Analizirali smo karijere zastupnika koji su promijenili opciju s kojom su ušli u Sabor (i nisu se proslavili)

Šest zastupnika iz bivše Narodne koalicije dalo je potpise podrške HDZ-u

08.08.2016., Zagreb - Kreso Beljak, gradonacelnik Grada Samobora, predsjednik HSS-a i predsjednik GO HSS-a u Samoboru. 
Photo:
FOTO: PIXSELL

Već šestero budućih saborskih zastupnika, koji su na posljednje izbore izašli kao dio lijeve Narodne koalicije, podržalo je HDZ. Radi se o pet zastupnika HSS-a i jednom zastupniku HSU-a.

Situacija da cijela stranka prijeđe na drugu stranu možda je radikalna, no promjena stranaka usred mandata i nije neka velika novost. Prisjetili smo se nekoliko slučajeva i pokušali analizirati kako su karijere tih političara završile.

1. Gordana Rusak (Most-HRID-HSLS-Stranka Milana Bandića)

Malo nakon prošlih parlamentarnih izbora Gordana Rusak koja je mandat osvojila u kvoti Mosta, ušla je u stranku Drage Prgometa Hrid. No, Rusak se ni tu nije dugo zadržala. Saborski mandat odradila je kao zastupnica kluba HSLS-a. Rusak je na ovim izborima izašla s koalicijom “Za premijera” Milana Bandića. Bila je na trećoj poziciji, lista nije prešla izborni prag, a sama Rusak osvojila je tek 181 preferencijalni glas.

2. Stipe Petrina (Most-Nezavisna lista)

Kao i Rusak, dugogodišnji primoštenski načelnik Stipe Petrina na izbore je izašao zajedno s Mostom, no malo nakon toga odlučio je nastaviti samostalno. Saborski klub osnovao je sa dvoje zastupnika HSU-a koji su bili dio lijeve koalicije na parlamentarnim izborima. Petrina je sa svojom nezavisnom listom i ovaj put izašao na parlamentarne izbore, no nije se proslavio. Njegova lista nije osvojila nijedan mandat, a u svim izbornim jedinicama u kojima su izašli bili su daleko ispod praga.

3. Petar Baranović (HNS-Reformisti)

Jedan od saborskih prebjega bio je i Petar Baranović koji je prije dvije godine otišao iz saborskih redova HNS-a da bi se pridružio Čačićevim reformistima. Baranović je onda postao potpredsjednik Reformista. Na parlamentarnim izborima iz 2015. bio je nositelj koalicije Reformista i stranke Ive Josipovića u devetoj izbornoj jedinici. No, ostvarili su katastrofalne rezultate, svega 0,82 posto glasova. Baranović je dobio 713 glasova.

4. Dražen Đurović (HDSSB-koalicija pravaških stranaka)

I HDSSB je imao prebjega iz svojih redova. Prošle godine napustio ih je saborski zastupnik Dražen Đurović. No, Đurović se nastavio baviti politikom pa je na ovim izborima bio kandidat ultradesne koalicije koju su činili HSP, HČSP, ABH i OS. Bio je na listi za petu izbornu jedinicu i to na posljednjem mjestu. Osvojio je 95 glasova, a cijela lista svega 946.

5. Mladen Novak (Laburisti-ORaH)

Da priča o zastupnicima čija se politička karijera zapečati onog trenutka kada napuste matičnu stranku nije iznimka, dokaz je i niz zastupnika Hrvatskih laburista. Laburisti su bili iznenađenje na parlamentarnim izborima 2011. kada su osvojili šest mandata. Međutim, tijekom četiri godine doslovno su prepolovili broj mandata. Iz stranke je otišao Mladen Novak koji se onda priključio ORaHu. Na prošlim parlamentarnim izobrima Novak je bio nositelj liste ORaH-a u 6. izbornoj jedinici.

OraH nije prošao prag, osvojili su svega 2,02 posto, no Novak je tada izašao u javnost s tvrdnjama da su ga na izborima pokrali. “Na izbornom mjestu u Domu umirovljenika u Sisku glasala je moja mama. Siguran sam da je moja mama glasala za mene i listu ORaH-a, ali na tome biračkom mjestu ni ORaH, ni ja nismo dobili niti jedan glas. Tako piše u službenim rezultatima DIP-a. Šutio sam dosad o tome jer nisam želio da moji sugrađani pomisle kako prigovaram jer nisam prošao u Sabor. Ne želim reći da bih ja prošao u Sabor da su pribrojani ti glasovi, ali ovi podaci pokazuju kako ima ozbiljnih indicija da se dogodila krađa”, tvrdio je tada. Osvojio je ukupno 473 glasa.

6. Tušak i Vuljanić izašli iz Laburista i otišli u politički zaborav

Tijekom četiri godine 7. saziva Sabora, redove Laburista, osim Novaka napustilo je još dvoje saborskih zastupnika. Radi se o Zlatku Tušaku i Nikoli Vuljaniću. Nakon kraja suradnje s Laburistima i napuštanjem stranke, Tušak i Vuljanić povukli su se iz političkog života.