Poduzetnik Bakić smatra da država obrazuje najviše ekonomista jer se oni najlakše mogu zaposliti u državi

Bakić ističe da poslodavci jasno govore koja zanimanja u državi fale

24.04.2012., Jordanovac 110, Zagreb - U zagrebackoj skoli za ekonomiju i menadjerstvo odrzana je konferencija na temu: Kako ulagati u teskim vremenima. Nenad Bakic.
Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Poduzetnik Nenad Bakić kazao je jutros u emisiji Hrvatskog radija “U mreži prvog” da obrazovni sustav proizvodi toliko ekonomista zato što se s tim zanimanjem, kako kaže, “najlakše može uhljebiti u državi”.

Cijenjeni poduzetnik gostovao je na Hrvatskom radiju u društvu Nevena Budaka, Borisa Jokića, Mile Živkić i Sanje Crnković Pozaić, a tema su bile obrazovni sustav i tržište rada. Glavnih pitanja rasprave bila su obrazujemo li mlade za mnoga zanimanja koja u realnom gospodarstvu uopće ne postoje i znamo li uopće što poslodavci traže.

Zanimanja kojih nedostaje

Poduzetnik Nenad Bakić tvrdi da poslodavci vrlo jasno svaki dan govore što im treba. A to je da se pogledaju oglasi za radna mjesta.

“Poslodavci traže programere, kojima rastu plaće, dakle evidentno je da programera fali. Poslodavac je i država, ona treba komunicirati prema obrazovnom sustavu. Poslodavci svaki dan viču što im treba”, kaže on.

Mile Živkić misli da ipak i poslodavci imaju svoj dio odgovornosti u ovoj priči.

“Možemo se složiti da obrazovni sustav dijelom ne isporučuje radnike sa znanjima, ali nisu ni poslodavci spremni sudjelovati u kreiranju radnih potreba”, kaže Živkić.

Budak pak upozorava da ne smijemo svesti obrazovanje samo na pripremanje ljudi za tržište rada.

Bakić je na kraju emisije zaključio je kako je Sanja Crnković Pozaić kroz svoje komentare priznala da država već neko vrijeme zna što tržište rada treba.

O višku ekonomista

“Mi zaboravljamo da je uvjerljivo najveći poslodavac u državi – država. Poslodavci se nekada pitaju za neke nelogičnosti, recimo zašto obrazovni sustav proizvodi toliko ekonomista i ostalih? Pa zato što se s tim zanimanjem najlakše uhljebiš u državi”, naglasio je, dodavši kako se ne treba poslodavce gledati kao kolektiv, jer neki od njih itekako ulažu u edukaciju svojih zaposlenika.