitanju Republika Hrvatska”, rekao je. Najavio je i razgovor o ovoj temi s premijerom i drugim instancama.

HNS: Taj pozdrav u javnosti nije dobrodošao

Osim dvojice manjinaca koji su iskazali nezadovoljstvo preporukama Vijeća s kojima je premijer, a i vladajući HDZ, zadovoljan, ni u HNS-u nisu baš dobro primili vijest da će se ZDS moći koristiti u iznimnim situacijama. Potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva Predrag Štormar tako je poručio kako HNS podržava činjenicu da je Vijeće odlučilo da je ZDS neustavan.

O prijedlogu da se pozdrav koristi u pojedinim situacijama, rekao je kako je to “tek prijedlog o kojem će se još raspravljati”. “HNS je istoga stajališta, da takav pozdrav u javnosti nije dobrodošao”, kazao je.

I što sad? Vrlo vjerojatno ništa

Premijer Plenković u Saboru ima tanku većinu i podršku 78 saborskih zastupnika. Teoretski bi tako bilo dovoljno da minimalno tri zastupnika okrenu leđa Vladi, no čini se kako za nikog od spomenutih povremeno dopuštanje ustaškog pozdrava ipak nije dovoljno dobar razlog za to.

Premijer je prošle jeseni najavio kako će Vlada na temlju preporuka Vijeća donijeti cjelovito zakonsko rješenje u vezi korištenja simbola totalitarnih sustava. Sada pak najavljuje kako će “Vlada na temelju dokumenta Vijeća donositi svoje odluke u trenutku kada za to procijeni da je pravo vrijeme”. U tekstu dokumenta Vijaće stoji i kako ne preporučuju izradu novog zakona u vezi totalitarnih simbola, već su skloniji da se njihova rješenja uklope u postojeći zakonodavni okvir.