Policija potvrdila dvije godine nakon Telegramovog otkrića: Grad Vukovar na žičanoj ogradi zamračio 530.000 kuna

Kako je Drago Hedl pisao još u ljeto 2020., cijena sporne ograde iznosi 36.770 kuna, a Grad je za najam godinama davao 20.000 kuna mjesečno

Početkom sljedećeg mjeseca bit će dvije godine kako je Telegram objavio nevjerojatnu priču iz Vukovara. Dvije tamošnje tvrtke, obje u vlasništvu Grada Vukovara, Komunalac i Vodovod Grada Vukovara, sklopile su 18. prosinca 2018. ugovor o najmu ograde, kako bi Vodovod mogao zaštititi gradilište na kojem se, uz obalu Dunava, postavljao uređaj za pročišćavanje otpadnih voda.

Danas, nakon nešto manje od dvije godine, o tom se neobičnom poslu oglasila i Policijska uprava Vukovarsko-srijemska koja je, nakon dovršene kriminalističke istrage, zaključila isto što i Telegram, 23 mjeseca ranije. Utvrdili su, naime, i o tome izvijestili Županijsko državno odvjetništvo u Vukovaru, kako je u tom poslu zamračeno više od pola milijuna kuna.

Pa su, stoji u priopćenju PU Vukovarsko-srijemske zbog kaznenog djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, prijavili 36-godišnjaka i 40-godišnjaka, obojicu iz Vukovara. Policija tvrdi da je ”u razdoblju od studenoga 2018. do svibnja 2021. godine 36-godišnjak, unatoč povoljnijoj cijeni nabave zaštitne građevinske ograde, na štetu društva za vodoopskrbu, s 40-godišnjakom dogovorio najam takve ograde te preplaćivanjem usluge najma komunalnom društvu pribavio protupravnu imovinsku korist u iznosu od najmanje 530.000 kuna”.

Koliko košta takva ograda

Kao što je Telegram još u kolovozu 2020. pisao, gradska tvrtka Komunalac tamošnjem Vodovodu iznajmila je 300 metara žičane ograde, za mjesečni najam od 16.000 kuna, bez PDV-a. Ugovor je sklopljen na godinu dana, ali je produžen, s obzirom na to da posao nije bio završen u planiranom roku, pa je samo za dvije godine Vodovod Grada Vukovaru za najam žičane ograde, drugoj tvrtki, čiji je vlasnik također Grad Vukovar, platio 480.000 kuna. Sada, iz današnjeg policijskog priopćenja vidimo da se najam ograde još produžio, tako da je iznos preplaćivanja usluge nadmašio pola milijuna kuna.

 

Tadašnji oporbeni gradski vijećnik Pavao Josić, zatražio je ponudu tvrtke Aedilis iz Dugopolja iz koje se vidi koliko bi koštala nabavka 300 metara nove žičane ograde, što gradonačelniku Ivanu Penavi, tada u HDZ-u, danas na čelu Domovinskog pokreta, kao i njegovim izabranicima na čelu Komunalca i Vodovoda, uopće nije padalo na pamet. Ta tvrtka, Aedilis iz Dugopolja, proizvodila je upravo takve ograde, kakve su se nalazile i na spomenutom vukovarskom gradilištu.

Prema ponudi, 300 metara nove žičane ograde visoke dva metra, zajedno s 87 komada betonske baze i 86 spojnica, ukupno, s PDV-om, koštala bi 36.770 kuna, koliko i dva mjesečna najma koji je trajao duže od dvije godine. Uz to, u cijenu nove ograde koju je tvrtka Aedilis mogla isporučiti, bio je uključen i prijevoz od Dugopolja do Splita. No, umjesto da naruči novu ogradu od 300 metara i za plati 36.770 kuna, Vodovod Grada Vukovara, gradskoj tvrtki Komunalac – a sada je to potvrdila i policija – drugoj gradskoj tvrtki Komunalac, mjesečno je najam plaćala 20.000 kuna s PDV-om, pa su za tu namjenu potrošili čak 530.000 kuna.

Nije imao povjerenja u DORH

Kada smo o tome skandaloznom ugovoru u kolovozu 2020. pisali, poslali smo upit Vodovodu Grada Vukovara s molbom za pojašnjenje zašto su se odlučili za najam umjesto kupnje ograde, nismo dobili odgovor. Jednako, unatoč čestim izjavama tadašnjeg i sadašnjeg gradonačelnika Penava o transparentnosti poslovanja gradskih tvrtki, odgovor nismo dobili ni od Komunalca, koji je ogradu iznajmljivao Vodovodu.

Tadašnji gradski vijećnik Pavao Josić, kao što smo tada pisali, nije imao povjerenje u Općinsko državno odvjetništvo u Vukovaru pa je kaznenu prijavu protiv Komunalca i Vodovoda, podnio Policijskoj upravi u Vinkovcima. I eto, nakon samo dvije godine, policija je danas izvijestila kako je protiv odgovornih osoba u Komunalcu i Vodovodu, podnijela kaznenu prijavu Županijskom državnom odvjetništvu u Vukovaru.